Putinov čovjek u Ukrajini priznao ratni zločin

Danas se na društvenim mrežama proširila snimka koja prikazuje isječak iz intervjua s Jevgenijem Balickijem, čelnikom ruskih okupacijskih vlasti ukrajinske regije Zaporižja. To samo po sebi ne bi bilo toliko zanimljivo da Balicki u intervjuu otvoreno ne priznaje da su ruske snage protjerivale cijele ukrajinske obitelji koje su se protivile okupaciji.

“Trebali smo s njima postupiti još brutalnije”

“Prognali smo puno obitelji. Nije to bilo lako napraviti, ali preselili smo ih. Deportirani su oni koji nisu podržavali specijalnu vojnu operaciju (kako Kremlj naziva invaziju Ukrajine, op.a.) i one koji su proklinjali rusku zastavu i ruskog predsjednika”, rekao je Balicki.

“Prognali smo takve ljude kao obitelji. Deportirali smo ih jer ih nismo mogli uvjeriti. Razumijemo da smo trebali postupiti s njima još brutalnije. Njihovi životi bili bi ugroženi i zato je bolje da smo ih deportirali u Banderinu zemlju (kako ruski okupatori nazivaju zapadni dio Ukrajine, op.a.) i neka tamo grade svoj gej svijet”, ispričao je Putinov čovjek u Zaporižji.

“Ovo je javno priznanje ratnog zločina”

“Na početku rata bilo je epizoda kad su takvi Ukrajinci bili kažnjeni bez suda”, rekao je Balicki. Njegovo priznanje je na X-u, bivšem Twitteru, kratko prokomentirao Christopher Miller, dopisnik Financial Timesa iz Kijeva.

“Izgleda da je ovo javno priznanje ratnog zločina, prisilne deportacije ukrajinskih civila, baš kao i besramne rusifikacije okupiranog dijela južne Ukrajine”, napisao je Miller.

Podsjetimo, ruski predsjednik Vladimir Putin je četiri ukrajinske regije (Donjeck, Luhansk, Herson i Zaporižja) proglasio ruskima na ceremoniji održanoj prošle godine u Moskvi. Na ceremoniji su bili i ljudi koje je postavio za šefove administracije tih regija, a među njima je bio i Balicki.

Najnovije

Sjednica Vlade HNŽ-a nije održana zbog neobrazloženoga izostanka ministara iz SDA i SDP-a

Današnja sjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije, na kojoj su trebali...

Svjetski dan hepatitisa: Besplatno testiranje na hepatitis B, C I HIV u SKB Mostar

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hepatitisa, 28. srpnja, Klinika za...

Jubilarni 20. Dani Hardomilja donose bogat duhovni i kulturni program

Franjevački samostan i Župa sv. Ante Padovanskog Humac, Mjesna...

Grupa Ultrazvuk objavila novi singl „Ljubav nema bolje dane“

Grupa Ultrazvuk objavila je novi singl „Ljubav nema bolje...

Buhač, Bevanda i Radišić obišli novo cestovno raskružje Kaktus u Čitluku

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ministar prometa...

Zakazana nova sjednica: Gradsko vijeće Grada Mostara zasjeda 28. srpnja

Sjednica mostarskog Gradskog vijeća održati će se u utorak,...

Večeras počinje 24. Mostar blues & rock festival

Jedan od najstarijih regionalnih festivala ovog usmjerenja, 24. put...