U povodu Svjetskoga dana sigurnosti hrane, Agencija za sigurnost hrane BiH organizirala je u mostarskomu hotelu Buna međunarodnu konferenciju ”Koncept jedinstvenoga zdravlja: Trenutačno stanje i izazovi za provedbu”, na kojoj se nazočnima obratila i predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač. Zahvalivši organizatoru što je odabrao Mostar i HNŽ za mjesto na kojemu će biti razmotrene teme koje imaju važan utjecaj na naše živote, zdravlje i budućnost, Buhač je naglasila kako je Svjetski dan sigurnosti hrane samo izravan povod odnosno kako je puno važnija činjenica da će Konferencija potaknuti na promišljanje o krucijalnim pitanjima današnjice.
– O sigurnosti hrane koju konzumiramo i koja se nudi potrošačima, dakle građanima ove zemlje, trebamo voditi brigu u kontinuitetu. Namirnice koje su nam nužne za život sami su temelj na kojemu počiva čitava struktura koju uokvirujemo imenicama: zdravlje, blagostanje, životna kvaliteta, stabilnost. Jasno je da državne institucije koje skrbe o kvaliteti prehrambenih namirnica igraju važnu ulogu u zaštiti hrane, a time i zaštiti zdravlja sviju nas. Mi, u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, izradbom i provedbom zakonske regulative, redovitim inspekcijskim nadzorima nad proizvođačima i distributerima, kao i provedbom niza analiza možemo puno napraviti. No, odgovornost nije samo na državnim institucijama, regulativama i tijelima vlasti. Kao i u brojnim pitanjima koja opterećuju našu suvremenost, važno je podizanje razine svjesnosti i uključenje svakoga pojedinca u procese koji će dovesti do bolje skrbi za naše javno zdravstvo i zdravlje svakoga pojedinog čovjeka. A, nedvojbeno, jedno je tijesno povezano s drugim – poručila je predsjednica Vlade HNŽ-a.
Konferencija je organizirana uz potporu Europske agencije za sigurnost rane i Razvojnoga programa UN-a, u rad su uključeni predstavnici međunarodnih organizacija, mjerodavnih institucija za sigurnost hrane u zemljama EU-a i pretpristupnim zemljama te predstavnici mjerodavnih državnih i znanstveno-istraživačkih institucija te nevladina sektora u BiH. Osim predavanja i plenarne rasprave o jedinstvenomu zdravlju, predstavljene su i mogućnosti za unaprjeđenje suradnje s Europskom agencijom za sigurnost hrane kroz projekte, jačanje kapaciteta i znanstvenu suradnju.