Pomoćnik ministrice civilnih poslova Jurica Arapović u Tesliću na sastanku o projektu prevencije raka u BiH

Pomoćnik ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine za zdravstvo Jurica Arapović sudjelovao je na drugom sastanku radne grupe za projekat “Sveobuhvatno istraživanje raka grlića maternice, dojke, debelog crijeva i prostate u BiH” koja je održana u Tesliću na Svjetski dan borbe protiv raka.

Tema sastanka bila je usaglašavanje dokumenata koji pružaju analitički pregled pravnog okvira o prevenciji i skriningu raka grlića maternice, dojke, debelog crijeva i prostate u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu, kao i analizi metodologije prikupljanja i obrade podataka o ovim vrstama raka u BiH, s ciljem unapređenja politika i praksi u borbi protiv raka.

Ova značajna inicijativa, koju zajednički podržavaju Evropska unija i Ujedinjene nacije, predstavlja ulaganje od 1,1 milion eura usmjereno na provođenje jednogodišnje istraživačke studije. Njome bi se dobili tačni podaci za razvoj sveobuhvatnog programa prevencije raka u našoj zemlji.

Na sastanku je ponovo konstatovano da rak ostaje jedan od najhitnijih javnozdravstvenih izazova u zemlji, s visokom stopom smrtnosti.

Zabrinjavajuće je da rak dojke dovodi do približno 11 smrtnih slučajeva sedmično, što ga čini najsmrtonosnijim rakom kod žena u BiH. Osim toga, tri žene umiru svake sedmice od raka grlića maternice, bolesti koja se gotovo u potpunosti može spriječiti vakcinisanjem protiv humanog papilomavirusa (HPV) i ranim otkrivanjem putem programa probira (skrininga).

Nadalje, rak debelog crijeva odnosi više od 1000 života godišnje, pogađajući podjednako muškarce i žene, dok rak prostate dovodi do približno 457 smrtnih slučajeva među muškarcima svake godine.

“Ove brojke Svjetske zdravstvene organizacije naglašavaju kritičnu potrebu za ciljanim programima prevencije raka”, istaknuto je u Tesliću.

Projekat postavlja temelje za višegodišnji program usmjeren na prevenciju i rano otkrivanje raka dojke, grlića maternice, debelog crijeva i prostate.

Važno je istaći i da BiH sada ima pristup EU4Health programu, inicijativi od 4,4 milijarde eura za jačanje zdravstvenih sistema, promociju prevencije bolesti i rješavanje kritičnih pitanja poput raka u cijeloj regiji.

Projekat se provodi u saradnji s Populacionim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA), Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), Ministarstvom civilnih poslova BiH, Federalnim ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Odjelom za zdravstvo Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine. Svjetski dan borbe protiv raka, koji se obilježava 4. februara pod sloganom „Ujedinjeni kroz jedinstvenost“, prilika je za podizanje svijesti o prevenciji, ranom otkrivanju i važnosti kvalitetne zdravstvene zaštite za sve.

Najnovije

Najava predstave Vuk i kozlići

Ovaj tjedan u Lutkarskom kazalištu Mostar možete pogledati predstavu...

Uhićen Slobodan Milošević

Bivši predsjednik Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević...

Upravni odbor DHK HB o napadima na Zorana Krešića, kandidata za člana Upravnog odbora RTV FBiH

Svjedoci smo posljednjih dana nesmiljenih napada i hajke na...

Plesni studio B-Dance briljirao na međunarodnom natjecanju Erigo Dance Star

Plesni studio B-Dance još jednom je potvrdio svoju izvrsnost osvojivši devet prvih...

Marinko Colnago – odlazak basista i jednog od osnivača legendarne grupe Novi fosili

Glazbeni svijet jučer je potresla još jedna tužna vijest....

Dr Dražen Pehar: Dobili smo što smo tražili

Razgovarao: Elis Bektaš Za Žurnal govori dr Dražen Pehar (PhD pol.sci.,...

“Budućnost hrane i agronomije: Agronomski i Prehrambeno-tehnološki fakultet u posjeti Gimnaziji fra Grga Martić Mostar”

Djelatnici Agronomskog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u...

Međužupna liga Hercegovine: Župa sv. Stjepana Čerin obranila titulu prvaka

Nedjelja u sportskom centru Čitluk bila je obilježena sportskim...