Poljski predsjednik Duda odlučno protiv pobačaja

Pobačaj oduzima život malom ljudskom biću i nema mjesta kompromisu o strogom poljskom zakonu o pobačaju, izjavio je poljski predsjednik Andrzej Duda.

U intervjuu za poljsku liberalnu televizijsku mrežu TVN, Duda je ponovio svoje nepokolebljivo stajalište o pobačaju. Naglasio je kako pobačaj lišava malo ljudsko biće života, prenosi Remix.

Na pitanje hoće li razmotriti kompromis kojim bi se dopustio pobačaj do 12. tjedna trudnoće, istaknuo je odredbu sadašnjeg zakona o prekidu trudnoće ako je život žene ugrožen. Time je, kaže, zaštićena sigurnost žena.

Duda, poznat po svome stajalištu o zaštiti života, ponovio je: “Ja sam osoba koja brani život. Za mene je pobačaj lišavanje života malog ljudskog bića u maternici. Ako netko zahtijeva pobačaj, po mome mišljenju traži pravo na ubijanje.”

Ne može se glasovati o životu i smrti, naglašava Duda

Govoreći o mogućnosti referenduma o ublažavanju zakona o pobačaju, Duda je naglasio kako je protiv održavanja referenduma “o pitanjima života i smrti”. Time je iskazao svoje snažno protivljenje bilo kakvom glasovanju o tim pitanjima.

Kad je riječ o “piluli za kasnije”, Duda se ne protivi njezinoj dostupnosti pod razumnim uvjetima, kao što je izdavanje na recept. Povukao je paralelu s ograničenjima solarija i energetskih pića za maloljetnike, naglašavajući dosljedan pristup zaštiti mladih.

Duda smatra da je potreban pristanak roditelja za maloljetnike kojima je potrebna pilula, naglašujući stajalište o zaštiti djece od nezdravih i opasnih oblika ponašanja.

Poljski predsjednik rekao je kako čeka da prijedlog zakona koji se odnosi na “pilulu za poslije” stigne za njegov stol. Naglasio je međutim da neće potpisati nikakav zakon koji smatra štetnim za djecu.

“Neću potpisati zakon kojim se uvode nezdrava, bolesna i opasna pravila za djecu”, dodao je.

Najnovije

Croatia Records dobila novog direktora

Mario Kovač od 1. srpnja 2026. godine preuzeo...

Oštra reakcija JP Autocesta FBiH: Daljnu komunikaciju vodimo isključivo s OLAF-om i pravosudnim institucijama

Povodom medijskih navoda i reakcije tvrtke PPG objavljene danas...

U ponedjeljak počinje online pretprodaja ulaznica

Online pretprodaja ulaznica za filmove u programu 32. Sarajevo...

Oglas za posao: FIS Ljubuški traži montera namještaja

Gospodarsko društvo FIS d.o.o. za potrebe Prodajnog centra FIS...

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru popunio kapacitete za starije studente, uskoro natječaj za brucoše

Završen je natječaj za prijem studenata starijih studenskih godina...

Najmlađi za čišći Mostar: Kako djeca mijenjaju navike cijele obitelji

Navike koje usvajamo u najranijoj dobi često ostaju s...

U Ljubuški stiže hit predstava “Ženici” u kojoj glume Pero Eranović i Ivan Barnović glumci iz Splita

Program 20. Dana Hardomilja koji počinje sutra u petak 31. srpnja...