Političke napetosti na vrhuncu: Što se događa u BiH?

Čini se da napetosti između središnje vlasti u Sarajevu i vodstva Republike Sprske dostižu vrhunac ili jedan od povijesnih vrhunaca. Milorad Dodik nikad oštrije prijeti raskidom i odvajanjem. Nova neslaganja aktualna su i između vodstva hrvatskog naroda i institucija u Sarajevu.

Obilježen Dan RS-a političke napetosti

U Banjoj Luci je prošlog tjedna obilježen Dan Republike Srpske mimohodom u kojem je sudjelovalo oko tri tisuće ljudi.

Na proslavi su tradicionalno sudjelovali visoki dužnosnici Republike Srpske i predstavnici Srbije. Iako je Ustavni sud BiH proglasio ovu proslavu neustavnom, politički predstavnici Srba i dalje je smatraju legitimnim praznikom.

– Nije ovo praznik Republike Srpske već je Republika Srpska praznik svakog Srbina, poručio je Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije.

Ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan istaknuo je važnost poštivanja Dejtonskog sporazuma, uz kritiku američke politike: “Ako se ne vratimo u okvire Dejtonskog ustava, morat ćemo proglasiti da je Dejtonski sporazum propao i da ga je srušila Clinton-Bidenova Amerika”.

Milorad Dodik pod pritiskom sudskih procesa

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ove godine nije sudjelovao na proslavi zbog zdravstvenih razloga. Dodik se trenutno suočava sa suđenjem zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta. U slučaju osuđujuće presude, Dodik je najavio mogućnost odcjepljenja Republike Srpske.

Proces protiv mene politički je motiviran. Ponudili su mi oslobađajuću presudu ako prihvatim centralizaciju BiH, što sam odbio – izjavio je Dodik.

Političke prepreke na europskom putu BiH

Visoki predstavnik Christian Schmidt upozorio je na potrebu za reformama u BiH, posebno u vezi s izbornim procesom i funkcioniranjem državnih institucija. Unatoč kandidatskom statusu za članstvo u Europskoj uniji od 2016. godine, političke nesuglasice i etničke podjele koče napredak zemlje.

Spora realizacija Južne plinske interkonekcije

Jedan od ključnih infrastrukturnih projekata, Južna plinska interkonekcija između BiH i Hrvatske, vrijedan više od 100 milijuna eura, suočava se s političkim preprekama. 

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović inzistira na tome da se uspostavi nova tvrtka Južna plinska interkonekcija sa sjedištem u Mostaru koja bi izgradila i upravljala plinovodom kojim bi se BiH povezala s hrvatskom plinskom mrežom i LNG terminalom.

Cijeli plinski sektor u BiH pod nadzorom je Srba koji kontroliraju uvoz plina u BiH preko Srbije, dok Bošnjaci upravljaju tvrtkom BH Gas. Čović je upozoren s više strana, pogotovo od Amerike, da BH Gas mora biti nositelj projekta.

– Tražimo i dalje taj kompromis kako bi izgledao. Partneri Bošnjaci žele centralizirati sve u Federaciji. To baš neće ići. poručio je. 

Rasprave o budućnosti ovog projekta vode se i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.

Što se događa u susjednoj državi, kakav je širi pogled i međunarodni trenutak – u emisiji Agenda odgovarali su vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić i politolog Dražen Barbarić

Koliko su Dodikove prijetnje odcjepljenjem ostvarive, koji su argumenti Mostara i Sarajeva vezano za južnu plinsku interkonekciju, kakvi su izgledi za nastavak europskog puta BiH i tog puta s ovakvim unutarnjim odnosima i što za tu državu znači povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću – neka su od pitanja na koja su odgovorili.

Autor: Mirna Brekalo/D.M./Agenda/ – HRT

Najnovije

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...

Velike stepenice Run – Utrka 112 stepenica povodom dana bez lifta

Treće izdanje jedinstvene utrke Velikim mostarskim stepenicama održat će se u...

Zašto su separatizam i unitarizam podjednako opasni po BiH

Unitarizam i separatizam kao dvije izrazito suprotstavljene političke ideje...

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja i Gruda

Crveni križ Posušje i Crveni križ Grude, u suradnji...

Otkud među stradalim u Ahmićima 70 pripadnika Armije RBiH i 35 pripadnika HVO-a?

Tko je pokrenuo hrvatsko-bošnjački sukob, jesu li u Ahmićima...

Žene HDZ-a 1990 povodom Uskrsa razveselile stare i nemoćne osobe u Mostaru: Moraju znati, nisu sami

Zajednica žena HDZ-a 1990 povodom najvećeg katoličkog i pravoslavnog...

ISKORAK U DIGITALNU BUDUĆNOST: Vitežani autori nove moderne mrežne stranice HKD Napredak

Hrvatsko kulturno društvo Napredak s ponosom predstavlja svoju novu službenu internetsku stranicu,...