Pierre Petit, francuski fotograf, boravio je u Mostaru 1896. godine i snimio fotografiju kojoj je dao naziv „Le vieux pont de Mostar“, Stari most u Mostaru.
Autor je bio svjetski poznati fotograf, cijenjenog imena i ugleda u tadašnjoj Europi. Bio je majstor fotografije još od 1867. godine te službeni fotograf Svjetske izložbe „Exposition universelle d’Art et d’industrie“, održane iste godine u Parizu.
Pravo ime ovog fotografa bilo je Pierre Lanith Petit, ili također Pierre Lamy Petit. Rođen je 1832. godine u Aupsu, Francuska, a preminuo 1909. godine u Parizu. Umijeće fotografije izučio je u pariškom ateljeu Eugena Disderija, a 1858. godine, zajedno s Antoineom Reneom Trinquartom, otvorio je vlastiti atelje u Parizu. Nedugo zatim, otvorio je podružnice u Baden-Badenu i Marseilleu. U tom razdoblju više je puta boravio u New Yorku, gdje je dokumentirao faze izgradnje Kipa slobode, poklona Francuske Sjedinjenim Američkim Državama povodom stote obljetnice američke neovisnosti 1886. godine.
Pierre Petit bio je pionir u izradi podvodnih fotografija 1898. godine. Od 1875. godine bio je član Udruženja francuskih fotografa. Posljednju godinu života svoj posao predao je sinu. Njegova su djela danas izložena u Muzeju Nicephore Niépce, Muzeju d’Orsay te u Nacionalnoj galeriji portreta Francuske.
Pierre Petit posjetio je naš grad nakon svih navedenih svjetskih događaja. Povod njegovu posjetu mogla je biti i Svjetska izložba održana 1900. godine u Parizu, na kojoj je prvi put sudjelovala Bosna i Hercegovina sa svojim paviljonom. Posebno mjesto na toj izložbi zauzela je Viša djevojačka škola u Mostaru. To potvrđuju dokumenti s izložbe, gdje se u glavnom izvještaju Međunarodnog žirija, u dijelu posvećenom obrazovanju i obuci, spominje Viša djevojačka škola u Mostaru, uz iznimno zanimljive i rijetke fotografije učenica iz tog razdoblja.
Vratimo se nakratko fotografiji Starog mosta iz 1896. godine. Ta fotografija spada među najstarije sačuvane fotografije Starog mosta, a istovremeno je jedna od najljepših i najatraktivnijih iz kasnog 19. stoljeća.
Ovu fotografiju, kao i brojne druge iz tog razdoblja, možete pronaći u arhivi fotografija na stranici: www.cidom.org, koja je ujedno autor ovog teksta.