Počela TAIEX ekspertna misija u području darivanja i transplantacije ljudskih organa: Koje uvjete BiH mora ispuniti za članstvo u Eurotransplantu

Pomoćnik ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine za zdravstvo, Jurica Arapović, razgovarao je s članicama TAIEX ekspertne misije u području darivanja i transplantacije ljudskih organa u BiH, čija će provedba trajati do kraja mjeseca.

Za provedbu spomenute misije, čiji je cilj mapiranje kapaciteta BiH za darivanje i transplantaciju organa, angažirane su stručnjakinje iz područja transplantacije: Danica Avsec, pomoćnica ravnatelja Instituta za transplantaciju organa i tkiva Slovenija-transplant, te Marina Premužić, nacionalna koordinatorica za transplantaciju iz Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.

Pomoćnik Arapović upoznao je stručnjakinje sa strukturom i nadležnostima u sektoru zdravstva u BiH, kao i s aktivnostima koje je Ministarstvo civilnih poslova dosad poduzelo u cilju pristupanja Međunarodnoj fondaciji za razmjenu organa Eurotransplant.

- Oglas -
CMC festival

Između ostalog, istaknuto je sudjelovanje naše zemlje na godišnjem sastanku Eurotransplanta u Nizozemskoj, gdje su bh. predstavnici imali priliku predstaviti trenutačno stanje u području darivanja i transplantacije organa u BiH.

Arapović je podsjetio i kako je Ministarstvo u listopadu 2023. prvi put obilježilo Europski dan darivanja organa, s ciljem podizanja svijesti o važnosti ovog humanog čina koji spašava živote.

Na temelju dugogodišnjeg iskustva u uspostavljanju i uspješnom vođenju programa darivanja i transplantacije organa u svojim državama, stručnjakinje su istaknule da je, za ispunjavanje preduvjeta za članstvo u Eurotransplantu, potrebno razviti donatorski program s minimalno deset donora na milijun stanovnika godišnje (uzimajući u obzir broj stanovnika, Bosna i Hercegovina trebala bi imati 30 donora). Osim toga, potrebno je uspostaviti jedinstvenu listu čekanja za Bosnu i Hercegovinu i kontinuirano raditi na podizanju svijesti o važnosti darivanja organa.

U okviru TAIEX misije, stručnjaci će obići zdravstvene institucije i ustanove u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Tuzli, Brčkom i Banjoj Luci, s ciljem prikupljanja informacija o sustavu organizacije i provođenja programa darivanja i transplantacije ljudskih organa, njihovim potrebama te ključnim područjima u kojima je potrebna pomoć stručnjaka iz Europske unije.

Najnovije

Mirjana Soldo: Većina duša prelazi iz čistilišta u raj na Božić

Međugorska vidjelica Vicka nam govori da je Čistilište vrlo...

Sveti Ivan, apostol i evanđelist

27. prosinca Crkva slavi spomendan sv. Ivana, apostola i evanđelista,...

Sveti Stjepan – prvi za Krista posvjedočio svojom krvlju

Sveti Stjepan prvi je koji je za Krista posvjedočio svojom...

Papina poruka Urbi et orbi: Put mira krije se u riječi ‘odgovornost’

Papa Lav XIV. uputio je na svetkovinu Božića 25....

EIB podržava izgradnju na Koridoru Vc, uplaćene tranše preko 135 miliona eura

U cilju prestanka sa manipulacijama o navodnoj obustavi finansiranja...

Otvoren Bingo City Center Gračanica: Moderan trgovačko-zabavni centar na više od 32.000 m²

Gračanica je danas dobila novi savremeni trgovačko-zabavni centar. Bingo...

Hercegovina još jednom pokazala veliko srce

Mladi diljem Hercegovine ujedinili su se u humanitarnoj akciji...
CMC festival