PLENKOVIĆ: Nije dobro nametanje Zakona o plinskoj interkonekciji Hrvatima, poglavito što plin dolazi iz Hrvatske

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je kako Hrvatska stoji iza hrvatskih političkih predstavnika u BiH, ocjenjujući kako nije dobra odluka da se Hrvate preglasa i nametne Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji, te je najavio kako će pokušati pomoći da se prijepori razriješe.

“Ja sam vidio izjave različitih aktera. Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. To je poanta, pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Meni to djeluje jako neobično. Ima vremena. Sve se uvijek može popraviti i zato ćemo mi nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo”, rekao je Plenković na upit novinara nakon božićnog prijma u Zagrebu. Pojasnio je kako su događanja u Parlamentu Federacije BiH krajnje neobični.

“Neobično zato što svi politički predstavnici i zastupnici hrvatskog naroda nisu bili za ovaj projekt. Ne samo HDZ, nego sve stranke s hrvatskim predznakom iz HNS-a. Takva poruka, politička poruka legitimnih predstavnika hrvatskog naroda ne može biti snažnija. I mi ih podržavamo. Južna plinska interkonekcija je snažan interes Hrvatske i hrvatske Vlade za činjenicu da smo Hrvatskoj osigurali energetsku sigurnost i neovisnost u smislu pravaca opskrbe”, istaknuo je.

Pojasnio je, kako prenosi Večerenji list, kako Hrvatska ulaganjima u Terminal na Krku pokazuje svoju opredijeljenost da podrži energetsku neovisnost Bosne i Hercegovine.

“Hrvatska to radi s enormnim osjećajem energetske odgovornosti za srednju i istočnu Europu i za naše susjede. I u tom kontekstu naši prijateljski, plemeniti, najbenevolentniji cilj prema cijeloj Bosni i Hercegovini je da ne ovisi isključivo o ruskom plinu koji dolazi iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu, da se napravi još plinovod koji bi krenuo iz Dugopolja dokle je proveden u Hrvatskoj do Zagvozda, iz Zagvozda prema Imotskom iz Imotskog prema Posušju”, rekao je.

Zaključio je kako realizacijom projekta Južne plinske interkonekcije Hrvatska pokazuje i svoju odgovornost prema Hrvatima u BiH. Po njemu, energetska kompanija koja bi se trebala u FBiH baviti transportom plina “vodi računa o tome kako je sagrađena arhitektura Bosne i Hercegovine”.

“Pa ako Hrvatska je ta koja Bosni i Hercegovini dovodi plin s južne strane, a to se zove Južna plinska interkonekcija, ne bi li onda trebalo voditi računa i o interesima hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini na jedan način koji je razuman i funkcionalan, pragmatičan, a ne da se donosi zakon koji drukčiji od onoga što su politički predstavnici hrvatskih stranaka i stranaka trojke početkom ovoga tjedna dogovorili. Ja mislim da to nije u redu. Ja mislim da je to tema oko koje treba postići konsenzus da Hrvatska kao prijatelj, susjed, odvjetnik Bosne i Hercegovine u Europi pomogne BiH, a da u tom kontekstu plinifikacije južne plinske interkonekcije i interesi Hrvata kao konstitutivnog naroda budu namireni”, istaknuo je.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Majda Fetahagić: Ne postoji ništa na životinji što se baca, sve je iskoristivo

Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica održao je...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Katarina Tomić, Stanko Bošnjak i Luka Rajič: Cilj folklora je zajedništvo i sačuvati tradiciju naših starih

Članovi Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva sv. Ante Cim Mostar...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...