Izašao novi dvobroj Osvita – časopisa Društva hrvatskih književnika HB

U novom dvobroju Osvita, časopisa Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne za književnost, kulturu i društvene teme, pored tekstova suvremenih književnika i znanstvenika – proze, putopisa, dječje književnosti, aforizama, ogleda i kritika te znanstvenoga područja, rubrika poezija u cijelosti je posvećena dijalektalnom pjesništvu Hrvata u Bačkoj. Panoramski je to prikaz suvremenoga dijalektalnoga pjesništva na novoštokavskoj i staroštokavskoj ikavici, hrvatskim govorima bačkih Hrvata kojima se služe Bunjevci i Šokci. Uvodni tekst „Suvremeno dijalektalno pjesništvo među Hrvatima u Bačkoj – panorama“ potpisuje Tomislav Žigmanov, koji je ujedno i autor izbora panorame. U njoj autor, osim što obrazlaže kriterije za izbor zastupljenih autor(ic)a u ovoj panorami, u kratkim crtama iznosi i suvremenu povijest ove vrste pjesnikovanja u književnosti vojvođanskih Hrvata, uz značajku kako je „vremenom u hrvatskoj književnosti u Bačkoj stvoreno respektabilno po opusu, suvremeno i umjetnički posve relevantno dijalektalno pjesništvo među oba štokavska hrvatska dijalekta“.

Temeljni kriterij za zastupljenost u ovoj panorami jest, kako navodi autor, „zavidna razina umjetničkoga dosega“ samoga suvremenoga dijalektalnoga pjesništva zastupljenoga u književnosti bačkih Hrvata, tako da na koncu imamo „retrospektivni prikaz onoga što, po odabiru prikazivača, čini ono najvrjednije u proteklih pedeset godina“ – od početaka Natpivavanja Ivana Pančića, knjige objavljene 1970. godine, pa do onih najmlađih – Anite Đipanov Marijanović i Nevene Mlinko.

U ovoj panorami zastupljeno je deset autor(ic)a od kojih osmero pjesme piše na bunjevačkoj (Ivan Pančić, Petko Vojnić Purčar, Vojislav Sekelj, Milovan Miković, Mirko Kopunović, Tomislav Žigmanov, Željka Zelić Nedeljković i Nevena Mlinko) te dvoje na šokačkoj ikavici (Željko Šeremešić i Anita Đipanov Marijanović) i posve različitih poetika. Izbor pjesama prate i kratke biografije autor(ic)a.

Nedavno je u časopisu za književnost i umjetnost vojvođanskih Hrvata Nova riječ – dvobroj 1-2 za 2023. godinu – u cjelini „Književna susretanja“ objavljen izbor suvremenoga pjesništva bosansko-hercegovačkih Hrvata, među kojima su predstavljeni stihovi Ružice Soldo, Mire Petrovića, Ivana Sivrića, Miljenka Stojića i Jose Živkovića-Soje, u izboru prof. Ivana Sivrića. Riječ je o prvoj razmjenskoj institucionalnoj suradnji u području književne periodike između Hrvata iz Bosne i Hercegovine i Hrvata iz Vojvodine, što je posljedica naraslih i razvijenih suradničkih odnosa u posljednjih nekoliko godina ovih dvaju hrvatskih kulturnih prostora.

Najčitanije

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za posao

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Irena Rozić: Pritisci na prirodu su veliki, moramo raditi na očuvanju ekosustava

Zaštićeno područje je geografski jasno određen prostor koji je namijenjen...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

Objavljena nova Thompsonova pjesma ‘Ako ne znaš šta je bilo’

Marko Perković Thompson objavio je novu, dugoočekivanu pjesmu. “Ako...

Monika Ćubela Savić: Ostvarila mi se želja kao djeteta da budem novinarka

Upoznali smo vas sa činjenicom da Filozofski fakultet Sveučilišta...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Kristijan Penavić: Volim snimati spotove i glazbu, a pogotovu stvarati pjesme

Mladi širokobriješki glazbenici Kristijan Penavić i Jozo Mikulić objavili...