Izašao novi dvobroj Osvita – časopisa Društva hrvatskih književnika HB

U novom dvobroju Osvita, časopisa Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne za književnost, kulturu i društvene teme, pored tekstova suvremenih književnika i znanstvenika – proze, putopisa, dječje književnosti, aforizama, ogleda i kritika te znanstvenoga područja, rubrika poezija u cijelosti je posvećena dijalektalnom pjesništvu Hrvata u Bačkoj. Panoramski je to prikaz suvremenoga dijalektalnoga pjesništva na novoštokavskoj i staroštokavskoj ikavici, hrvatskim govorima bačkih Hrvata kojima se služe Bunjevci i Šokci. Uvodni tekst „Suvremeno dijalektalno pjesništvo među Hrvatima u Bačkoj – panorama“ potpisuje Tomislav Žigmanov, koji je ujedno i autor izbora panorame. U njoj autor, osim što obrazlaže kriterije za izbor zastupljenih autor(ic)a u ovoj panorami, u kratkim crtama iznosi i suvremenu povijest ove vrste pjesnikovanja u književnosti vojvođanskih Hrvata, uz značajku kako je „vremenom u hrvatskoj književnosti u Bačkoj stvoreno respektabilno po opusu, suvremeno i umjetnički posve relevantno dijalektalno pjesništvo među oba štokavska hrvatska dijalekta“.

Temeljni kriterij za zastupljenost u ovoj panorami jest, kako navodi autor, „zavidna razina umjetničkoga dosega“ samoga suvremenoga dijalektalnoga pjesništva zastupljenoga u književnosti bačkih Hrvata, tako da na koncu imamo „retrospektivni prikaz onoga što, po odabiru prikazivača, čini ono najvrjednije u proteklih pedeset godina“ – od početaka Natpivavanja Ivana Pančića, knjige objavljene 1970. godine, pa do onih najmlađih – Anite Đipanov Marijanović i Nevene Mlinko.

U ovoj panorami zastupljeno je deset autor(ic)a od kojih osmero pjesme piše na bunjevačkoj (Ivan Pančić, Petko Vojnić Purčar, Vojislav Sekelj, Milovan Miković, Mirko Kopunović, Tomislav Žigmanov, Željka Zelić Nedeljković i Nevena Mlinko) te dvoje na šokačkoj ikavici (Željko Šeremešić i Anita Đipanov Marijanović) i posve različitih poetika. Izbor pjesama prate i kratke biografije autor(ic)a.

Nedavno je u časopisu za književnost i umjetnost vojvođanskih Hrvata Nova riječ – dvobroj 1-2 za 2023. godinu – u cjelini „Književna susretanja“ objavljen izbor suvremenoga pjesništva bosansko-hercegovačkih Hrvata, među kojima su predstavljeni stihovi Ružice Soldo, Mire Petrovića, Ivana Sivrića, Miljenka Stojića i Jose Živkovića-Soje, u izboru prof. Ivana Sivrića. Riječ je o prvoj razmjenskoj institucionalnoj suradnji u području književne periodike između Hrvata iz Bosne i Hercegovine i Hrvata iz Vojvodine, što je posljedica naraslih i razvijenih suradničkih odnosa u posljednjih nekoliko godina ovih dvaju hrvatskih kulturnih prostora.

Najčitanije

Irena Rozić: Pritisci na prirodu su veliki, moramo raditi na očuvanju ekosustava

Zaštićeno područje je geografski jasno određen prostor koji je namijenjen...

Lihnidos oplate Ortiješ Mostar prodaja i najam građevinske opreme raspisuje natječaj za posao

Lihnidos oplate Ortiješ Mostar prodaja i najam građevinske opreme...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

Aner Omanović: Otvaranje kamenoloma dovodi do devastacije prirode

Eko Udruženje Kuti je udruženje koji se bavi ekološkim...

Adela Vukotić -Terek: Trebamo razvrstavati otpad i razmišljati održivo

Vanjskotrgovinska komora BiH je samostalna, nevladina, nepolitička i neprofitna...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

METUS zapošljava montere dizala za rad u inozemstvu i Hrvatskoj

METUS je renomirana hrvatsko- švedska kompanija s dugogodišnjem iskustvom...