Orban osnovao novi klub zastupnika u Europskom parlamentu

Austrijska Slobodarska stranka (FPÖ)češki ANO i mađarski Fidesz formirali su novu desnu koaliciju, objavili su čelnici stranaka na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji u nedjelju u Beču.

Orban tvrdi da će njihov savez biti najveća nacionalistička politička skupina u EU parlamentu

Mađarski premijer Viktor Orbán (Fidesz), bivši češki premijer Andrej Babiš (ANO) i čelnik austrijske oporbe Herbert Kickl (FPÖ) rekli su da će novi savez, nadaju se, potaknuti druge da se pridruže i postanu najveća nacionalistička politička skupina u Europskom parlamentu.

“Danas stvaramo političku formaciju koja će vrlo brzo napredovati i postati najjača grupacija i najveća frakcija europske desnice”, rekao je Orbán.

Mađarski premijer očekuje da će se to dogoditi za nekoliko dana, a tada će im samo ”nebo biti granica”, tvrdi.

Orban: Europska politika se mora promijeniti, europsko gospodarstvo je u krizi

Orbán je istaknuo da je situacija u Europi jasna, da se europska politika mora promijeniti i da su promjene potrebne u Europi. Naglasio je da su u 20 od 27 članica EU na izborima za Europski parlament pobijedile stranke koje su građanima obećale promjene. Mađarski čelnik otkrio je da su stranke usvojile manifest Domoljuba koji sažima ideale i ciljeve oko kojih organiziraju svoj rad, piše Remix.

Prema Orbánovim riječima, europsko gospodarstvo je u krizi. Njegova težina se smanjuje, a prijetnja od terorizma i migracija ne prestaje. Upozorio je na rat u europskom dvorištu koji europska liberalna elita nije uspjela spriječiti da izbije ili da se zaustavi.

”Danas je povijesni dan, jer ćemo predstaviti grupu od tri stranke i njihove predstavnike. Ona ima za cilj donijeti političke promjene u Europi na inauguralnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu 16. srpnja. ”Bit će to doba slobode, suvereniteta, mira, prosperiteta i vrijednosti”, rekao je Herbert Kickl (FPÖ).

Kickl: Europa ne želi biti prepuštena Macronu, Von der Leyen ili nekom ljevičarskom eksperimentu

”Nećemo mirno stajati i promatrati nastajanje europske superdržave u kojoj će se parlamenti država članica pretvoriti u nešto poput folklora, gdje su suverenitet i samoodređenje pojedinačnih država prazne fraze. Želimo Europu koja se još jednom pokazuje i razvija s ponosom, vrijednostima, tradicijom i raznolikošću”, rekao je predsjednik FPÖ-a. Dodao je da ”Europa ne želi biti prepuštena Macronu, Von der Leyen ili nekom ljevičarskom eksperimentu”.

Andrej Babiš (ANO) je na konferenciji za novinare istaknuo kako politika zaštite okoliša EU treba više voditi računa o gospodarskom razvoju kako se ne bi ugrozila konkurentnost Zajednice. Moraju se pronaći tehnički opravdana, ekonomski održiva i socijalno pravedna rješenja.

Ideja za novu desnu koaliciju došla je od Orbana

Ranije se spominjalo kako bi se skupini mogla pridružiti i stranka SMER, slovačkog premijera Roberta Fica.

Ideja je bila da u novoj desnoj koaliciji dominiraju zastupnici iz zemalja Višegradske skupine. Zastupnici bi u plenumu sjedili odvojeno od ostalih konzervativnih skupina, uključujući Europske konzervativce i reformiste (ECR) i Identitet i demokraciju (ID).

Ideja je bila stvoriti blok pretežito zastupnika srednje i istočne Europe. Riječ je o zastupnicima koji se protive političkom mainstreamu, s orijentacijom na zemlje Višegradske skupine. Jedan izvor tvrdi da je ideja za tu skupinu došla od mađarskog premijera Viktora Orbána.

Trenutačno u Europskom parlamentu vlada dinamika glede sastava skupina

Poljska Stranka prava i pravde (PiS), na čelu s Jarosławom Kaczynskim, koja je trenutačno dio Europskih konzervativaca i reformista (ECR), također će se, kako se očekuje, priključiti skupini. Prvotno se očekivalo da će se Fidesz pridružiti ECR-u, ali su ga, kako se izvješćuje, blokirala talijanska vladajuća Braća Italije (FdI) na čelu s Giorgijom Meloni.

Dvadeset poljskih zastupnika PiS-a podijeljeno je, kako se navodi, oko smjera skupine. Neki su zabrinuti kako je Meloni sklopila dogovor s kršćanskim demokratima i skreće s političkog puta ECR-a.

Za klub zastupnika u Europskom parlamentu potrebna su 23 zastupnika iz sedam članica

Smatra se kako bi utemeljitelji mogli pozvati i Slovensku demokratsku stranku Janeza Janše. Njezini su zastupnici trenutačno dio najveće skupine u EP-u, Europske pučke stranke desnog centra. Međutim, nakon što je jedan od njih prošlog tjedna izabran za potpredsjednika skupine, male su šanse da će će se to dogoditi.

Izvori kažu kako bi moglo biti otpora među neovisnim zastupnicima Europskog parlamenta za priključenje novoj skupini. Za osnivanje kluba zastupnika u Europskom parlamentu potrebna su 23 zastupnika iz sedam država članica.

Prema izvoru Remixa, desna skupina Identitet i demokracija (ID) i poljski PiS žele odgoditi neslužbeni rok za formiranje skupina od 4. do 8. srpnja. To bi bio dan nakon općih izbora u Francuskoj. Iako rezultat neće utjecati na veličinu Europskog parlamenta, mogao bi promijeniti dinamiku političkih odnosa unutar njega, piše Remix.

Najčitanije

VIP Betting kladionica zapošljava više djelatnika

VIP Betting kladionica otvara nove poslovnice u Mostaru i...

Mirjana Miličević: Održivi razvoj mora biti prioritet u zaštićenom području

Zaštićena područja prirode u Bosni i Hercegovini su oni dijelovi...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Bakir Krajinović: Svaki stanovnik zemlje ostavlja ugljični otisak

Bakir Krajinović bio je gostom još jedne emisije projekta...

Sergej Ćetković: Ideja da “Kofer” dobije red vožnje je rodila plodom

Crnogorski pjevač Sergej Ćetković ponovo osvaja srca svojih fanova...

Marko Džakula: Folklor uistinu spaja ljude

HKUD Dubrave Aladinići osnovano je 1997. godine. Jedno je...

Na Markovom trgu se polio benzinom i zapalio

OKO 9:40 ispred ograde na južnoj strani Markovog trga...

David Čerkez: Kruna karijere će mi biti čovjek iz naroda s milijun pregleda u Davacast-u

David Čerkez, 19-godišnjak iz Mostara, kreator podcasta Davacast koji...