Održana konferencija na temu Učinkovite i održive vodne usluge

5. međunarodna konferencija pod nazivom „Efikasne i održive vodne usluge“ u organizaciji Udruženja za oblasti voda i zaštitu okoliša „Aquasan mreža u BiH“ održana je u Neumu od 16. do 17. listopada 2024. godine.

Osnovni cilj konferencije je bio osigurati nastavak dijaloga s ciljem da se kroz razmjenu znanja, iskustava i dobrih praksi doprinese unapređenju sektora vodnih usluga u BiH. 

Preko 150 sudionika iz BiH i cijele Jugoistočne Europe je sudjelovalo konferenciji. Pored relevantnih predstavnika uprave sa svih razina u BiH, uključujući predstavnike nadležnih državnih, entitetskih, županijskih ministarstava, entitetskih agencija za vode i fondova za zaštitu okoliša, predstavnika jedinica lokalne samouprave (JLS) i njihovih javnih vodovodnih / komunalnih poduzeća (JVP/JKP), kao i predstavnika nevladinih organizacija i privatnog sektora, na konferenciji su sudjelovanje uzeli i predstavnici relevantnih organizacija i institucija iz Jugoistočne Europe te predstavnici domaćih i međunarodnih financijskih institucija (MFI).

Gosti ovogodišnje konferencije bili su predstavnici Švicarskog udruženje za vode (VSA) koji su s sudionicima podijelili svoja iskustva u sesiji o organizacijskim, institucionalnim i ljudskim kapacitetima u sektoru vodnih usluga te pripremi, izgradnji, radu i održavanju postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (PPOV).

Prvi dan je otvoren pozdravnim govorima predstavnika Općine Neum, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, entitetskih ministarstava za vode i okoliš, Ambasade Švicarske u BiH te Aquasan mreže u BiH. Gđa Vesna Muslić, predsjednica Udruženja „Aquasan mreža u BiH“ ovom je prilikom istaknula da je dat značajan doprinos Aquasan mreže razvoju sektora vodnih usluga, naglašavajući ostvarene rezultate, stečena iskustva te izazove i planove za buduću suradnju.

Jedan od ključnih panela bio je posvećen analizi uspješnosti provođenja reformi u sektoru vodnih usluga. Diskutiralo se o pravnom i institucionalnom okviru, izazovima s kojima se sektor suočava te ciljevima reforme. Poseban fokus bio je na trenutno vrlo aktualnom procesu razmatranja i usvajanja entitetskih zakona o vodnim uslugama, kapacitetima i ljudskim resursima potrebnim za provedbu reformi, te planiranju i financiranju sektorskih projekata.

Programi jačanja kapaciteta u oblasti otpadnih voda su tema koja uvijek interesira sudionike. Predstavljeni su programi za jačanje kapaciteta u ovoj oblasti te je najavljeno uspostavljanje zajednice praktičara operatera s postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u BiH.

G. Lukas Bouman, predstavnik Udruženja za tretman otpadnih voda Švicarske, prezentirao je dobre prakse Švicarske koja već ima uspostavljenu zajednicu praktičara i vjeruje da zajednica praktičara prilagođena kontekstu u BiH može imati ključnu ulogu u unaprjeđenju usluga tretmana otpadnih voda kroz razmjenu iskustava jer u BiH postoji puno znanja i to znanje stručnjaci u ovoj oblasti trebaju dijeliti među sobom. „Želio bih ohrabriti stručnjake o ovom sektoru da se uključe u zajednicu praktičara koja će biti uspostavljena u BiH“ na kraju je naglasio g. Bouman.  

Posebnu pažnju sudionika privukao je dio Konferencije s poster prezentacijama JVP/JKP iz BiH, koja su predstavila svoje projekte i postignuća. Predstavnici JP “Parkovi” Ljubuški prikazali su unapređenje financijskog upravljanja, dok su predstavnici JP “Vodovod” Bihać prezentirali rezultate u poboljšanju energetske učinkovitosti. JP “ViK” Kalesija predstavilo je poster na temu smanjenje neprihodovane vode, dok su iz JP “ViK” Živinice podijelili iskustva u upravljanju postrojenjem za pročišćavanje otpadnih voda. Na kraju, KP “Vodovod” Gradiška predstavilo je inicijative u korištenju obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela, a predstavnici Aquasan mreže u BiH predstavili su izazove, ali i održive odgovore za jačanje otpornosti na klimatske promjene.

Gđa Lejla Alagić, rukovoditelj PPOV JP „Vodovod i kanalizacija“ Živinice je izrazila zadovoljstvo pruženom prilikom da ispred JP „ViK“ Živinice prezentira rad njihovog postrojenja sa svim izazovima i pozitivnim praksama s kojima se ovo poduzeće susreće. „Smatram da su ovakve konferencije odlične za umrežavanje, upoznavanje i razmjenu iskustava sa kolegama iz raznih domena, te se nadam da će ih ubuduće biti mnogo više“ rekla je gđa Alagić. 

Drugi dan konferencije u Neumu fokus je stavljen na operativnu i financijsku održivost vodnih usluga i JVP/JKP u BiH. Diskusija je bila usmjerena na identificiranje izazova i mogućih pravaca djelovanja u cilju poboljšanja održivosti kako kvalitete usluga, tako i funkcioniranja samih poduzeća. Da bi se osigurala financijska održivost potrebno je unaprijediti financijsko upravljanje u javnim poduzećima, tako da je jedna sesija bila posvećena financijskom upravljanju s naglaskom na izazove vezane za naplatu usluga, vođenje troškovnih centara, pravilno knjiženje, budžetiranje i formiranje tarifa.

Nadalje, diskusijom o učinkovitom vođenju i upravljanju javnim poduzećima naglašena je važnost adekvatnog nadzora JVP/JKP od strane lokalnih samouprava (JLS). Istaknuto je da kvalitetna suradnja između JLS i njihovih javnih poduzeća izravno doprinosi poboljšanju kvalitete vodnih usluga. Ova suradnja mora biti temeljena na jasnim ulogama i odgovornostima, kao i na transparentnoj komunikaciji.

Poseban dio konferencije bio je posvećen i pripremi, izgradnji, radu i održavanju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV). Predstavljeni su izazovi s kojima se susreću JKP/JVP u radu i održavanju PPVO te su prezentirani primjeri dobre prakse iz BiH i Švicarske koji su poslužili kao dobar primjer za buduće projekte.

U skladu s trenutno aktualnim trendovima obrađena je i tema upravljanja energijom kao ključnog aspekta operativne održivosti. Naglašena je važnost optimizacije potrošnje energije u sustavima za vodoopskrbu i otpadne vode što može značajno smanjiti troškove i povećati učonkovitost rada JVP/JKP .

G. Sabahudin Sakić, direktor JP „Vodovod i kanalizacija“ Kalesija naglasio je odgovornost menadžmenta JVP/JKP za pokretanje svih poslovnih procesa u poduzeću, kako njihov uspjeh tako i neuspjeh. Dodao je da je potreban veći angažman menadžmenta poduzeća u poboljšanju upravljanja neprihodovanom vodom i povećanju energijske učinkovitosti vodovodnih poduzeća.

Kao glavni zaključci konferencije izdvojeni su:

  1. Data je podrška reformi sektora vodnih usluga u BiH i definirane su preporuke za unapređenje politika i praksi za pružanje i razvoj vodnih usluga u BiH te je stavljen fokus na domaće aktere u sektoru vodnih usluga i njihove uloge i odgovornosti u reformskom procesu;
  2. Pokazana je spremnost i predanost domaćih institucija, organizacija i stručnjaka da vode, upravljaju i aktivno sudjeluju u promjenama koje se događaju u sektoru vodnih usluga u BiH;
  3. Postignuto je razumijevanje da su u procesu EU integracije i razvoja sektora vodnih usluga domaće institucije i organizacije, umjesto korisnika međunarodne pomoći, sada odgovorni partneri međunarodnih i donatorskih organizacija.
  4. Ulaganje u ljude je prepoznato kao najvažnije ulaganje i, s tim u vezi, dat je doprinos boljem razumijevanju o potrebi za sustavnim pristupom jačanju kapaciteta svih interesnih strana u sektoru vodnih usluga u BiH;
  5. Osiguran je forum za razmjenu znanja, informacija, iskustava i dobrih praksi o aktualnim temama u sektoru vodnih usluga u BiH i jugoistočnoj Europi.
  6. Međunarodne i domaće financijske institucije i donatorske organizacije su spremne razmotriti da implementaciju projekata koje povjeravaju međunarodnim implementacijskim agencijama povjere domaćim.

Konferencija se održava u okviru projekta Regionalne mreže za jačanje kapaciteta za usluge vodoopskrbu i sanitacije (RCDN+) koji financira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, a partner ovogodišnje konferencije je Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini (BiH).

Najnovije

Glasinačka kolica motiv izdanja maraka HP Mostar „EUROPA 2025.“

Tradicionalno, izdanja EUROPA maraka imaju istu temu za sve...

Veleposlanik Švicarske u BiH Gabriele Derighetti održao predavanje o političkom inženjeringu

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru veleposlanik Švicarske u...

Hajduk Digital TV u HOME.TV ponudi

Od idućeg tjedna, HOME.TV postaje bogatiji za još jedan...

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar sudjelovao na 4.JUHU FEST-u u GP Jazavac u Banja Luci

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar nastupio  je na 4.  "JUHU...

Napretkov tjedan kulture započinje u ponedjeljak 7. travnja samostalnom izložbom slika akademskog slikara Marija Šunjića

Napretkov tjedan kulture (NTK) kojeg organizira HKD „Napredak“, Glavna...

Grude: U subotu panel rasprava naziva “Vidljivost žena u lokalnoj zajednici”

Inicijativa građanki/na Mostara organizira panel raspravu naziva “Vidljivost žena...

Privremena promjena prometa kod hotela Ero od subote

Privremena regulacija prometa bit će uspostavljena od subote na...

SDA tretira BiH kao državu Bošnjaka, Hrvate kao neprijatelje, a Trojku kao izdajnike

Stranke Trojke su iznova pokazale da je riječ o...