Održana konferencija na temu Učinkovite i održive vodne usluge

5. međunarodna konferencija pod nazivom „Efikasne i održive vodne usluge“ u organizaciji Udruženja za oblasti voda i zaštitu okoliša „Aquasan mreža u BiH“ održana je u Neumu od 16. do 17. listopada 2024. godine.

Osnovni cilj konferencije je bio osigurati nastavak dijaloga s ciljem da se kroz razmjenu znanja, iskustava i dobrih praksi doprinese unapređenju sektora vodnih usluga u BiH. 

Preko 150 sudionika iz BiH i cijele Jugoistočne Europe je sudjelovalo konferenciji. Pored relevantnih predstavnika uprave sa svih razina u BiH, uključujući predstavnike nadležnih državnih, entitetskih, županijskih ministarstava, entitetskih agencija za vode i fondova za zaštitu okoliša, predstavnika jedinica lokalne samouprave (JLS) i njihovih javnih vodovodnih / komunalnih poduzeća (JVP/JKP), kao i predstavnika nevladinih organizacija i privatnog sektora, na konferenciji su sudjelovanje uzeli i predstavnici relevantnih organizacija i institucija iz Jugoistočne Europe te predstavnici domaćih i međunarodnih financijskih institucija (MFI).

Gosti ovogodišnje konferencije bili su predstavnici Švicarskog udruženje za vode (VSA) koji su s sudionicima podijelili svoja iskustva u sesiji o organizacijskim, institucionalnim i ljudskim kapacitetima u sektoru vodnih usluga te pripremi, izgradnji, radu i održavanju postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (PPOV).

Prvi dan je otvoren pozdravnim govorima predstavnika Općine Neum, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, entitetskih ministarstava za vode i okoliš, Ambasade Švicarske u BiH te Aquasan mreže u BiH. Gđa Vesna Muslić, predsjednica Udruženja „Aquasan mreža u BiH“ ovom je prilikom istaknula da je dat značajan doprinos Aquasan mreže razvoju sektora vodnih usluga, naglašavajući ostvarene rezultate, stečena iskustva te izazove i planove za buduću suradnju.

Jedan od ključnih panela bio je posvećen analizi uspješnosti provođenja reformi u sektoru vodnih usluga. Diskutiralo se o pravnom i institucionalnom okviru, izazovima s kojima se sektor suočava te ciljevima reforme. Poseban fokus bio je na trenutno vrlo aktualnom procesu razmatranja i usvajanja entitetskih zakona o vodnim uslugama, kapacitetima i ljudskim resursima potrebnim za provedbu reformi, te planiranju i financiranju sektorskih projekata.

Programi jačanja kapaciteta u oblasti otpadnih voda su tema koja uvijek interesira sudionike. Predstavljeni su programi za jačanje kapaciteta u ovoj oblasti te je najavljeno uspostavljanje zajednice praktičara operatera s postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u BiH.

G. Lukas Bouman, predstavnik Udruženja za tretman otpadnih voda Švicarske, prezentirao je dobre prakse Švicarske koja već ima uspostavljenu zajednicu praktičara i vjeruje da zajednica praktičara prilagođena kontekstu u BiH može imati ključnu ulogu u unaprjeđenju usluga tretmana otpadnih voda kroz razmjenu iskustava jer u BiH postoji puno znanja i to znanje stručnjaci u ovoj oblasti trebaju dijeliti među sobom. „Želio bih ohrabriti stručnjake o ovom sektoru da se uključe u zajednicu praktičara koja će biti uspostavljena u BiH“ na kraju je naglasio g. Bouman.  

Posebnu pažnju sudionika privukao je dio Konferencije s poster prezentacijama JVP/JKP iz BiH, koja su predstavila svoje projekte i postignuća. Predstavnici JP “Parkovi” Ljubuški prikazali su unapređenje financijskog upravljanja, dok su predstavnici JP “Vodovod” Bihać prezentirali rezultate u poboljšanju energetske učinkovitosti. JP “ViK” Kalesija predstavilo je poster na temu smanjenje neprihodovane vode, dok su iz JP “ViK” Živinice podijelili iskustva u upravljanju postrojenjem za pročišćavanje otpadnih voda. Na kraju, KP “Vodovod” Gradiška predstavilo je inicijative u korištenju obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela, a predstavnici Aquasan mreže u BiH predstavili su izazove, ali i održive odgovore za jačanje otpornosti na klimatske promjene.

Gđa Lejla Alagić, rukovoditelj PPOV JP „Vodovod i kanalizacija“ Živinice je izrazila zadovoljstvo pruženom prilikom da ispred JP „ViK“ Živinice prezentira rad njihovog postrojenja sa svim izazovima i pozitivnim praksama s kojima se ovo poduzeće susreće. „Smatram da su ovakve konferencije odlične za umrežavanje, upoznavanje i razmjenu iskustava sa kolegama iz raznih domena, te se nadam da će ih ubuduće biti mnogo više“ rekla je gđa Alagić. 

Drugi dan konferencije u Neumu fokus je stavljen na operativnu i financijsku održivost vodnih usluga i JVP/JKP u BiH. Diskusija je bila usmjerena na identificiranje izazova i mogućih pravaca djelovanja u cilju poboljšanja održivosti kako kvalitete usluga, tako i funkcioniranja samih poduzeća. Da bi se osigurala financijska održivost potrebno je unaprijediti financijsko upravljanje u javnim poduzećima, tako da je jedna sesija bila posvećena financijskom upravljanju s naglaskom na izazove vezane za naplatu usluga, vođenje troškovnih centara, pravilno knjiženje, budžetiranje i formiranje tarifa.

Nadalje, diskusijom o učinkovitom vođenju i upravljanju javnim poduzećima naglašena je važnost adekvatnog nadzora JVP/JKP od strane lokalnih samouprava (JLS). Istaknuto je da kvalitetna suradnja između JLS i njihovih javnih poduzeća izravno doprinosi poboljšanju kvalitete vodnih usluga. Ova suradnja mora biti temeljena na jasnim ulogama i odgovornostima, kao i na transparentnoj komunikaciji.

Poseban dio konferencije bio je posvećen i pripremi, izgradnji, radu i održavanju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV). Predstavljeni su izazovi s kojima se susreću JKP/JVP u radu i održavanju PPVO te su prezentirani primjeri dobre prakse iz BiH i Švicarske koji su poslužili kao dobar primjer za buduće projekte.

U skladu s trenutno aktualnim trendovima obrađena je i tema upravljanja energijom kao ključnog aspekta operativne održivosti. Naglašena je važnost optimizacije potrošnje energije u sustavima za vodoopskrbu i otpadne vode što može značajno smanjiti troškove i povećati učonkovitost rada JVP/JKP .

G. Sabahudin Sakić, direktor JP „Vodovod i kanalizacija“ Kalesija naglasio je odgovornost menadžmenta JVP/JKP za pokretanje svih poslovnih procesa u poduzeću, kako njihov uspjeh tako i neuspjeh. Dodao je da je potreban veći angažman menadžmenta poduzeća u poboljšanju upravljanja neprihodovanom vodom i povećanju energijske učinkovitosti vodovodnih poduzeća.

Kao glavni zaključci konferencije izdvojeni su:

  1. Data je podrška reformi sektora vodnih usluga u BiH i definirane su preporuke za unapređenje politika i praksi za pružanje i razvoj vodnih usluga u BiH te je stavljen fokus na domaće aktere u sektoru vodnih usluga i njihove uloge i odgovornosti u reformskom procesu;
  2. Pokazana je spremnost i predanost domaćih institucija, organizacija i stručnjaka da vode, upravljaju i aktivno sudjeluju u promjenama koje se događaju u sektoru vodnih usluga u BiH;
  3. Postignuto je razumijevanje da su u procesu EU integracije i razvoja sektora vodnih usluga domaće institucije i organizacije, umjesto korisnika međunarodne pomoći, sada odgovorni partneri međunarodnih i donatorskih organizacija.
  4. Ulaganje u ljude je prepoznato kao najvažnije ulaganje i, s tim u vezi, dat je doprinos boljem razumijevanju o potrebi za sustavnim pristupom jačanju kapaciteta svih interesnih strana u sektoru vodnih usluga u BiH;
  5. Osiguran je forum za razmjenu znanja, informacija, iskustava i dobrih praksi o aktualnim temama u sektoru vodnih usluga u BiH i jugoistočnoj Europi.
  6. Međunarodne i domaće financijske institucije i donatorske organizacije su spremne razmotriti da implementaciju projekata koje povjeravaju međunarodnim implementacijskim agencijama povjere domaćim.

Konferencija se održava u okviru projekta Regionalne mreže za jačanje kapaciteta za usluge vodoopskrbu i sanitacije (RCDN+) koji financira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, a partner ovogodišnje konferencije je Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini (BiH).

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Džoza i Davor Kožul: Dođite na trodnevni festival u predivnom ambijentu Parka Goranci

Po prvi put se organizira gorAnno New Year Fest, trodnevni...

Davor Baković: Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi

Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...