Održana konferencija „MOSTARKA“ o ulozi žene u odgojno-obrazovnom sustavu

Završna konferencija u sklopu projekta ”MOSTARKA” održana je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru s ciljem poticanja i ohrabrivanja žena u odgojno – obrazovnom sustavu za razvijanje inovativnih poduzetničkih ideja kroz edukaciju za izradu i provedbu EU projekata.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta te je istaknuta važnost suradnje i razmjene iskustava između organizacija civilnog društva iz BiH i Hrvatske.

Prodekanica za međunarodnu suradnju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru doc. dr. sc. Jelena Jurčić istaknula je da je projekt omogućio profesoricama s fakulteta dodatne obuke iz pisanja projekata, čime su unaprijedile svoje vještine. Naglasila je važnost ovakvih inicijativa koje jačaju položaj žena u akademskom i profesionalnom okruženju.

 „Ovakvi projekti ne samo da doprinose ravnopravnosti, već i unapređuju kvalitetu obrazovanja i razvoj novih vještina. Suradnja s partnerima te razmjena iskustava s institucijama iz naše sredine neprocjenjivo obogaćuju našu svakodnevnu praksu i oblikuju našu viziju budućnosti“, poručila je prodekanica Jurčić.

Koordinatorica projekta Ružica Đonlić objasnila je kako projektom nastoje omogućiti prijenos znanja i iskustava iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, kako bi se ubrzao razvoj sektora bez ponavljanja istih pogrešaka.

„Uistinu smo sretni i radosni što je odaziv žena koje rade u odgojno-obrazovnom sustavu bio odličan te što smo imali jako dobre partnere, uključujući Sveučilište u Mostaru, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije i Dječji vrtić “Sveti Josip” iz Mostara“, rekla je Đonlić. Dodala je da žene čine većinu zaposlenih u odgojno-obrazovnom sustavu te da su se pokazale kao izvor odličnih i inovativnih ideja, zbog čega su glavna ciljana skupina projekta.

Ravnatelj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije Ivica Zelić objasnio je kako je cilj prenijeti iskustva iz Splitsko-dalmatinske županije i potaknuti projektno razmišljanje i poduzetništvo te da je to temelj za jačanje nastavničkih kompetencija u radu s darovitim učenicima.

Ravnateljica Dječjeg vrtića “Sveti Josip” sestra Marija Jovanović je kazala kako je ovo jako kvalitetan projekt koji je potaknuo žene u odgojno-obrazovnom sustavu na razvijanje inovativnih poduzetničkih ideja. „Dodatno je unaprijedio međunarodnu i prekograničnu suradnju, a Dječji vrtić “Sveti Josip” već dulje vrijeme aktivno sudjeluje u organizaciji i provedbi sličnih projekata, čime je unaprjeđuje vlastiti rad.“

Projekt je vrijedan 70.000 eura, a u cijelosti je financiran iz Programa međunarodne razvojne suradnje organizacija civilnog društva, kojeg provodi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Partneri na projektu bili su Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije te Dječji vrtić “Sveti Josip” iz Mostara.

Najnovije

Sandi Cenov donosi emotivnu priču u pjesmi Ostat ću gospodin

Nakon uspješnog i radijski zapaženog singla Svima u inat, kojeg...

FOTO Prije 33 godine HVO-u je, po odluci Predsjedništva BiH, povjerena obrana Mostara

Danas su se navršile 33 godine od povijesno važnog...

Želite li biti poput Buffona? Pridružite se vrhunskom vratarskom kampu na ljeto u Mostaru

Kroz ovaj kamp, mladim vratarima bit će omogućeno da...

FMOZ: Objavljen natječaj za dodjelu federalnih nagrada za znanost za 2025. godinu

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti danas je objavilo Javni...

Bend „The Hawks Triad“ održat će masterclass u Pavarotti centru

"The Hawks Triad" je švicarsko-argentinski jazz trio koji će...

Održane sjednice Predsjedništva i Skupštine Crvenog križa ŽZH

U ponedjeljak, 28. travnja 2025. godine, u Ljubuškom je...