Održana kino pretpremijera filma “Ekskurzija” Une Gunjak, od danas u kinima širom BiH

U punom kinu Meeting Point u Sarajevu u srijedu je održana kino pretpremijera filma “Ekskurzija” Une Gunjak, bosanskohercegovačkog kandidata za Oscara®, a film je od danas u kinima širom BiH.

Nakon projekcije u kinu Meeting Point održan je i razgovor s dijelom ekipe filma, u kojem su sudjelovale producentica filma Amra Bakšić Čamo, redateljica i scenaristica Una Gunjak, mlade glumice iz filma Asja Zara Lagumdžija i Nađa Spaho, a moderatorica je bila Kristina Ljevak Bajramović.

„Željela bih da ovaj film bude film koji će se dopasti ne samo kritici, nego i publici. Nadamo se da će ovaj film biti i za roditelje i za djecu“, izjavila je Bakšić Čamo.

Uni Gunjak ovo je prvi igrani film. Ideja o ovom filmu je od samog početka do kraja – do realizacije, ostala ista, izjavila je Gunjak.

„Ono što smo na početku željeli reći, rekli smo u filmu. Izazov je bio dotaknuti sve primarne emocije, i uspjeli smo u tome“, rekla je Gunjak.

Asja Zara Lagumdžija, koja u filmu glumi Iman, ispričala je da je snimanje filma za nju bilo iznimno iskustvo.
„Koliko je snimanje bilo intenzivno, toliko je bilo i prelijepo. Filmom se želi pokazati da se treba razgovarati o nekim stvarima. Mislim da je film odličan i da nosi duboku poruku“, izjavila je Lagumdžija.

Snimanje je i za Nađu Spaho bilo sjajno. Ispričala je da su se na snimanju svi zbližili, i da će snimanje filma pamtiti kao divno iskustvo. Uloge u filmu ostvarili su Asja Zara Lagumdžija, Nađa Spaho, Maja Izetbegović, Mediha Musliović, Izudin Bajrović, Muhamed Hadžović, Dina Mušanović, Viktor Gatarić…

Film je svjetsku premijeru imao na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Locarnu gdje je osvojio Specijalno priznanje. Na 29. Sarajevo Film Festivalu imao je gala projekciju u okviru Takmičarskog programa – igrani film izvan konkurencije.

„Ekskurzija“ je prvi igrani film Une Gunjak, dobitnice Srca Sarajeva Sarajevo Film Festivala za najbolji kratki film („Kokoška“ 2014. – dobitnik nagrade Evropske filmske akademije za najbolji kratki film).

U autorskoj ekipi su i direktor fotografije Matthias Pilz, montažerka Clémence Diard, scenografkinja Emina Kujundžić, kostimografkinja Katarina Pilić, kasting direktorica Timka Grin, dizajner zvuka Igor Čamo, kompozitor Draško Adžić i šminkerica Lamija Hadžihasanović Homarac.

Producenti su Amra Bakšić Čamo i Adis Đapo (SCCA/pro.ba), koproducenti Nukleus film (Siniša Juričić), Baš Čelik (Jelena Mitrović), Salaud Morisset (François Morisset), Mer Film (Gary Cranner).

Distributer filma u kinima u Bosni i Hercegovini je Obala Art Centar iz Sarajeva. Film je od danas u svim kinima u BiH, ulaznice u prodaji.

Najnovije

U nakladi HKD Napredak Glavne podružnice Mostar predstavljena knjiga “Milena” autora Ivice Petrovića

Predstavljanje knjige “Milena” - “Milena Preindlsberger-Mrazović. Život i djelo.”...

Ministar Rimac otputovao u Tuzlu: Sućut i solidarnost s obiteljima žrtava tragičnog požara

Federalno ministarstvo zdravstva izražava najdublje saučešće obiteljima i prijateljima...

Predavanje na temu “Sport DA – ovisnost NE” u Osnovnoj školi Biograci

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, koji se...

Gazde održale koncertnu promociju albuma Još i danas zamiriši trešnja – 30 godina

Publika uživala u izvedbama bezvremenskih pjesama i emotivnoj večeri...

HDZ 1990: Sućut i podrška Tuzli nakon tragičnog požara u Domu umirovljenika

Hrvatska demokratska zajednica 1990 izražava najdublju sućut obiteljima i...

Obilježen jubilej – 40 godina matematičkog znanstvenog časopisa u BiH

„Iako su znanstveni radovi iz matematike i ranije bili...

Borsa Open 2025 – Najveći sportski događaj upisan u povijest Mostara

Sportska dvorana Bijeli Brijeg proteklog je vikenda bila središte...

Predsjednica Buhač otvorila prvu konferenciju o zelenom knjižničarstvu u BiH

Prva međunarodna konferencija ''Zelene knjižnice - održiva budućnost knjižničarstva'',...