Održana kick-off konferencija projekta RACE 2

Dana 26. rujna 2024. godine, u hotelu Princess u Jastrebarskom, održana je kick-off konferencija projekta RACE 2 (HR-BA-ME00096), koji se provodi u okviru Interreg VI-A IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora programa. Projekt je sufinanciran iz fondova Europske unije, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1.934.839,38 EUR, od čega je 1.644.613,47 EUR osigurano kroz EU sufinanciranje.

Konferenciju su otvorili predstavnici svih projektnih partnera: Dom zdravlja Mostar (vodeći partner), Zavod za hitnu medicinsku pomoć Zagrebačke županije te Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore. Partneri su predstavili ciljeve, aktivnosti i očekivane rezultate projekta, čija je provedba započela u kolovozu 2024. godine i trajat će ukupno 24 mjeseca.

Primarni cilj projekta RACE 2 je unaprijediti sustave hitne medicinske pomoći u prekograničnom području kroz standardizaciju protokola, digitalizaciju procesa u hitnoj službi te prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Projekt uključuje brojne edukacije za medicinsko osoblje, unapređenje tehničkih kapaciteta i opreme te organizaciju aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti o važnosti prevencije i pravovremenog odgovora na kardiovaskularne incidente.

Kao vodeći partner, Dom zdravlja Mostar će kroz ovaj projekt značajno unaprijediti svoje kapacitete i infrastrukturu. Projekt će omogućiti nadogradnju i proširenje zgrade Službe za hitnu medicinsku pomoć, nabavku novog  vozila HMP, opreme poput defibrilatora, EKG uređaja, usisnih pumpi i intraosealnih pištolja, kao i dentalne stolice za hitne stomatološke intervencije, čime će se značajno podići razina hitnih medicinskih usluga u regiji. Također, bit će  modernizirana infrastruktura za prijavno-dojavnu jedinicu, što uključuje i tehnološka unapređenja kroz digitalizaciju procesa zaprimanja i obrade hitnih poziva te uvođenje IT rješenja za praćenje resursa u stvarnom vremenu. Dodatno, kroz projekt će biti organizirane edukacije za djelatnike Doma zdravlja Mostar u svrhu podizanja njihovih kompetencija u pružanju napredne medicinske skrbi te razni eventi i radionice za prevenciju kardio vaskularnih bolesti.

Uz sudjelovanje svih projektnih partnera, istaknuto je kako je ovaj projekt nastavak uspješnog RACE projekta iz prethodnog poziva te da se očekuje daljnje jačanje prekogranične suradnje i unapređenje kvalitete hitne medicinske službe u regiji. Projektni partneri su izrazili zadovoljstvo što mogu raditi zajedno na unaprjeđenju zdravstvenih usluga i povećanju sigurnosti stanovništva u prekograničnom području te su naglasili važnost kontinuirane suradnje nakon završetka projekta.

Projekt RACE 2 ima za cilj poboljšati dostupnost i kvalitetu hitnih medicinskih usluga te osigurati bolju i bržu reakciju u hitnim slučajevima, čime će se značajno pridonijeti zaštiti zdravlja i života građana u regiji.

Najnovije

Okrugli stol o jačanju međuinstitucionalne suradnje u sustavu zaštite djece i mladih

Javna ustanova Odgojni centar Hercegovačko-neretvanskog županije, uz podršku Misije...

Najava predstave „Karius i Baktus”

Ovoga tjedna u Lutkarskom kazalištu Mostar očekuju vas izvedbe...

Nihad Uk: Građani su izgubili povjerenje u GRAS, inzistirat ću na novim upravljačkim strukturama

Prvi put nakon podnošenja ostavke Nihad Uk obratio se...

Tribina „Mir u Ukrajini i obrana Europe“

Hrvatska paneuropska unija, Hrvatski diplomatski klub i Institut za...

Svečanom sjednicom obilježen Dan Grada Ljubuškog

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan...

Boris Novković i Croatia Records nastavljaju uspješnu suradnju potpisivanjem novog eksluzivnog ugovora

Jedan od najpopularnijih hrvatskih kantautora i izvođača, Boris Novković, potpisao je...

FSRE otvorio vrata maturantima iz Širokoga Brijega

FSRE je jučer ugostio učenike Gimnazije fra Dominika Mandića...

KRALJEVSKA ETAPA: Gdje se lomi “Tour of Bosnia and Herzegovina”?

Premijerno izdanje Tour of Bosnia and Herzegovina vodi karavanu...