Održan okrugli stol o temi „Prijava prebivališta za državljane BiH – izazovi i rješenja za ranjive grupe“

Udruženje Faros u suradnji sa partnerskom organizacijom „Zemlja djece u BiH“ održalo je okrugli sto o temi „Prijava prebivališta za državljane Bosne i Hercegovine – izazovi i rješenja za ranjive grupe“, u Parlamentarnoj Skupštini BiH. Učesnici iz cijele BiH, predstavnici centara za socijalni rad, nevladinog sektora, domaćih i inostranih političkih institucija, imali su priliku da razmotre pitanje:

Kako Bosna i Hercegovina može unaprijediti postojeći zakonski okvir kako bi svi građani i građanke BiH mogli prijaviti prebivalište prema njihovom stvarnom mjestu boravka?

Posebno ranjive kategorije stanovništva, prvenstveno pripadnici romske populacije, u mnogim slučajevima ne mogu ispuniti zakonske uvjete za prijavu prebivališta i time ne mogu dobiti osobne dokumente. Uskraćivanjem ovog prava, socijalno-ugrožene kategorije, uključujući žrtve trgovine ljudima, nemaju pristup osnovnim socijalnim i zdravstvenim uslugama. Ovaj kratki video predstavlja tu problematiku.

Na okruglom stolu su organizatori predstavili rezultate istraživanja o problemima u praktičnoj primjeni Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, s posebnim fokusom na osobe u stanju socijalne potrebe i romsku populaciju. Stručnjaci iz BiH i iz Njemačke, između ostalih prof. dr. Zlatan Begić (Pravni fakultet u Tuzli) i Mirsada Bajramović (Zemlja djece u BiH), su razmatrali ovo pitanje iz ugla međunarodnih standarda ljudskih prava, ustavnih odredbi i specifičnih potreba ranjivih grupa. 

Sudionici su razgovarali o tome u kojem pravcu treba izmijeniti i dopuniti postojeći Zakon o prebivalištu i boravištu BiH kako bi svi građani i građanke mogli ostvariti pravo na osobne dokumente, a preduvjet je prijavljeno prebivalište.

„Trenutni zakonski okvir nije usklađen s međunarodnim standardima jer ograničava slobodu kretanja i prijavu prebivališta državljana BiH prema stvarnom mjestu življenja. Zbog ovakvog zakonskog rješenja određene marginalizirane grupe ostaju pravno nevidljive i socijalno isključene jer nemaju pristup osnovnim pravima, a u velikom su riziku od zloupotrebe i trgovine ljudima“, kazala je Mirsada Bajramović iz Udruženja Zemlja djece u BiH, naglasivši da su za ovu oblast potrebna sustavna rješenja i sveobuhvatan pristup svakoj ranjivoj osobi kako bi bila vidljiva pred zakonom.

Na osnovu zaključaka iz diskusije organizatori će pripremiti inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona i istu predati zakonodavnoj vlasti na postupanje.

Događaj je organiziran u okviru projekta „Svjetionik slobode. Naš put k zaštiti romske populacije od trgovine ljudima“ koji provodi Udruženje Faros u partnerstvu sa Zemljom djece u BiH, uz podršku USAID-a kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Vesna Muslić: Potrebno je osigurati da svaki zagađivač plati zagađenje koje ispušta u okoliš

Predsjednica Udruženja Aquasan mreža u BiH gđa. Vesna Muslić...

Marijana Zubac: Velik je interes za zdrav način života

Marijana Zubac, osnivačica Nutricentra Mostar je gostovala u programu...

Nedim Jukić: Da nije gljiva bili bi zatrpani organskim otpadom

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovaramo...

MPack group d.o.o. zapošljava skladištara i radnika u proizvodnji

MPack group d.o.o. Čitluk (Put za Mostar) zbog povećanja...