Održan okrugli stol o temi „Prijava prebivališta za državljane BiH – izazovi i rješenja za ranjive grupe“

Udruženje Faros u suradnji sa partnerskom organizacijom „Zemlja djece u BiH“ održalo je okrugli sto o temi „Prijava prebivališta za državljane Bosne i Hercegovine – izazovi i rješenja za ranjive grupe“, u Parlamentarnoj Skupštini BiH. Učesnici iz cijele BiH, predstavnici centara za socijalni rad, nevladinog sektora, domaćih i inostranih političkih institucija, imali su priliku da razmotre pitanje:

Kako Bosna i Hercegovina može unaprijediti postojeći zakonski okvir kako bi svi građani i građanke BiH mogli prijaviti prebivalište prema njihovom stvarnom mjestu boravka?

Posebno ranjive kategorije stanovništva, prvenstveno pripadnici romske populacije, u mnogim slučajevima ne mogu ispuniti zakonske uvjete za prijavu prebivališta i time ne mogu dobiti osobne dokumente. Uskraćivanjem ovog prava, socijalno-ugrožene kategorije, uključujući žrtve trgovine ljudima, nemaju pristup osnovnim socijalnim i zdravstvenim uslugama. Ovaj kratki video predstavlja tu problematiku.

Na okruglom stolu su organizatori predstavili rezultate istraživanja o problemima u praktičnoj primjeni Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, s posebnim fokusom na osobe u stanju socijalne potrebe i romsku populaciju. Stručnjaci iz BiH i iz Njemačke, između ostalih prof. dr. Zlatan Begić (Pravni fakultet u Tuzli) i Mirsada Bajramović (Zemlja djece u BiH), su razmatrali ovo pitanje iz ugla međunarodnih standarda ljudskih prava, ustavnih odredbi i specifičnih potreba ranjivih grupa. 

Sudionici su razgovarali o tome u kojem pravcu treba izmijeniti i dopuniti postojeći Zakon o prebivalištu i boravištu BiH kako bi svi građani i građanke mogli ostvariti pravo na osobne dokumente, a preduvjet je prijavljeno prebivalište.

„Trenutni zakonski okvir nije usklađen s međunarodnim standardima jer ograničava slobodu kretanja i prijavu prebivališta državljana BiH prema stvarnom mjestu življenja. Zbog ovakvog zakonskog rješenja određene marginalizirane grupe ostaju pravno nevidljive i socijalno isključene jer nemaju pristup osnovnim pravima, a u velikom su riziku od zloupotrebe i trgovine ljudima“, kazala je Mirsada Bajramović iz Udruženja Zemlja djece u BiH, naglasivši da su za ovu oblast potrebna sustavna rješenja i sveobuhvatan pristup svakoj ranjivoj osobi kako bi bila vidljiva pred zakonom.

Na osnovu zaključaka iz diskusije organizatori će pripremiti inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona i istu predati zakonodavnoj vlasti na postupanje.

Događaj je organiziran u okviru projekta „Svjetionik slobode. Naš put k zaštiti romske populacije od trgovine ljudima“ koji provodi Udruženje Faros u partnerstvu sa Zemljom djece u BiH, uz podršku USAID-a kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE.

Najnovije

Izaslanstvo HNS-a BiH predvođeno predsjednikom Čovićem u Trusini nazočilo 32. obljetnici stradanja Hrvata

U organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata općine...

Srednjoškolci u Posušju pokazali veliko srce – prikupljena 31 doza krvi

U srijedu, 16. travnja 2025. godine, održana je akcija...

TI BiH dobio dvije presude zbog skrivanja informacija o spornoj koncesiji u Livnu: Županijska Vlada ignorira i zahtjeve Suda 

Transparency International BiH dobio dvije presude protiv Hercegbosanske županije...

13. Biciklistička karavana prijateljstva Mostar – Vukovar

Udruga za promociju biciklizma “Hercegovina Bicikl” u suradnji sa...

Prijavite se za sudjelovanje na Prvom sajmu cvijeća u Mostaru

Mostar se ovo proljeće pretvara u pravo cvjetno čudo...

Privremena regulacija prometa zbog radova u Mostaru

U utorak, 22. travnja 2025., počinju radovi na izgradnji...

Cvitanović: Nikada nije nepogodan trenutak za Izborni zakon, nadam se da će biti usvojen

Predsjednik HDZ-a 1990, Ilija Cvitanović, smatra kako Izborni zakon...