Održan Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“. Organizatori simpozija su Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, studij Povijesti umjetnosti i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini.

Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Dražen Barbarić je rekao kako kroz simpozij Fakultet i studij Povijesti umjetnosti promišljaju o važnoj kulturnoj i materijalnoj baštini te da ju upišu u korijene pa i u simbolički kapital naše društvene zajednice. 

Voditelj simpozija i pročelnik studija Povijesti umjetnosti prof. dr. sc. Damir Zorić je istaknuo kako se simpozij održava u Mostaru jer je Hercegovina najgušće naseljena zemlja stećcima u regiji. „U neposrednoj blizini su najveće nekropole, a od svih stećaka koje nose natpis na sebi više od polovice ih je iz Hercegovine, a to govori o ovoj zemlji“, kazao je dr. Zorić.

Predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH akademik Mladen Bevanda je kazao kako danas stećci pobuđuju interes i zanimanje iako za arheologe, povjesničare i znanstvenike nisu više zagonetka, nešto tajnovito, neobjašnjivo, nejasno i misteriozno te je dodao kako su oni nasljeđe BiH.

Pomoćnik ministrice civilnih poslova BiH iz oblasti znanosti i kulture Suvad Džafić otvorio je simpozij i istaknuo kako imaju suradnju sa svim sveučilištima u BiH, a posebno suradnju sa Sveučilištem u Mostaru koje podržavaju kroz različite vrste projekata kao što su istraživačke aktivnosti, ali i kroz organizaciju ovakvih simpozija.  

Prodekan za znanost Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Marko Odak je naglasio kako studiji Filozofskog fakulteta imaju ulogu u očuvanju identitetskih i kulturoloških vrijednosti. „Ovim simpozijem, između ostalog, opravdamo tu ulogu u društvenoj zajednici.“

Simpozij je okupio 31 uglednog stručnjaka i znanstvenika različitih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem istraživanja i prezentacije aktualnih razmišljanja te novih spoznaja o stećcima. Tema simpozija obuhvatila je širok spektar pristupa, od povijesnih, umjetničkih i arheoloških, do etnoloških i drugih srodnih znanosti.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana...