Održan Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“. Organizatori simpozija su Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, studij Povijesti umjetnosti i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini.

Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Dražen Barbarić je rekao kako kroz simpozij Fakultet i studij Povijesti umjetnosti promišljaju o važnoj kulturnoj i materijalnoj baštini te da ju upišu u korijene pa i u simbolički kapital naše društvene zajednice. 

Voditelj simpozija i pročelnik studija Povijesti umjetnosti prof. dr. sc. Damir Zorić je istaknuo kako se simpozij održava u Mostaru jer je Hercegovina najgušće naseljena zemlja stećcima u regiji. „U neposrednoj blizini su najveće nekropole, a od svih stećaka koje nose natpis na sebi više od polovice ih je iz Hercegovine, a to govori o ovoj zemlji“, kazao je dr. Zorić.

Predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH akademik Mladen Bevanda je kazao kako danas stećci pobuđuju interes i zanimanje iako za arheologe, povjesničare i znanstvenike nisu više zagonetka, nešto tajnovito, neobjašnjivo, nejasno i misteriozno te je dodao kako su oni nasljeđe BiH.

Pomoćnik ministrice civilnih poslova BiH iz oblasti znanosti i kulture Suvad Džafić otvorio je simpozij i istaknuo kako imaju suradnju sa svim sveučilištima u BiH, a posebno suradnju sa Sveučilištem u Mostaru koje podržavaju kroz različite vrste projekata kao što su istraživačke aktivnosti, ali i kroz organizaciju ovakvih simpozija.  

Prodekan za znanost Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Marko Odak je naglasio kako studiji Filozofskog fakulteta imaju ulogu u očuvanju identitetskih i kulturoloških vrijednosti. „Ovim simpozijem, između ostalog, opravdamo tu ulogu u društvenoj zajednici.“

Simpozij je okupio 31 uglednog stručnjaka i znanstvenika različitih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem istraživanja i prezentacije aktualnih razmišljanja te novih spoznaja o stećcima. Tema simpozija obuhvatila je širok spektar pristupa, od povijesnih, umjetničkih i arheoloških, do etnoloških i drugih srodnih znanosti.

Najnovije

Glasinačka kolica motiv izdanja maraka HP Mostar „EUROPA 2025.“

Tradicionalno, izdanja EUROPA maraka imaju istu temu za sve...

Veleposlanik Švicarske u BiH Gabriele Derighetti održao predavanje o političkom inženjeringu

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru veleposlanik Švicarske u...

Hajduk Digital TV u HOME.TV ponudi

Od idućeg tjedna, HOME.TV postaje bogatiji za još jedan...

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar sudjelovao na 4.JUHU FEST-u u GP Jazavac u Banja Luci

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar nastupio  je na 4.  "JUHU...

Napretkov tjedan kulture započinje u ponedjeljak 7. travnja samostalnom izložbom slika akademskog slikara Marija Šunjića

Napretkov tjedan kulture (NTK) kojeg organizira HKD „Napredak“, Glavna...

Grude: U subotu panel rasprava naziva “Vidljivost žena u lokalnoj zajednici”

Inicijativa građanki/na Mostara organizira panel raspravu naziva “Vidljivost žena...

Privremena promjena prometa kod hotela Ero od subote

Privremena regulacija prometa bit će uspostavljena od subote na...

SDA tretira BiH kao državu Bošnjaka, Hrvate kao neprijatelje, a Trojku kao izdajnike

Stranke Trojke su iznova pokazale da je riječ o...