Obrtništvo i živa kulturna baština u turizmu Hercegovine

Turistička zajednica HNŽ je aktivni partner u projektu valorizacije žive kulturne baštine i obrtništva podržanom od strane programa Interreg Danube Region kojeg sufinancira Europska unija.

Kulturna baština zasigurno daje značajan doprinos gospodarskom rastu, uravnoteženoj zaposlenosti, oživljavanju zajednice i teritorijalnoj koheziji. U tom pogledu, projekt COMMHERITOUR prati živu baštinu i obrtništvo kao izvor socioekonomske integracije za ruralna i udaljena područja dunavske regije (Danube Region). COMMHERITOUR ima za cilj maksimizirati doprinos obrta i kulturne baštine gospodarstvu kroz turizam na održiv način. Projekt povećava svijest o inherentnim potencijalima rasta obrtničke baštine i poboljšava valorizaciju kapaciteta zajednica – korištenjem inkluzivnih modela i transnacionalno primjenjivih rješenja.

Osam je partnerskih regija u projektu koje posjeduju dobru tradiciju obrta temeljenih na baštini s posebnim predvodnicima u „obrtništvu s turističkim potencijalom“. Uključene regije u projektu su iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Rumunjske, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Češke i Crne Gore. Na projektu radi 12 aktivnih partnera, od kojih su 3 pružatelja znanja. Projekt također uključuje i 13 različitih pridruženih partnera s različitim tematskim kompetencijama. Budući da lokalni ekosustavi podržavaju valorizaciju s različitom učinkovitošću, svi se oni suočavaju sa izazovima obrta koji neravnomjerno promiču gospodarstvo, turističku izvedbu te koheziju zajednica.

Transnacionalni krajnji proizvod projekta COMMHERITOUR je digitalna platforma HeriCraft Market koja će nuditi međukulturalno umrežavanje, predstavljanje turističkih atrakcija povezanih s obrtima, dijeljenje iskustava rada obrta i izuma, te nastavne programe za razvoj obrtničkih vještina. S ovim će se projektom dati doprinos i dubljem razumijevanju potencijala obrtničke ruralne baštine u lokalnoj zajednici, s naglaskom na njenu ulogu u gospodarsko-turističkom razvoju regija. Također, valorizacijom kulturne baštine živih obrta se daje značajan doprinos poboljšanju socio-ekonomskih uvjeta u udaljenim i ruralnim područjima dunavske regije i stvaranju novih turističkih koncepata i tržišta.

Ovaj projekt je započeo u siječnju ove godine i završava u lipnju 2026. godine. Ukupna vrijednost mu je nešto viša od 2 milijuna eura, a Turistička zajednica HNŽ-K u njemu sudjeluje sa iznosom od 136.804,00 eura. Ovaj projekt je podržan od strane Interreg Programa dunavske regije, koji sufinancira Europska unija.

Najnovije

Najava predstave Vuk i kozlići

Ovaj tjedan u Lutkarskom kazalištu Mostar možete pogledati predstavu...

Uhićen Slobodan Milošević

Bivši predsjednik Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević...

Upravni odbor DHK HB o napadima na Zorana Krešića, kandidata za člana Upravnog odbora RTV FBiH

Svjedoci smo posljednjih dana nesmiljenih napada i hajke na...

Plesni studio B-Dance briljirao na međunarodnom natjecanju Erigo Dance Star

Plesni studio B-Dance još jednom je potvrdio svoju izvrsnost osvojivši devet prvih...

Marinko Colnago – odlazak basista i jednog od osnivača legendarne grupe Novi fosili

Glazbeni svijet jučer je potresla još jedna tužna vijest....

Dr Dražen Pehar: Dobili smo što smo tražili

Razgovarao: Elis Bektaš Za Žurnal govori dr Dražen Pehar (PhD pol.sci.,...

“Budućnost hrane i agronomije: Agronomski i Prehrambeno-tehnološki fakultet u posjeti Gimnaziji fra Grga Martić Mostar”

Djelatnici Agronomskog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u...

Međužupna liga Hercegovine: Župa sv. Stjepana Čerin obranila titulu prvaka

Nedjelja u sportskom centru Čitluk bila je obilježena sportskim...