Udruga Zagreb Pride na svojim je stranicama objavila “Prideov predizborni LGBT kompas”. Riječ je o popisu kandidata i kandidatkinja za Hrvatski sabor različitih političkih opcija koji su, kako tvrde, homoseksualne orijentacije. Među ostalim, naveli su imena nekoliko političara koji se još nisu javno izjasnili o svojoj seksualnoj orijentaciji, što je izazvalo lavinu reakcija…
Iz Zagreb Pridea svoj su potez još jučer opravdali priopćenjem u kojem kažu – cilj im je pridonijeti predizbornoj debati i informirati birače.
– Ideje vodilje su, naravno, one na kojima LGBTQ emancipacija i pokret počivaju već pola stoljeća: gej je ok, LGBT je ok, ormar nije izbor, već nasilje, naveli su.
Na popisu su poznati LGBT aktivisti, ali i oni koji javno o svojoj seksualnoj orijentaciji ne govore. Takva odluka je neshvatljiva, poručuje sociolog Bruno Šimleša.
– Smatram da su trebali tražiti pristanak svih 11 osoba na toj listi i, koliko sam shvatio, neke su nazvali i neki su rekli – sve je u redu, a neke nisu ni nazvali i to mislim da definitivno nije u redu upravo zato što nas oni godinama uče da to nije u redu, kaže Šimleša.
I to je izravno kršenje prava, jasan je politički analitičar Jerko Trogrlić.
– Oduvijek je to bio čin primitivizma i čin kršenja ustavnih prava pojedinca, prava na intimu. U ovom slučaju to je još značajno gore jer u relativno kratkom periodu imamo dvaput da se ponavlja da netko tko je akter na izborima, s ciljem da prokaže svog političkog protivnika govori o njegovoj seksualnoj orijentaciji, kaže Trogrlić.
Jer koordinator Zagreb Pridea, Franko Dota, kandidat je na listi SDP-ove koalicije. Tim postupkom zgrožena je udruga Iskorak, koja promiče prava LGBT zajednice.
– Kroz naš rad dobro znamo da prisilno autanje može imati negativne posljedice na živote osoba, posebice na mentalno zdravlje, obiteljske i poslovne odnose, a nekada može ugroziti i same živote autanih osoba, navode u Iskoraku.
Objava je, u jeku kampanje, iznenadila i političku scenu.
– To su privatne stvari ljudi, naših sugrađana bez obzira na kojoj oni dužnosti bili, bavili se oni politikom ili bilo kojom drugom aktivnošću. Nikada, ali baš nikada niti to ne komentiramo niti nas to zanima. To je nešto što mi ne bi napravili nikada, niti ste ikad čuli bilo koga od nas da takvo nešto komentira. To su te velike razlike uljudbe, civiliziranosti, onoga što je pristojno i kulturno i dobar kućni odgoj, rekao je Andrej Plenković (HDZ, HSLS, HDS, HNS, HSU).
– Ispada da se to radi zbog osobnih političkih interesa budući da se to radi nekoliko dana prije kampanje. Znači, ukoliko se to htjelo napraviti jer se smatra da je to dobro, onda mislim da se to trebalo raditi ne u sklopu predizborne kampanje, gdje imamo onda jednog kandidata koji očito ima i osobni politički interes za to. Znači, mislim da to prisilno outanje nije okej, rekao je Tomislav Tomašević (Možemo! – Hoćemo pravedno!).
Dio stranaka osuđuje postupak, ali ne i Peđa Grbin (SDP, Centar, HSS, “DO i SIP”, Reformisti, GLAS).
– Ne, nismo osudili, rekao je Grbin.
– Mislim da ja kao političar nemam pravo nekoga raskrinkavati, ali opet s druge strane mislim da udruga koja se bavi promocijom nečijih prava ima puno pravo reći da je netko tko živi život na jedan način, a onda u Saboru diže ruku protiv sebe – dvoličan, dodao je.
– Ono što zbunjuje je što to dolazi od strane opcije koja je inače sklona zaštiti prava gej osoba, gej zajednice, i zapravo vrlo licemjerno s njihove strane. To što pojedinac izgubi kompas je moguće da se dogodi, ali očekuje se od organizacije da na takvo nešto reagira da to zaustavi, kaže Trogrlić.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova tijekom kampanje ne može davati izjave, ali prije njezina početka pozvala je sve sudionike na komunikaciju kojom se poštuje dostojanstvo i ljudska prava. O ovom slučaju zasigurno će dati mišljenje – nakon izbora.