Obilježava se 80. obljetnica oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitza

Obilježava se 80. obljetnica oslobođenja koncentracijskog logora smrti Auschwitza. U najgorem logoru nacističke Njemačke ubijeno je više od milijun ljudi. U Auschwitz na komemoraciju, uz brojne druge državnike, dolazi i predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.

Više od 50 državnih izaslanstava većinom najviše razine okupit će se na komemorativnoj svečanosti kojom se obilježava 80 godina otkako su vojnici Crvene armije oslobodili najužasniji među logorima smrti. Auschwitz je postao simbol holokausta koji je nacistička Njemačka provela nad šest milijuna Židova, od kojih je milijun umrlo upravo na tom mjestu od 1940. do 1945.

Među svjetskim liderima koji će doći na komemoraciju bit će francuski i njemački predsjednik Emmanuel Macron i Frank-Walter Steinmeier, bit će ondje i britanski kralj Charles, predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa, a sudjelovat će i hrvatska delegacija koju vodi premijer Andrej Plenković

Pripovijedat će samo preživjeli

Dužnosnici muzeja na mjestu bivšeg koncentracijskog logora Auschwitz I i logora za istrebljenje Auschwitz-Birkenau, podignutih u okupiranoj Poljskoj kod grada Oswiecima, rekli su da ovaj put da ne žele govore političara. Pripovijedat će samo preživjeli – a doći će ih pedesetak. 

Glavna komemoracija započet će u 16 sati po po srednjoeuropskom vremenu u šatoru napravljenom iznad vrata bivšeg logora Auschwitz II-Birkenau. Jedan od simbola obljetnice bit će i vagon teretnog vlaka koji će biti postavljen ispred vrata.

- Oglas -
FIS oglas za posao

Sjećanja preživjelih 


– U Auschwitz sam stigla u noći. Bilo je strašno jer čim sam izašla iz vagona, odmah sam osjetila miris, onaj koji sam poznavala iz Treblinke – miris spaljenih tijela. Postrojili su nas u krug, a u sredini su stajali mladi Nijemci s fotoaparatima i slikali nas. Izgledale smo strašno – njima je to bilo jako smiješno, kazala je Janina Iwanska.

– Potisnula sam sva ta sjećanja najbolje što sam mogla. I doista, moram reći da sam uspjela sve ove godine. Sada mi se sve vraća – kojekakve slike iz Oswiecima, dodala je Teresa Regula.

Auschwitz, mjesto smrti više od 1,1 milijuna Židova

Više od 1,1 milijun ljudi, većinom Židova, umrlo je u plinskim komorama ili od gladi, hladnoće i bolesti u Auschwitzu. Nacisti su ubili više od 3 milijuna od 3,2 milijuna poljskih Židova, što čini otprilike polovicu Židova ubijenih u holokaustu. Između 1941. i 1945. nacistička Njemačka i njeni suradnici sustavno su ubili oko šest milijuna Židova diljem Europe pod njemačkom okupacijom.

Najnovije

Gradonačelnik Kordić uručio nagrade učenicima generacije osnovnih i srednjih škola

Svečanost dodjele nagrada učenicima generacije osnovnih i srednjih škola...

Centralna banka Bosne i Hercegovine domaćin državnog finala Ekonomske olimpijade 2025

U prostorijama Centralne banke Bosne i Hercegovine održano je...

Dan otvorenih vrata za pacijente s aknama u SKB Mostar

Klinika za kožne i spolne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice...

Klapa Cambi nastupa u Grudama u sklopu Kulturno-sportskog ljeta

U sklopu Kulturno-sportskog ljeta općine Grude, ljubitelje glazbe očekuje...

HSP BiH: Presuda Suda ruši ideje o unitarno građanskoj BiH

HSP BiH pozdravlja presudu Velikog vijeća Europskog suda za...

Jačanje kulturnog identiteta: Bošnjak razgovarala s ravnateljem Matice hrvatske Sarajevo

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak razgovarala...

Emanuel izdao singl Zauvijek svet si, veliki hit na sceni duhovne glazbe

Grupa Emanuel, jedan od najpopularnijih sastava duhovne glazbe predstavlja svoj...

Grupa Fit objavila novi singl Duga je noć

Riječka grupa Fit ima novi singl Duga je noć. Autor i producent...