Tvrtka DHD Zenica, koja je u vlasništvu supruge federalnog zastupnika Arnela Isaka, nastavila je dobivati poslove na natječajima javnih tijela iako je to izričito zabranjeno još uvijek važećim Zakonom o sukobu interesa u tijelima vlasti Federacije BiH.
Zbog toga je Transparency International u BiH zatražio reakciju Etičkog povjerenstva Parlamenta FBiH, budući da Etički kodeks nalaže zastupnicima da napuste funkciju u slučaju nastupa sukoba interesa ili nespojivosti funkcija prema važećem zakonu. Ovo povjerenstvo ima mogućnost izricanja određenih sankcija, dok nadležno tijelo za utvrđivanje sukoba interesa u Federaciji BiH ne postoji još od 2013. godine.
Posljednji u nizu natječaja koje je dobila ova obiteljska tvrtka vrijedan je oko 55.000 KM, a prema pisanju portala Fokus odnosi se na sukcesivnu nabavu goriva za Ministarstvo unutarnjih poslova Zeničko-dobojske županije.
Osim toga, ova je tvrtka prošle godine sklopila i okvirni sporazum o nabavi goriva, ulja i maziva s Institutom za zdravlje i sigurnost hrane Zenica u vrijednosti od oko 93.000 KM (bez PDV-a). Također je dobila natječaj Javnog poduzeća „Grijanje“ Zenica vrijedan gotovo 26.000 KM, kao i posao za Javno poduzeće za upravljanje sportskim objektima Zenica u iznosu od gotovo 11.000 KM.

Tvrtka DHD d.o.o. Zenica u 2023. godini nije ostvarila prihode, dok je prethodne godine u izvještaju prikazala promet od 2,5 milijuna KM i dobit veću od 84.000 KM.

Poslovanje DHD d.o.o. Zenica – Izvor: Akta.ba
TI BiH je i ranije upozoravao na postojanje sukoba interesa, budući da su tvrtke u vlasništvu obitelji Rame i Arnela Isaka, nakon njihova ulaska u vlast, dobile značajne poslove od institucija vlasti u Federaciji BiH.
Tvrtka Condor d.o.o. Zenica, koja je ranije bila u vlasništvu supruge federalnog ministra unutarnjih poslova Rame Isaka, sudjelovala je u konzorciju koji je dobio natječaj Elektroprivrede BiH vrijedan gotovo 14 milijuna KM.
Nakon pritiska javnosti i međunarodne zajednice došlo je do promjene vlasničke strukture te je od studenoga prošle godine tvrtka u vlasništvu Arnese Memić.
Slučaj obitelji Isak predstavlja eklatantan primjer otvorenog kršenja zakona i zloupotrebe pravnog vakuuma nastalog 2013. godine kada je Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) oduzeta nadležnost za utvrđivanje sukoba interesa. Od tada u ovom entitetu već 12 godina ne postoji nadležno tijelo za sukob interesa, dok vlast brojnim opstrukcijama izbjegava donošenje novog zakona.
Aktualna Vlada Federacije BiH u svibnju 2023. godine povukla je iz parlamentarne procedure na „doradu“ važne antikorupcijske zakone, među kojima i Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa. TI BiH tada je upozorio kako će time biti izgubljeno dragocjeno vrijeme, budući da je povučeni prijedlog već prošao određene procedure i usuglašavanja.
Novi zakon vlast nikada nije vratila u proceduru, unatoč deklarativnoj posvećenosti borbi protiv korupcije i ispunjavanju prioriteta na europskom putu, gdje se izričito traži unapređenje zakonodavstva u ovom području na svim razinama. Stoga danas imamo otvorene primjere kršenja zakona o sukobu interesa, pri čemu obiteljske tvrtke javnih dužnosnika nesmetano dobivaju unosne poslove.
Izvor: transparentno.ba