Njujorški nadbiskup oduševljen Stepincem: ‘Kakav je to veliki čovjek bio’

Njujorški kardinal Timothy Dolan je na svojoj Facebook stranici objavio video u kojemu ne skriva svoje oduševljenje prema blaženom Alojziju Stepincu.

“U ponedjeljak je bio blagdan blaženog kardinala Alojzija Stepinca. Jeste li ikada čuli za njega? Pa, ne krivim vas. Trebali biste! Kakav je to veliki čovjek bio. Blaženi kardinal Alojzije Stepinac, jedan od zaštitnika Hrvatske. Izuzetno dobar, milosrdan, ponizan, pobožan svećenik”, započeo je američki kardinal.

“Postao je zagrebački nadbiskup i ustao protiv nacističkih i komunističkih zvjerstava. I zbog toga je bio zlostavljan… Bio je zatvoren i zapravo nakon njegove smrti, tek nedavno, kada su radili analizu, otkrili su da je polako trovan do smrti od strane komunističkih tlačitelja, što je navelo papu, svetog Ivana Pavla II., da ga proglasi blaženim kao mučenika”, poučio je svoje pratitelje o hrvatskom blaženiku.

“Mi ga volimo. I on je posebno važan za naše Hrvate. Bio sam upravo u njihovoj Župi sv. Ćirila i Metoda, ovdje u nadbiskupiji. I toliko su ponosni na blaženog Alojzija kardinala Stepinca. I mi bismo trebali biti”, zaključno je poručio kardinal Timothy Dolan.

Ljubav prema Stepincu

Naime, u ponedjeljak 10. veljače u hrvatskoj crkvi u New Yorku svečano je obilježeno Stepinčevo. Misno slavlje predvodio je upravo  nadbiskup Dolan. Tada je poručio da ne morate biti Hrvat da biste voljeli Stepinca. Otkrio je i kako je Stepinac jedan od njegovih junaka još kada je kao dječak pohađao katoličku školu u St. Louisu.

Istaknuo je svoju ljubav prema Stepincu, ali i prema Hrvatima. “Hrvatski narod krase osobine kao što su: milosrđe, patriotizam, poniznost i hrabrost”, kazao je nadbiskup. Propovijed kardinala Dolana slušao je i ministar Gordan Grlić Radman koji je s Hrvatima izvan domovine proslavio Stepinčevo.

Najnovije

Mostar: Mesnica Verdić traži mesara za stalni radni odnos

Mesnica Verdić iz Mostara raspisala je oglas za zapošljavanje...

Duško Lokin i Grupa La Vita donose glazbenu razglednicu u novom spotu Mornareva pisma

Zadarski glazbenik i jedan od najprepoznatljivijih glasova zlatne generacije...

Tamna strana interneta: „To se ne događa nekom drugom – događa se vašem djetetu“

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom, krim-inspektor Saša...

Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač otvorila prvu regionalnu konferenciju o kontrolingu u BiH

Prva regionalna konferencija o kontrolingu u BiH, pod nazivom...

Caritas organizirao novi ciklus obuka za mlade poduzetnike u Hercegovini

U Mostaru je 5. svibnja 2025. godine započeo novi...

Najava Dana Europe na Filozofskom fakultetu SUM-a

Studij Politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru nizom aktivnosti...

Obavijest za sve korisnike usluga Doma zdravlja Mostar

Dom zdravlja Mostar obavještava javnost kako će zbog planiranih...