“Ne lajkam i ne dijelim nasilje” – Evaluacijske radionice za prevenciju vršnjačkog nasilja

U utorak su u Odredu izviđača Stari Grad Mostar održane dvije evaluacijske radionice u sklopu projekta “Ne lajkam i ne dijelim nasilje,” kojeg provodi Inicijativa građanki/na Mostar (IGM) uz podršku Grada Mostara. Radionice su vodile prof. pedagogije Alma Drljević i MA komunikologije Dalida Damirović, koje su kroz zanimljiv i inovativan pristup imale priliku provjeriti znanja usvojena na prethodnim edukativnim radionicama, te prenijeti sudionicima dodatne korisne vještine i znanja. Cilj ovih radionica bio je podizanje svijesti o važnosti prevencije nasilja te osnaživanje sudionika da prepoznaju i reagiraju na nasilje kada ga primijete.

Sudjelovanje na ovim radionicama daje mladima potrebne vještine kako bi se osjećali sigurnije i zaštićenije u online prostoru,“ izjavila je Alma Drljević, naglasivši kako je edukacija ključna u borbi protiv vršnjačkog nasilja. „Ova vrsta obuke pomaže mladima da prepoznaju znakove nasilja i adekvatno reagiraju,“ dodala je, ističući značaj kontinuirane edukacije u zaštiti mladih.

MA komunikologije Dalida Damirović istaknula je kako odgovornost za vršnjačko nasilje snosi cijela zajednica pa se tako svi moramo uključiti u njegovo sprječavanje, od obitelji i škole do sportskih klubova. Dalje je navela: „Moto ‘nulte tolerancije na nasilje’ svima nama mora biti princip. Najvažnije je da ne zatvaramo oči pred nasiljem i da se s njim odlučno suočimo. I ove radionice IGM-a su doprinos tome, jer da bismo problem riješili, prvo moramo priznati da ga imamo. Nažalost, često zatvaramo oči pred nasiljem, a još češće okrivljujemo žrtvu, a ne nasilnika. To se mora promijeniti!

Izvršna direktorica IGM-a Ifeta Ćesir Škoro izrazila je zahvalnost svim sudionicima i voditeljima radionica, rekavši: „Ovaj projekat potvrđuje našu kontinuiranu borbu za jačanje mladih u borbi protiv nasilja. Zahvaljujemo svima koji su svojim prisustvom i doprinosom podržali ovu izuzetno važnu inicijativu.

Radionicama je prisustvovao i predsjednik Saveza izviđača Federacije BiH, Nermin Zagorčić, koji je istakao važnost ovakvih edukacija. „Odred izviđača Stari Grad predstavlja sigurno mjesto za djecu i mlade, ali i mjesto gdje mogu učiti vrijednosti koje će ih pratiti cijeli život,“ kazao je Zagorčić.

U sljedećem razdoblju IGM i OI Stari Grad Mostar nastavljaju s pripremom novih aktivnosti u osposobljavanju mladih da adekvatno reagiraju na nasilje.

Najčitanije

Darko Puljić o poduzetništvu: Slušajte sebe, radite i borite se

Danas u programu Običnog radija gostovao je Darko Puljić....

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Džoza i Davor Kožul: Dođite na trodnevni festival u predivnom ambijentu Parka Goranci

Po prvi put se organizira gorAnno New Year Fest, trodnevni...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Davor Baković: Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi

Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...