Na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH naći će se i Nacrt zakona o kontroli cijena.
Ovim zakonom uređuju se način i uvjeti formiranja cijena proizvoda i usluga, kao i kontrola i praćenje cijena od strane nadležnih tijela na tržištu Federacije BiH. Također, definiraju se privremene mjere kontrole cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu.
U situacijama proglašenja prirodne ili druge nepogode, nestašice dobara nužnih za gospodarstvo i opskrbu stanovništva, ili kada indeks maloprodajnih cijena prema podacima Federalnog zavoda za statistiku prelazi 5% (godišnja inflacija), Vlada Federacije, na prijedlog Ministarstva, može propisati proizvode i usluge od posebnog interesa za Federaciju za koje se mogu primijeniti privremene mjere kontrole cijena. Takve mjere ograničene su na šest mjeseci, uz mogućnost produljenja za još šest mjeseci ako se tržište ne stabilizira.
Novine u zakonu
– Prethodni zakon, donesen 1995. godine, imao je simbolične kazne koje su bile više poticajne nego preventivne. U svibnju 2024. izmijenjene su odredbe o kaznama, koje je usvojio federalni parlament. Sada kazne za pravne osobe iznose od 6.000 do 30.000 KM, dok za odgovorne osobe u pravnim osobama iznose od 1.000 do 3.000 KM. Zbog potrebe preciziranja ostalih odredbi, pristupilo se izradi novog zakona koji je sada pred parlamentarcima, izjavio je federalni ministar trgovine Amir Hasičević uoči sjednice Parlamenta.
Prema riječima ministra Hasičevića, novi zakon predviđa da trgovcima (pravnim i fizičkim osobama) koji u roku od tri mjeseca od izricanja novčane kazne ponove isti prekršaj, nadležni tržišni inspektori rješenjem zabrane obavljanje trgovine dok se nepravilnosti ne otklone.
Formiranje Savjeta za cijene
Novi zakon propisuje i formiranje Savjeta za cijene, u kojem će biti predstavnici Federalnog ministarstva trgovine, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Gospodarske komore Federacije BiH, Udruženja poslodavaca Federacije te reprezentativnih udruga za zaštitu potrošača.
Kako pojašnjava ministar Hasičević, zadatak Savjeta bit će praćenje kretanja cijena, odnosa ponude i potražnje na tržištu Federacije, njihovog utjecaja na životni standard građana te davanje preporuka za otklanjanje uzroka i posljedica tržišnih poremećaja. Savjet će o svom radu podnositi izvješće Vladi Federacije BiH putem Federalnog ministarstva trgovine.
Preciznije su definirana ovlaštenja Federalnog ministarstva trgovine i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za izradu prijedloga privremenih mjera kontrole cijena.
Zakon također definira što se smatra značajnim poremećajem na tržištu i privremene mjere kontrole cijena za pojedine proizvode i usluge, kao i njihovo trajanje – najviše šest mjeseci, uz mogućnost produljenja za još šest mjeseci radi stabilizacije tržišta.
Županije, gradovi i općine mogu, prema zakonu, propisivati privremene mjere kontrole cijena za određene proizvode i usluge.
Nadzor nad provedbom zakona
Upravni nadzor nad provedbom ovog zakona vršit će Ministarstvo, dok će inspekcijski nadzor obavljati federalni tržišni inspektori, turističko-ugostiteljski inspektori te županijski, gradski i općinski tržišni inspektori, svaki u okviru svoje nadležnosti.
Također, zakon sadrži odredbe koje se odnose na ovlaštenja tržišnih inspektora u postupcima nadzora, trajanje upravnih mjera i druga ovlaštenja inspektora, čime se omogućuje učinkovita primjena zakona i očuvanje stabilnosti tržišta.