Mirta Mandić Martinović: Projektom MOQAR želimo termin automatskog priznavanja približiti nadležnim obrazovnim vlastima u BiH

Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja – CIP predstavlja rezultate MOQAR projekta. Tim povodom organizira završnu konferenciju koja će se održati 6. i 7. studenog u hotelu “Buna” pod pokroviteljstvom Vijeća Europe.

U programu Običnog radija gostovala je Mirta Mandić Martinović, šef Odsjeka za priznavanje dokumenata u CIP-u.

Centar je oformljen okvirnim Zakonom o visokom obrazovanju u BiH i tim istim zakonom su propisane naše nadležnosti. Prije svega mi smo informacijski centar BiH, ENIC ured BiH i bavimo se izdavanjem mišljenja i preporuka u svrhu priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija. Izdajemo i godišnje preporuke za sve nadležne obrazovne vlasti. Mnogo radimo u međunarodnoj suradnji kroz različite projekte i djelovanje u ENIC/NARIC mreži koja broji 56 različitih članica zemalja Europe i svijeta. Još uvijek se bavimo i međunarodnom suradnjom u smislu mobilnosti studenata akademskog osoblja i drugih u području visokog obrazovanja.”, istaknula je na početku razgovora Mirta Mandić Martinović više informacija o CIP-u.

Projekt MOQAR – “Mapiranje kvalifikacija visokog obrazovanja u svrhu automatskog priznavanja u regiji” ima za cilj približiti mogućnosti olakšanog i automatskog priznavanja visokoškolskih kvalifikacija u Bosni i Hercegovini kroz usporedbu i pozicioniranje visokoškolskih kvalifikacija koje se stječu u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Crnoj Gori te Sjevernoj Makedoniji.

- Oglas -
FIS oglas za posao

To je jedan mali projekt, a za našu instituciju velik izazov obzirom da smo brojčano mali. To je projekt Vijeća Europe, grant od 50 tisuća eura. Ovim projektom smo termin automatskog priznavanja i sve njegove principe objasnili nadležnim obrazovnim vlastima u BiH. Automatsko priznavanje je jedan oblik priznavanja razina visokog obrazovanja i to je suština koja se treba shvatiti kroz projekt. Svaka kvalifikacija koja je stečena bilo gdje u svijetu sa sobom nosi određena prava, znanja, vještine i kompetencije, tj. ishod učenja. Ta ista prava moraju biti priznata u Bosni i Hercegovini. Što znači da je bachelor uvijek bachelor, ako je netko master on je master.“, istaknula je Mirta Mandić Martinović.

Događaj će okupiti renomirane predstavnike Komiteta Lisabonske konvencije o priznavanju,  ENIC biroa, predstavnike ENIC/NARIC mreža iz regije i Europe kao i predstavnike obrazovnih vlasti i visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine.

Među ostalim, na konferenciji će se raspravljati o priznavanju inozemnih visokoškoskih kvalifikacija, različitih vidova učenja kao i o razvoju kvalifikacijskog okvira u BiH te važnosti adekvatnog osiguranja kvalitete visokog obrazovanja.

Važno je raditi na segmentu da i naši studenti budu prepoznati vani kao što i mi prepoznajemo strane studente kada dolaze u BiH. CIP nudi sve informacije studentima, bilo telefonski ili na našoj web stranici. BiH je samim Ustavom kompleksna zemlja pa je i obrazovanje kompleksno organizirano. Imamo 21 različito tijelo za priznavanje u BiH i svako to tijelo surađuje izravno s nama u čijim postupcima izdavanja rješenja o priznavanju mi činimo vrednovanje. Jednom izvršeno priznavanje u BiH je pravno prohodno na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.“, otkrila je Mirta Mandić Martinović.

Nostrifikacija je dugotrajan proces, to je bilo poistovjećivanje kvalifikacije s nekom koju BiH ima. To su bili iscrpni i dugotrajni procesi koji su vrlo skupi. Tu su zasjedale komisije, uspoređivao se svaki predmet i bod. Potpisivanjem i ratificiranjem Lisabonske konvencije donijeli smo u BiH priznavanje, a to je davanje prava kakva smo stekli negdje vani. To znači da priznajemo baš ono autentično kako je to stečeno u Zagrebu, Ljubljani, Kanadi ili bilo gdje i puštate ljude da ulaze u vaše tržište rada.”, pojasnila je Mirta Mandić Martinović.

Najnovije

Upute za svećenike i hodočasnike i sudionici na Jubilejskom susretu u Tomislavgradu

Euharistijskim slavljem u Tomislavgradu 5. srpnja 2025. godine u...

Posebna pogodnost za posjetitelje: Popust na avio karte za dolazak na Street Food Fest!

Nakon prošlogodišnjeg uspjeha, Street Food Fest i ove godine...

Izjava direktora BHANS-e Davorina Primorca

Kao direktor BHANSA, dužnost mi je obavijestiti javnost da...

Najstariji pisani spomen Guče Gore

Povijesni dokument neprocjenjive vrijednosti za sve stanovnike Središnje Bosne,...

Benjaminov dan 8. srpnja u Posušju: Treću godinu zaredom u čast velikanu hrvatske riječi

Benjaminov dan odražava se već treću godinu u sklopu...

Najava programa povodom 125 godina DRUŠTVA HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA

U povodu obilježavanja 125 godina DRUŠTVA HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA Zaklada...

CODE 369 predstavlja videospot za pjesmu Kad sam se zaljubila s albuma Među zvijezdama

Makedonski bend CODE 369, jedan od najsvježijih alternativnih rock sastava...