Meta odustaje od fact-checkera: Prelazi na model sličan X-u

Meta će odustati od svojeg programa fact-checkinga i zamijeniti ga značajkom Bilješki zajednice (Community Notes) koja podsjeća na platformu X milijardera Elona Muska, objavio je izvršni direktor tvrtke Mark Zuckerberg u utorak.

Zuckerberg kaže kako će taj potez pomoći vratiti “slobodu izražavanja” na platforme kompanije. Istovremeno je vlade i tradicionalne medije optužio da zagovaraju veću cenzuru sadržaja, prenosi Forbes.

U videosnimci objavljenoj na Facebooku, Zuckerberg kaže kako će se kompanija “vratiti svojim korijenima” i fokusirati na “pojednostavljivanje naših politika i vraćanje slobode izražavanja na naše platforme.”

Promjene prvo u SAD-u

Direktor Mete potom je naveo kako će se kompanija “riješiti fact-checkera” i zamijeniti ih “Bilješkama zajednice, slično kao na X-u“. Promjene će se najprije uvesti u SAD-u.

Dodao je kako su predsjednički izbori u SAD-u djelovali kao “točka kulturnog preokreta i povratak prema prioritiziranju govora.” Objasnio je kako je debata o “potencijalnoj šteti koju može prouzročiti online sadržaj” dovela do toga da je Meta razvila “kompleksne sustave” moderiranja sadržaja koji su izazvali “previše grešaka i cenzure.”

Kao jedna od najvećih kompanija za društvene mreže na svijetu, Meta često postavlja standarde za to kako platforme reguliraju sadržaj i provjeravaju njegovu istinitost, piše Newsweek, dodajući kako Zuckerbergov potez predstavlja drastičnu promjenu u odnosu na raniji pristup u kojemu je platforma ograničavala određene vrste izražavanja i tema.

Joel Kaplan, koji je sada na mjestu voditelja globalnih poslova, napisao je da je oslanjanje tvrtke na neovisne moderatore bilo “dobronamjerno”, ali je otišlo predaleko.

“Previše bezopasnog sadržaja bilo je cenzurirano”, napisao je. Dodao je da Meta “prečesto stoji na putu slobodnog izražavanja koje želimo omogućiti.”

Najnovije

Nedjeljko Zelenika ponovno u stručnom stožeru HKK Mostara!

Nakon što je u završnici prošle sezone preuzeo klupu...

TDK2025: Najava Književnog susreta – predstavljanje Zbornika „Svijetliti svjetlom nade“ i dodjela nagrada mladim autorima

U okviru Tropletovih dana kulture – vjera, baština, identitet 2025 biti...

Interkulturalna komunikacija u fokusu jubilarnog desetog izdanja konferencije PR, Media & Sports Days University of Mostar

Deseto, jubilarno izdanje međunarodne znanstveno-stručne konferencije PR, Media &...

Govor visoke potpredsjednice Europske unije u kampu Butmir

Zadovoljstvo mi je ponovno biti u Bosni i Hercegovini. EUFOR...

Ministrica Duraković u Berlinu: sastanci s njemačkim dužnosnicima i predstavnicima obrazovnih institucija

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti, prof. dr. Jasna Duraković,...

Počinje kampanja „Brk šuti. Muškost progovara – Movember Mostar 2025.”

Pod sloganom „Brk šuti. Muškost progovara.” službeno započinje ovogodišnja...

Monografija o 70 godina Simfonijskog orkestra Mostar

Promocija monografije bit će održana u četvrtak 13. studenoga...