Predsjednik Županijskog odbora HDZ-a BiH Hercegovačko-neretvanske županije Ludvig Letica reagirao je na raniji istup predsjednika Županijskog odbora SDP-a BiH HNŽ-a Ivora Perića o uklanjanju zastava Bosne i Hercegovine u Čapljini.
Letica je u otvorenom obraćanju Periću naveo kako je osjetio potrebu “naučiti i podsjetiti njega i one koji ne znaju kako se voli domovina”.
“Domovina se voli generacijama”
“Domovina se, kolega, u mojoj obitelji voli generacijama”, naveo je Letica, opisujući obiteljsku povijest, rad, ulaganja i ostanak svojih predaka u Hercegovini i Bosni i Hercegovini.
U objavi je istaknuo kako su članovi njegove obitelji kroz stoljeća radili, plaćali poreze, ulagali i gradili prostor u kojem žive.
“Svi su oni cijeli život tu ostali, opstali, plaćali porez i gradili ovu našu domovinu”, poručio je Letica.
Dodao je kako se njegova obitelj nacionalno izjašnjava kao hrvatska, a po vjeroispovijesti katolička.
“Podstanari nikad nismo bili, kroz stoljeća smo se borili, imali i sačuvali i pozlatili svoj ‘kvadrat’ ove prelijepe domovine”, naveo je.
Elektroprivreda i Plan rasta
Letica je u nastavku poručio kako se domovina voli i preuzimanjem odgovornosti u institucijama i javnim poduzećima.
“Domovina se, kolega, voli na način da preuzmeš odgovornost za npr. JP Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, pa ne napraviš milijunske dubioze, nego profit toj istoj domovini”, naveo je.
Dodao je kako se domovina voli i radom na Planu rasta, kako bi se iz Europske komisije osigurao novac za razvoj.
“Domovina se voli kad preuzmeš odgovornost za Plan rasta kako bi iz EK donio novac za razvoj ovoj istoj prelijepoj domovini”, poručio je.
U objavi je istaknuo i pomoć Hrvatima preko granice, navodeći izgradnju cesta, škola, kazališta, bolnica i sveučilišta.
“Tako mi Hrvati to radimo za domovinu. Čista ljubav. Kršćanska. Ljubav za sve”, naveo je Letica.
Spomenuo i Lipanjske zore
Letica se u objavi osvrnuo i na Domovinski rat te operaciju “Lipanjske zore”, navodeći kako su članovi njegove obitelji prije 34 godine krenuli niz Neretvu i sudjelovali u oslobađanju doline Neretve.
“Pod barjakom HVO-a i Herceg Bosne moji su ‘iz kuće’ prije 34 godine krenuli niz Neretvu pa preko i otjerali agresore te potpuno oslobodili dolinu Neretve. Meni i mojima. I tebi i tvojima”, naveo je.
Dodao je kako se Hrvati “s ponosom, bez imalo kompleksa” sjećaju tih dana.
Nakon toga odbacio je tvrdnje da Hrvati mrze Bosnu i Hercegovinu.
“Kako nakon svega da se vratim na objašnjavanje da ti je promašena teza da mi Hrvati mrzimo ovu državu? Onu za koju smo ginuli, onu kojoj plaćamo poreze, onu koju gradimo?”, naveo je Letica.
Poziv na ispriku Čapljincima
Letica je od Perića zatražio ispriku Čapljincima zbog ranijih izjava u kojima je poručio da bi se oni kojima smeta zastava BiH trebali seliti te da su “podstanari”.
“Zamolit ću te da se ispričaš Čapljincima što si s pozicije predstavnika stranke poručio da bi se oni ‘negdje, bujrum, trebali seliti’, ‘da su podstanari’ itd. To je, koliko se meni čini, govor mržnje”, poručio je Letica.
Dodao je kako Čapljinci Perića, kako kaže, “ne mrze” i da ga “vjerojatno ni ne poznaju”.
“Pa nije lijepo tako im se obraćati. Toliko o ljubavi”, zaključio je Letica.
Perićeva ranija objava
Podsjetimo, predsjednik Županijskog odbora SDP-a BiH HNŽ-a Ivor Perić ranije je javno reagirao nakon što je Elektroprivreda HZHB uklonila nezakonito postavljene zastave Bosne i Hercegovine s elektroenergetske mreže u Čapljini.
“Jučer se u većini gradova u Hrvatskoj zastava Bosne i Hercegovine bez problema vijorila pa tako i na Trgu bana Jelačića usred Zagreba dok su naše komšije navijale za našu reprezentaciju. Onda dođete u Čapljinu, malo i prelijepo mjesto gdje se vlast nažalost trudi pokazati kako su veći Hrvati od Tuđmana pa tako u njegovu maniru ispolje svu mržnju prema Bosni i Hercegovini. Kompleksi…”, ocijenio je Perić.
Povodom uklanjanja zastava Bosne i Hercegovine iz Čapljine, Perić je naveo kako “vlast u Čapljini još jednom pokazuje kako u tom gradu nema mjesta za one koji vole Bosnu i Hercegovinu”.
“Spori su kada treba provesti presude Ustavnog suda. Ekspresni su u postavljanju bisti ratnom zločincu Praljku, crtanjem murala za tog presuđenog ustaškog generala, neustavan im je i grb i Dan grada, ali je ipak problem zastava države u kojoj žive”, naveo je Perić.
“Neka je jasno apsolutno svakome tko zagovara za UZP i ratne zločine presuđenu tvorevinu tzv. ‘Herceg-Bosnu’, svakome kome smeta zastava i grb Bosne i Hercegovine, da je u našoj državi podstanar, a vama, konkretno iz Čapljine kojima smeta zastava države u kojoj živite, blizu vam je granica pa bujrum u Hrvatsku, samo vas takve ni Hrvatska neće”, poručio je Perić.
Perić je zaključio kako je Čapljina grad u Bosni i Hercegovini koji, kako je naveo, “nikada neće biti u Hrvatskoj” te poručio kako je “vakat da se pomirite s tom činjenicom”.