Svaka šesta smrt u BiH povezana s vatrenim oružjem posljedica je nesretnog slučaja. Podaci policijskih agencija u BiH govore kako su ovakvi nesretni slučajevi podjednako česti u svim dijelovima BiH – i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj i u Brčko distriktu BiH, upravo zbog toga danas ćemo pričati koliko je opasno držati nelegalno oružje u kući. Tim povodom ugostili smo glasnogovornika Ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačke-neretvanske županije (MUP HNŽ) Ljudevita Marića.
Prema podacima Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH za 2022. godinu u posjedu građana BiH je 348.000 komada legalnog oružja, dok nelegalno oružja prema nekim istraživanjima čini 70% od navedenog broja.
– Odgovorno vlasništvo nad oružjem važno je prije svega, kako bi se spriječili nesretni slučajevi u kojima često stradaju djeca koja pronađu neadekvatno skladišteno oružje. Takvo oružje na pogrešnom mjestu i u pogrešnim rukama nerijetko se zloupotrijebi za ubojstva, femicid, nasilje u porodici, kao i druge vidove kriminaliteta, ističe glasnogovornik MUP-a HNŽ-a Ljudevit Marić.
Kampanja “Poštuj život-ne oružje” je podržana kroz projekt „Prevencija i smanjenja posjeda ilegalnog oružja u BiH“, kojeg financiraju Njemačka, Nizozemska, Švedska, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Norveška, kao i EU, kroz Multilateralni povjerilački fond Ujedinjenih nacija (MPTF), a provodi ga Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.