Komemoracija za pok. akademika Veselka Koromana

Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne i Odjel za kulturu, sport i medije Glavnoga vijeća HNS-a BiH organiziraju komemoraciju za pok. akademika Veselka Koromana u ponedjeljak, 13. siječnja 2025., u 11 sati u Galeriji kraljice Katarine Kosača u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru-

Komemoracija je otvorena za sve koji žele doći i tako odati počast Veselku Koromanu.

Veselko Koroman

Veselko Koroman rođen je 7. travnja 1934. godine u Radišićima kraj Ljubuškoga, a preminuo je 7. siječnja 2025. godine u Mostaru u 91. godini života.

Objavio je više od četiri stotine pjesama, od čega je njih stotinjak uvršteno u sedamdeset i jednu antologiju, a više ih je doživjelo prijevode na engleski, francuski, njemački, talijanski, španjolski i druge jezike. Napisao je više od četrdeset knjiga poezije i proze, od čega nekoliko zbirka izabranih pjesama, a objavljena su i Koromanova sabrana djela. Bio je članom hrvatskoga centra PEN-a, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne (prvi predsjednik DHK HB, 1993. – 1996., i prvi glavni urednik Osvita), Društva hrvatskih književnika u Zagrebu i Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a bio je i članom bivšeg Udruženja književnika Bosne i Hercegovine. Radio je kao gimnazijski profesor i lektor, uređivao je sarajevski časopis Život (1969. – 1972.) i mostarski Osvit (1995. – 1998.). Sastavio je antologije Hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine od Lovre Šitovića do danas (1990.), Hrvatska proza Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (1995.) i Hrvatska drama Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (2008.). Jedan je od potpisnika (S. Bašić, V. Koroman, V. Lukić, M. Marjanović, N. Martić, V. Pavlović i M. Pešorda) teksta „Kad ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu” 28. siječnja 1971., poznatoga kao „Pismo sedmorice i „Sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku“.

Dobitnik je „Poletove“ nagrade za prozu, nagrade Udruženja književnika Bosne i Hercegovine za poeziju, „Goranov vijenac“ za ukupni književni rad, nagrade „Dubravko Horvatić“ za poeziju i nagrade Antun Branko Šimić za životno djelo te mnogih drugih priznanja. Na jubilarnoj 25. smotri Croatia rediviva ča-kaj-što u Selcima na otoku Braču okrunjen je maslinovim vijencem 2015. Bio je hrvatski kandidat za Nobelovu nagradu za književnost 2018.

Najčitanije

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za nova radna mjesta – 2 izvršitelja

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Pad Zapadnog Rimskog Carstva 476. – događaj koji je zauvijek promijenio povijest (I. dio)

Piše: Matija Šerić, geopolitika.news Pad Zapadnog Rimskog Carstva koji se dogodio...

Evanđelje dana i sjeme Mk 1,14-20

Evanđelje dana Mk 1,14-20 Obratite se i vjerujte evanđelju! Pošto Ivan...

Milanović nikada nikome nije čestitao

Zatvorena su birališta u Hrvatskoj, a ako je vjerovati...

Biblijska poruka dana 13. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana

Evanđelje dana Mk 1,14-20 Pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u...

Odjel za humanu mikrobiologiju ZZJZFBIH radi i molekularnu dijagnostiku respiratornih infekcija

Odjel za humanu mikrobiologiju Zavoda za javno zdravstvo Federacije...

13. siječnja 1992. – Vatikan priznao Hrvatsku

Sveta Stolica je na čelu s tadašnjim vrhovnim poglavarom...

Milanović uvjerljivo ulazi u drugi mandat

U Hrvatskoj se u nedjelju održao drugi krug predsjedničkih...