Katedrala u Mostaru simbol je duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Predstavljanje knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

U organizaciji Odjela za glazbu Matice hrvatske Zagreb i Udruge „Klub Mostaraca“ iz Zagreba jučer (10. svibnja) je u Matici hrvatskoj u Dvorani Jure Petričevića zagrebačkoj javnosti predstavljenja knjiga “Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine – sačuvano od zaborava”, autorice doc. dr. sc. Marine Bazina. Knjiga u izdanju PRESSUM-a i Akademskog zbora Pro musica donosi detaljan prikaz povijesti mostarske katedrale, te glazbenog života koji se razvio u njoj, počevši od posvete 1980. godine, zaključno s 2012. godinom. Autorica donosi pregled zborova, zborovođa, orguljašica, kao i repertoare liturgijskih i izvanliturgijskih događanja u Katedrali.

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Knjigu su predstavile prof. dr. sc. Davorka Radica i prof. dr. sc. Mirjana Siriščević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, te prof. mr.art. Katja Krolo Šarac s FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru. Prof. Siriščević govorila je o nastanku knjige u okviru autoričina istraživačkog rada za izradu doktorske disertacije, a profesorice Radica i Krolo Šarac detaljnije su govorile o znanstvenom doprinosu i samomu sadržaju knige.

Na samom početku prisutnima se obratila doc. dr. sc. mr. art. Tamara Jurkić-Sviben, pročelnica Odjela za glazbu Matice hrvatske istaknuvši kako monografija nosi snažnu poruku već u samom naslovu (Sačuvano od zaborava). Jurkić Sviben istakla je kako monografija nije tek kronika u jednom omeđenom vremenskom razdoblju, nego je u najdubljem smislu čin kulturnog i duhovnog pamćenja, svjedočanstvo o tome koliko je glazba bila i ostala nositeljica identiteta, vjere i nade jednog naroda. Također, doc. dr. sc. Jurkić Sviben kazala je kako katedrala u Mostaru nije samo sakralni prostor nego je simbol duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, a njezin glazbeni život dokumentiran ovom monografijom snažno doprinosti očuvanju nematerijalne kulturne baštine u jednom od izraziro osjetljivih prostora hrvatskog kulturnog identiteta.

Narod bez sjećanja na svoju prošlost, bez jezika, običaja, pjesme i vjere lako postaje podložan zaboravu i nestajanju.

Na kraju je zahvalu uputila sama autorica, doc. dr. sc. Marina Bazina, istaknuvši radost što je zagrebačka publika prepoznala vrijednost monografije te ovim predstavljanjem upoznala mali dio onoga što Hrvati u BiH baštine i čuvaju.

Predstavljanje je popraćeno glazbenim točkama katedralnih zborova i sastava.

Najnovije

Mostarski srednjoškolci zablistali na Međunarodnom gastro festivalu u Novom Pazaru

Učenici JU Srednje ekonomske i ugostiteljsko-turističke škole Mostar boravili...

Gibonniju se sve svodi na to spava li sa suprugom u krevetu ili na kauču

Piše:Šigureca Naš poznati glazbenik Gibonni i splitski novinar Ivo Šćepanović...

Judo klub Borsa pobjednik državnog prvenstva U13

Na državnom prvenstvu Bosne i Hercegovine za uzraste do...

Mostarsko proljeće: Izložba Ptica nad Humom Ivana Kelave – početak novog projekta u fotografiji

Izložba fotografija Ptica nad Humom autora Ivana Kelave otvorena...

Taekwondo klub Cro Star Mostar organizirao polaganje za učeničke pojaseve

Taekwondo klub Cro Star Mostar uspješno je organizirao polaganje...

Kordić i Rahimić sa šefom Delegacije EU u BiH: Opredijeljeni smo za europski put

Šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i...

Marko Perković Thompson predstavlja pjesmu Slike Bleiburga – emotivnu najavu albuma Hodočasnik

Marko Perković Thompson, jedan od najutjecajnijih i najpopularnijih glazbenika...

Kiki Rahimovski publici daje Dupli zagrljaj

Kiki Rahimovski, jedan od najprepoznatljivijih i najvoljenijih glasova domaće...