Javna tribina o ustavnim rješenjima za BiH | “Stvari više ne funkcioniraju, Hrvati moraju biti hrabriji i odlučniji”

Kroz razgovor su razmatrana ključna pitanja o ustavnom okviru BiH, federalizmu, jednakopravnosti naroda, te izazovima s kojima se zemlja suočava u kontekstu međunarodne intervencije i političke nestabilnosti.

Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o Bosni i Hercegovini jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju“, naveo je novinar Zoran Krešić, tijekom javne tribine pod nazivom “Europski model federalizma kao odgovor na separatizam i unitarizam”, koja je održana dana 21. travnja 2025. godine u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.

Dijalog o budućem ustroju 

Tribina je održana u organizaciji Hrvatske kulturne zajednice Troplet, a okupila je istaknute govornike: zastupnicu u Europskom parlamentu Željanu Zovko, dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Dražena Barbarića te novinara Zorana Krešića.

Kroz razgovor su razmatrana ključna pitanja o ustavnom okviru BiH, federalizmu, jednakopravnosti naroda, te izazovima s kojima se zemlja suočava u kontekstu međunarodne intervencije i političke nestabilnosti.

Tribina se fokusirala na to može li BiH opstati u svom trenutnom ustavnom okviru, kako osigurati jednakopravnost konstitutivnih naroda te koji su mogući modeli za stabilnost zemlje, s posebnim naglaskom na povratak na izvorni Daytonski mirovni sporazum. Cilj je bio otvoriti dijalog o budućem ustroju države koji bi omogućio njezinu funkcionalnost, pravednost i europsku perspektivu.

Tvornička greška

Novinar Zoran Krešić tijekom tribine istaknuo je ozbiljnost političke situacije u Bosni i Hercegovini, naglašavajući da su separatizam i unitarizam postali ključni faktori koji su doprinijeli trenutnoj krizi. “Koliko su separatizam opasni za budućnost Bosne i Hercegovine, najbolje govore posljednja kriza koja je zapravo rezultat međusobnog obračuna ratnih koncepcija,” rekao je Krešić, naglašavajući da, umjesto političkih, riječ je o “ratnim i ratobornim koncepcijama koje eskaliraju na ovakav način.”

Krešić je također istaknuo da je povlačenje Sjedinjenih Američkih Država, “najznačajnije svjetske sile”, iz Bosne i Hercegovine dodatno pogoršalo situaciju. “Sjedinjene Američke Države, koje su autori Daytona, povukle su svoje intervencije u BiH, i sada imamo ovo što imamo,” dodao je.

Pozvao je na nužnost novog društvenog ugovora, rekavši: “Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o Bosni i Hercegovini jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju.” Krešić je također ukazao na “tvorničku grešku” u trenutnom ustavnom okviru BiH, naglašavajući da “strane u Bosni i Hercegovini jednostavno nemaju povjerenja u održavanje ovakvog projekta.”

Pozvao je Hrvate da “budu hrabri i odlučniji” i ponude rješenja koja bi mogla biti izlaz iz aktualne političke krize, ističući da su rješenja u Europi već poznata. “Ona su bila poznata i prije početka rata u Bosni i Hercegovini,” zaključio je Krešić, referirajući se na zemlje poput Belgije i Švicarske koje su predložile modele koji bi mogli pomoći BiH.

“Unitarizam i separatizam su podjednako opasni”

Zastupnica u Europskom parlamentu, Željana Zovko, tijekom tribine naglasila je kako su “unitarizam i separatizam podjednako opasni” za zemlju. “Večeras ćemo započeti debatu koja je itekako nužna u bosanskohercegovačkom društvu”, rekla je Zovko, dodajući da je vrijeme da se civilno društvo, intelektualci i mediji pozabave pitanjem kako pronaći “srednji put” koji će omogućiti BiH stabilnost i europsku perspektivu.

Zovko je podsjetila na rezolucije Europskog parlamenta koje već godinama prepoznaju nužnost takvih rješenja za BiH. “Europski parlament je već duži niz godina prepoznao rješenja koja mogu Bosnu i Hercegovinu konačno vratiti na put prema Europskoj uniji, napustiti permanentno stanje krize i demokracije,” izjavila je.

Belgijski primjer

Naglasila je kako BiH može slijediti belgijski model federalizma, koji je, prema njezinim riječima, “apsolutno fantastičan primjer” za Bosnu i Hercegovinu. “Belgija je kroz federalizam riješila probleme koji su godinama opterećivali flamansku i njemačku zajednicu, a mi imamo sličan model koji bi mogao funkcionirati i u BiH,” istaknula je Zovko.

Kao ključnu prednost belgijskog modela, Zovko je naglasila “kombinaciju kulturnih, političkih i gospodarskih interesa svih zajednica”, što je, prema njezinom mišljenju, jedini način da se pomire sve odluke i presude Ustavnog suda BiH.

“Jedini način i jedini princip u kojima se može pomiriti građansko i etničko je princip federalizma koji vidimo u Belgiji“, zaključila je Zovko.

Izvor: bljeska.info

Najnovije

Nije presudno kakva je bolest, nego tko je uz dijete!

Kako roditelji mogu biti oslonac djetetu kad je najteže?...

Najava predstave Tvrdoglavko

Ovoga tjedna na programu Lutkarskog kazališta Mostar publika će...

Zaredio ga Hrvat rodom iz Crne Gore, a ispovijedao Hercegovac: Evo tko je bio papa Franjo

U 88. godini života preminuo je papa Franjo, poglavar Katoličke...

Don Bosco u pohode: Književna večer i predstavljanje DHK HB u Žepču

U organizaciji Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne (DHK HB), u...

Čapljina: Izborna Skupština SOGFBiH Čapljina u četvrtak 24. travnja

14. Izborna sjednica Skupštine Saveza općina i gradova Federacije...

”Mi” smo čekali više od desetljeća: Dino Merlin novim albumom opet podiže standarde

Nakon više od desetljeća nestrpljivog iščekivanja diljem regije, jedan...

Umro je papa Franjo

Papa Franjo preminuo je na Uskrsni ponedjeljak, 21. travnja...