Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino, nepolitičko, neprofitno i dobrovoljno udruženje osoba sa posebnim potrebama i njihovih prijatelja.

Jasna Rebac, predsjednica Udruženja “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar gostovala je u programu Običnog radija.

Čitav svoj život bavim se pitanjima vezanim za osobe s invaliditetom. Radila sam u obrazovanju i dugi niz godina sam vodila centar za djecu i mlade s posebnim potrebama na razini ravnateljice. Nakon te obavljene funkcije sam predsjednica Udruženja osoba s invaliditetom mladih, starijih od 18 godina naziva Ružičnjak Los Rosales. Udruženje je nastalo prije 15 godina. To nije nevladina organizacija koja radi za osobe s invaliditetom već je organizacija mladih osoba s invaliditetom.”, u uvodnom dijelu razgovora otkrila nam je Jasna Rebac.

Udruženje implementira projekt pod nazivom “Ništa o nama, bez nas” – Forum žena s invaliditetom, kojeg financira Američka ambasada Sarajevo.

Zahvaljujući Ministarstvu vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država preko Američke ambasade u BiH Ružičnjak je aplicirao projekt koji je nudio mogućnost da se žene educiraju kada je u pitanju nasilje. Projekt se zove „Ništa o nama bez nas“! Žene s invaliditetom su članice udruženja Ružičnjak koje su višestruko izražene nasilju. Zabrinjava što se malo nevladinih organizacija koje rade za osobe s invaliditetom bave pitanjem nasilja nad ženama s invaliditetom. Činjenica je da je nasilja sve više i da je sve izražajnije. U posljednje dvije godine nešto se slobodnije govori na ovu temu zahvaljujući primjeni UN konvencije o pravima osoba s invaliditetom koja je prije 14 godina usvojena. BiH ju je ugradila u brojne zakonske akte ali u praksi njena primjenjivost gotovo nije ni započela.“, istaknula je Jasna Rebac o ovom projektu.

“U Sklopu ovog projekta smo radili i aktivnosti koje su vrlo važne. Jedna od aktivnosti je bila posjeta maturantima srednjih škola, te aktivnosti su radile djevojke s invaliditetom. Analizirajući upitnike i anketne listove bilo je odgovora da maturanti nikada do tada nisu bili u kontaktu s osobama s invaliditetom. Zatim smo saznali da su u strahu jer se boje pristupiti osobi s invaliditetom da je ne povrijede u nekom načinu pristupa. Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge, priđite im kao što bi ste svakoj drugoj osobi prišli. Ova poruka je jako važna za učenike na početku nove školske godine. Ako vidite da netko sjedi sam za stolom, da izbjegava društvo svojih vršnjaka, da se osjeća potišteno treba mu se prići reći lijepu riječ ili sjesti tu i odšutiti s njim jedno razdoblje. Naše malo nekome je jako puno.”, ističe Jasna Rebac.

Rezultat projekta, prema očekivanjima, bit će ojačane žene s invaliditetom koje će poznavati svoja prava i biti dovoljno ojačane kako bi prepoznale, prijavile i spriječile bilo kakvu vrstu nasilja.

Brošura se zove „Ne, znači NE“. Poruka je da se nasilje ne dozvoli a ako se već desi da naučimo kako ćemo reagirati i na najbolji način se zaštititi. Da prevenciji, da zaštiti, da traženju adekvatnoj pomoći, ne bilo kakvoj vrsti nasilja. Nasilje nije samo kada nas netko istuče, to je samo jedna vrsta nasilja. U brošuri se poručuje da fizički napad nije jedina vrsta nasilja za osobe s invaliditetom. Tu je verbalni napad, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima, seksualno uznemiravanje, oštećenje ili uništenje nečije imovine je nasilje kao i stvaranje osjećaja straha i nesigurnosti. Razvoj straha i poticanje nesigurnosti se doživljava u obiteljima s osobama s invaliditetom: “Nemoj ti to”, “Ne možeš ti to”, “Nemoj ići tamo”, “Nitko neće htjeti s tobom da se druži”, “Nemoj tu školu upisati, nećeš moći to završit”, “Nemoj tražiti posao, tko će tebe primiti ti si osoba s invaliditetom”,” Nemoj se zaljubiti, tko će tebe voljeti” – ove poruke su nasilje. Osobe s invaliditetom na ovakve izjave po zakonu u BiH mogu reagirati. Ako se desi nasilje treba slušati i vjerovati žrtvi nasilja. Žena ne može izazvati nasilje. Treba je udaljiti od nasilnika na primjeren način, ako to ne možemo uraditi onda se treba obratiti policiji na broj 122 bez ikakvog straha. Može se još obratiti i Centru za socijalni rad ali treba ostati odlučna u svojoj prijavi. Ako reagira ne treba se povlačiti i ako treba da svjedoči i na sudu da se broj nasilnika smanji.“, istaknula je Jasna Rebac priču o brošuri naziva “Ne, znači NE”.

Najčitanije

Zdravka Lončar: Medicinska sestra je prije svega poziv, a imamo hiperprodukciju kadra

10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem će se...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Mirna Pehar: Vjerujem da će se svaka žena pronaći u pjesmi “Maske”

Mirna Pehar, talentirana mlada glazbenica iz Mostara, nedavno je...

Danijel Perić i Josipa Bošnjak: Želimo svima približiti klasičnu glazbu

Udruga "Kulturni preporod" osnovana je ove godine i okuplja...

Cro Star se u Visokom izborio za 15 medalja

Mostarski Taekwondo klub Cro Star je u subotu nastupio...

Proslavljena župna svetkovina Male Gospe i predstavljena knjiga  „Iz trebinjskih susreta“

Prošle nedjelje, 8. rujna, proslavljena je župna svetkovina Male...

Biblijska poruka 16. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana

Evanđelje dana Lk 7,1-10 Pošto Isus dovrši sve svoje besjede...

Dječaci mostarske Neretve bez premca na Livno Open 2024

Proteklog vikenda mostarska Neretva nastupila je na Međunarodnom judo...