Izbirljivci za stolom – kako djecu navesti da se hrane zdravo

U brojnim izazovima roditeljstva, jedan od ključnih zadataka jest osigurati da naša djeca steknu zdrave prehrambene navike. Iskustvo nam pokazuje kako djeca vole šećere te slatkiše u pravilu neće odbiti, dok će za pojedine vrste povrća, voća ili mesa pokazati manji interes. No, važnost pravilne prehrane je neupitna: ona ne samo da pomaže u fizičkom razvoju djece već i u jačanju njihovog imuniteta.

Roditelji su ključni u formiranju dječjih prehrambenih navika. Kako bi uspješno motivirali svoje mališane na zdrave izbore, roditelji prvenstveno sami moraju birati i konzumirati zdrave namirnice. Ipak, čak i kad djeca imaju roditelje koja se zdravo hrane, ne znači da neće imati otpor prema nekim namirnicama koje im ne odgovaraju. U tom slučaju trebamo ih dodatno motivirati, a razgovore je  potrebno prilagoditi njihovom uzrastu.

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom nutricionistica Marijana Zubac, majka dva sina i osnivačica Nutricentra u Mostaru, naglašava važnost roditeljskog uzora i kreativnog pristupa u komunikaciji o hrani. Dijete zasigurno neće razumjeti ako mu kažete „Proteini doprinose održavanju normalnih kostiju te rastu i održavanju mišićne mase“, ali će razumjeti ako kažete npr. „Jedemo meso pa ćeš kasnije biti zdrav, snažan i brz u igri s prijateljima“. Dakle, umjesto apstraktnih pojmova, djeci je lakše razumjeti koristi zdravih namirnica kroz njima bliske primjere poput igre s prijateljima, bržeg trčanja i slično.

Zubac također ističe važnost medijskih sadržaja koje djeca konzumiraju, kao i sudjelovanja na edukativnim radionicama koje promiču zdrav stil života. Za školsku djecu, pokazivanje negativnih posljedica nezdrave prehrane može biti poučno iskustvo, potičući ih na svjesnije izbore.

Važno je naglasiti da prisiljavanje na zdravu hranu može stvoriti negativan odnos prema hrani, te je bolje djeci pružiti razumijevanje i podršku. Svako dijete je jedinstveno, a njihov otpor prema određenim namirnicama može biti posljedica zdravstvenih ili metaboličkih razloga koji zahtijevaju medicinski tretman. „Imali smo slučaj djevojčice koja je bila prisiljavana na povrće, iako na pogrešan način  – majka je zaista htjela samo dobro djetetu. Na kraju se ispostavilo da je djevojčica imala treći krajnik, vlakna su je iritirala i javljao se nagon za povraćanje, što je i logična posljedica kako nam je potvrdio liječnik.“  – navodi Zubac.

Nutricionistica u emisiji nudi konkretne ideje za zdrave obroke kroz dan, savjete o pripremi hrane i odabiru namirnica te raspravlja o kontroverzama poput nepoželjnosti glutena, primjerenosti kruha u prehrani te unosu životinjskog mlijeka.

Najčitanije

Mirjana Miličević: Održivi razvoj mora biti prioritet u zaštićenom području

Zaštićena područja prirode u Bosni i Hercegovini su oni dijelovi...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Bakir Krajinović: Svaki stanovnik zemlje ostavlja ugljični otisak

Bakir Krajinović bio je gostom još jedne emisije projekta...

Sergej Ćetković: Ideja da “Kofer” dobije red vožnje je rodila plodom

Crnogorski pjevač Sergej Ćetković ponovo osvaja srca svojih fanova...

Marko Džakula: Folklor uistinu spaja ljude

HKUD Dubrave Aladinići osnovano je 1997. godine. Jedno je...

Na Markovom trgu se polio benzinom i zapalio

OKO 9:40 ispred ograde na južnoj strani Markovog trga...

David Čerkez: Kruna karijere će mi biti čovjek iz naroda s milijun pregleda u Davacast-u

David Čerkez, 19-godišnjak iz Mostara, kreator podcasta Davacast koji...

Kristijan Babić predstavlja novu pjesmu “Neću vezat brod”

Kristijan Babić, mladi pjevač iz Našica, predstavlja nježnu baladu...