Ivana Lovrić: Logopedija je mlada znanost, ali izuzetno perspektivna za buduće studente

Povodom Europskog dana logopedije tajnica studija Logopedije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, asistentica Ivana Lovrić je za Običan radio rekla su logopedima najveći izazovi artikulacijski poremećaji i kašnjenje u komunikacijskom razvoju.

“Roditelji su sve osvješteniji i češće traže pomoć za djecu u dobi od dvije do dvije i pol godine, što još uvijek nije idealno, ali svakako je pomak u odnosu na ranije”, istaknula je Lovrić.

Ove godine, tema Europskog dana logopedije je “Obogatite okolinu kako biste obogatili komunikaciju”. Lovrić je istaknula kako je cilj obilježavanja tog datuma informirati javnost o važnosti logopedije. “Organiziramo info pult u predvorju fakulteta, kako bismo detaljnije predstavili područja kojima se logoped bavi, posebice studentima drugih studijskih programa, njihovim profesorima i administrativnom osoblju fakulteta”, rekla je Lovrić. Također, studij Logopedije zajedno s Klubom logopedije SaLPSA obilježava tjedan logopedije od 10. do 14. ožujka, a aktivnosti uključuju različita predavanja, neformalna druženja i kvizove.

Jedno od glavnih predavanja bit će pod nazivom “Obogaćena okolina i njezin utjecaj na komunikaciju u svim životnim fazama”, koje će obraditi različite aspekte komunikacije kroz životne dobi. Uz to, predavanja će obuhvatiti emocionalne i socijalne aspekte komunikacije. Predavači će biti doc. dr. sc. Katarina Šimić, Iva Radoš i Ivana Lovrić, a tjedan će završiti interaktivnim predavanjem za roditelje pod nazivom „Kad roditelj poticajnu okolinu kroji – tad se dijete govora ne boji“, a koje će održati Dajana Mandarić, mag. logopedije.

Navela je da je pokrenut akademske 2015/16. godine, i da ove godine obilježava deset godina postojanja. “Studij je pokrenut kao odgovor na manjak logopeda na tržištu rada, a svakom je godinom sve više studenata iz BiH i regije”, rekla je Lovrić, sugerirajući budućim studentima relevantnost samog fakulteta.

“Logopedija je savršen spoj hrvatskog jezika, biologije, anatomije, fiziologije i psihologije te je vrlo perspektivna znanost. Logopedi mogu raditi u zdravstvu, obrazovnom sustavu, socijalnoj skrbi i privatnoj praksi. Iako se trenutno, zbog manjka otvaranja radnih mjesta, posebno u odgojno-obrazovnom sustavu, čini da je tržište rada možda i zasićeno logopedima, oni koji se specijaliziraju u određenim područjima, kao što su npr. terapije mucanja ili problemi s hranjenjem kod dojenčadi, nikad neće ostati neprepoznati”, poručila je tajnica studija Ivana Lovrić.

Najnovije

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...