Impresivan učinak bh. studenata ulazi u svjetski zbroj digitalnog čišćenja

U današnjem dobu informacija živimo u dualističkom svijetu koji se sastoji od fizičkog i digitalnog. Kada koristimo online proizvode i usluge, poput gledanja filmova i TV kanala putem streaminga ili dijeljenja fotografija s putovanja putem e-pošte, stvaramo otpad u oba svijeta, a da toga nismo ni svjesni.

Digitalni otpad troši ogromne količine energije, što rezultira značajnim stvaranjem CO2. Sam internet godišnje proizvede preko 900 milijuna tona CO2, a potreba za proizvodnjom energije za podršku interneta brzo raste i nastavlja se povećavati.

Kako bi doprinijeli smanjenju digitalnog otpada, studenti sa svih univerziteta u Bosni i Hercegovini, u okviru kampanje „Čista umjetnost je umjetnost čišćenja“ koju organizira tvrtka Nestlé, oslobodili su čak 46.817,28 GB digitalnog prostora čime je smanjen globalni CO2 za 11425 kg godišnje. Radi bolje ilustracije, na 46.817,28 GB digitalnog prostora se može pohraniti čak 45,000 epizoda TV serija u HD kvaliteti ili 12,5 godina snimaka sa jedne kamere.

Impresivan učinak kojeg su ostvarili bosanskohercegovački studenti naći će se i u svjetskom zbroju u okviru globalne digitalne kampanje Dana digitalnog čišćenja koja je do sada privukla više od milijun sudionika.

Samo tijekom ove godine, ova svjetska online kampanja Dana digitalnog čišćenja zabilježila je 315.097 registracija iz 98 zemalja i teritorija, te je izbrisano ukupno 1.829.132 GB podataka, čime je spriječena proizvodnja 457.283 kg CO2.

Inače, za izračune digitalnog otpada koriste se brojke svjetskog prosjeka emisije CO2 Međunarodne agencije za energiju, prema kojima 4 GB podataka pohranjenih na serverima i drugim skladištima podataka tijekom jedne godine troši 2 kWh energije i proizvodi 1 kg CO2.

Tvrtka Nestlé ulaže velike napore ka očuvanju prirode te će, u znak zahvalnosti svima koji podržavaju projekt “Čista umjetnost” na jesen posaditi nekoliko tisuća novih sadnica u Bosni i Hercegovini što je značajan doprinos obnovi šuma i očuvanju okoliša u našoj zemlji.

Najčitanije

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Daniel B: Želim da moja autorska glazba dođe do većeg broja ljudi

Glazbenik Danijel Braovac iz Tomislavgrada ima novu pjesmu ''200...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

METUS zapošljava servisere dizala za rad u Zagrebu i okolici

METUS je renomirana hrvatsko-švedska tvrtka s dugogodišnjem iskustvom u...