Hercegovina dobiva novu brzu cestu: Potpisan ugovor od 100 milijuna KM

Usjedištu Javnog poduzeća Autoceste FBiH u Mostaru potpisani su ugovori o izgradnji brze ceste Mostar – Polog – Široki Brijeg – granica RH, na dionici Polog – granica RH, i to za sekcije Polugrno – Podledinac i Podledinac – Grude istok.

Ugovore su potpisali Denis Lasić, direktor JP Autoceste FBiH, i Ladislav Bevanda, direktor Hering d.d. Široki Brijeg, u ime konzorcija izvođača radova koji čine Hering d.d. Široki Brijeg i KTM Brina d.o.o. Posušje. Potpisivanju je nazočila i ministrica prometa i komunikacija FBiH, Andrijana Katić.

Direktor JP Autoceste FBiH Denis Lasić istaknuo je kako ovaj projekt potvrđuje stratešku opredijeljenost poduzeća za razvoj cestovne infrastrukture i u regijama koje nisu obuhvaćene Koridorom Vc.

“Iako je izgradnja Koridora Vc trenutno prioritet JP Autocesta FBiH, današnje potpisivanje ugovora o izgradnji brze ceste kroz zapadnu Hercegovinu pokazatelj je da nismo zanemarili druge dijelove Federacije. Ovaj projekt će unaprijediti prometnu povezanost, potaknuti gospodarski razvoj i učinkovitije povezati zapadnu Hercegovinu s autocestom na Koridoru Vc, kao i s prometnom mrežom Republike Hrvatske i Europske unije. Zahvaljujem svima koji su doprinijeli realizaciji projekta, a posebno Vladi Federacije BiH koja je prepoznala značaj izgradnje moderne prometne infrastrukture u ovom dijelu Federacije”, kazao je Lasić.

Vrijednost ugovora za izgradnju sekcije Polugrno – Podledinac iznosi 46.811.642,76 KM bez PDV-a, dok je za sekciju Podledinac – Grude Istok predviđeno 59.633.797,36 KM bez PDV-a. Sredstva su osigurana iz proračuna Vlade Federacije BiH, a rok završetka radova je 30 mjeseci.

Direktor Heringa d.d. Ladislav Bevanda naglasio je važnost projekta i spremnost izvođača na kvalitetnu realizaciju.

“Projekt u ukupnoj dužini od gotovo 12 kilometara strateški povezuje Bosnu i Hercegovinu s Republikom Hrvatskom i donosi snažan impuls lokalnom gospodarstvu. Hering d.d., sa svojim partnerima, raspolaže dugogodišnjim iskustvom u izvođenju složenih infrastrukturnih projekata te smo uvjereni da ćemo ispuniti sve tehničke i vremenske zahtjeve ovog zadatka.

Zahvaljujemo investitoru JP Autoceste FBiH d.o.o. na ukazanom povjerenju te svim institucijama koje podržavaju realizaciju projekta”, izjavio je Bevanda.

Sekcija Polugrno – Podledinac, ukupne dužine 5,48 kilometara, dijelom pripada poddionici Polog – Polugrno, a dijelom poddionici Polugrno – granica RH. Uključuje petlju “Polugrno” s naplatnim mjestima i spojnom cestom, tri podvožnjaka, jedan nadvožnjak i vijadukt Zvirnjače. Sekcija Podledinac – Grude Istok, dužine 6,36 kilometara, obuhvaća dvije petlje s naplatnim mjestima i spojnim cestama, dva nadvožnjaka, jedan podvožnjak i vijadukt Krštelica.

Ministrica prometa i komunikacija FBiH Andrijana Katić u obraćanju je istaknula važnost današnjeg potpisivanja ugovora.

“Ovim potpisivanjem ugovora službeno započinje faza izgradnje brze ceste Mostar – Široki Brijeg – Grude – granica RH, jednog od strateški najvažnijih projekata brzih cesta u Federaciji BiH. Pored ove, zadovoljni smo i napretkom na brzoj cesti Prača – Goražde, posebice na tunelu Hranjen, kao i dionicom Lašva – Nević Polje, koja je u završnoj fazi izgradnje. U sljedećoj godini očekujemo početak radova na brzim cestama u Krajini i Tuzlanskoj županiji”, izjavila je Katić.

Uz brzu cestu Mostar – Polog – Široki Brijeg – granica RH, u različitim fazama pripreme nalaze se i projekti brzih cesta Bihać – Cazin – Velika Kladuša – granica RH, Prača – Goražde i Lašva – Travnik – Jajce. Među prioritetnim infrastrukturnim projektima JP Autocesta FBiH nalaze se i Jadransko-jonska autocesta te autocesta Orašje – Tuzla.

Najnovije

PREMIER KLADIONICA ZAPOŠLJAVA U MOSTARU – Postani dio tima najveće i najbolje kladionice u BiH!

Premier kladionica, vodeći priređivač igara na sreću u Bosni...

Klapa Intrade slavi 40 godina – jubilarni koncert 19. prosinca 2025. u Mostaru

Jedna od najpopularnijih i najdugovječnijih hrvatskih klapa, Tomislav Bralić...

Danas  u Osnovnoj školi Marka Marulića u Ljubuškom: Misli i živi zdravo-planinari!

HPD Vrlosinj održao je tribinu za ljubuške osnovnoškolce. Misli...

Održan okrugli stol na temu “Vizija Hutovog blata 2030.”

U okviru projekta SE4HuBlE kojeg provodi Centar za investicije...

Visoka osjetljivost – dar koji često pogrešno tumačimo

Je li vam se ikada dogodio onaj neugodni trenutak...