Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić na svom Facebook profilu osvrnuo se na tvrdnje iznesene u javnom istupu mostarskog Muftijstva.
‘Kako sam proteklih dana, nekoliko puta kazao, mora se prestati sa iznošenjem laži i obmana u javni prostor. Ako želimo živjeti u demokratskom društvu, trebamo ga graditi na temeljima međusobnog nacionalnog i građanskog uvažavanja, dijaloga i dogovora oko vizije zajedničke budućnosti.
Nažalost, obzirom da pojedini javni i politički akteri iznošenjem lažnih informacija, neutemeljenih optužbi i nakaradnih teza i dalje inzistiraju na narativu koji vodi prema urušavanju društvenog i međunacionalnog povjerenja, dizanju političkih tenzija i izazivanju uvijek novih problema i sukoba, primoran sam, kao gradonačelnik, reagirati istinom na svaku javno iznesenu laž i neutemeljenu optužbe na račun gradonačelnika, gradske uprave i gradskih ustanova.
U današnjem javnom istupu Muftijstvo mostarsko me proziva, da tobože, kujem neke paklene planove glede Liska parket, koje krijem od javnosti. I još u tu nakardnu i žalosnu tezu, kako bi pojačali emocionalni naboj svojih besmislenih tvrdnji, uključuju i obitelji onih čiji najbliži počivaju na ovom lokalitetu.
Zbog interesa javnosti, ali prije svega istine, dužan sam reagirati i objasniti o čemu se radi u ovom slučaju. Obzirom da postoje mjerodavni dokumenti te mnoštvo živih svjedoka koji izravno mogu posvjedočiti o događajima pretvaranja Liska parka u privremeno ratno groblje, lako je provjeriti i utvrditi tko govori istinu, a tko iznosi laži.
Krenimo redom. Hrvatsko vijeće odbrane općine Mostar, u svom Službenom glasniku od 19. lipnja 1992. godine objavljuje Odluku u kojoj navodi kako će se “za sahranjivanje umrlih koristit privremeni lokalitet “Park” u Liska ulici, s tim da se odmah nađe alternativni lokalitet”.
Odluku možete vidjeti u priloženim fotografijama.


Sličnih situacija, na žalost bilo je i u ostalim gradovima u BiH, na primjer u Sarajevu gdje je privremenim ratnim grobljima, nakon završetka rata vraćena prijeratna namjena. Neki bi očito htjeli da u Mostaru vrijede neka druga pravila i načela te da privremeno ratno groblje u kojem su bili pokopani građani Mostara svih nacija i vjera dobije status harema. Iako regulacijski plan, donesen u vrijeme bivše nam države, a koji je još na snazi, na tom lokalitetu predviđa park te iako je prije rata na tom lokalitetu i stvarno i pravno bio park.
Obzirom na dobre namjere usmjerene prema svim narodima i pripadnicima svih vjerskih zajednica, koje sam kao gradonačelnik dokazao na bezbroj primjera u protekle četiri godine, u razgovoru s predstavnicima OSCE-a došli smo do prijedloga da se na lokalitetu “Parka” u Liska ulici, a uvažavajući činjenicu da su tu pokopani naši sugrađani raznih vjera i nacionalnosti, napravi prigodno spomen obilježje s imenima svih koji su tu pokopani, a prostor primjereno ogradi. Fotografije u privitku svjedoče o ovoj ideji.


Prijedlog je, načelno, bio prihvatljiv svim zainteresiranim akterima i svim nadležnim institucijama, osim muftijstvu Mostarskom koje i ovaj slučaj želi iskoristiti za dizanje tenzija i stvaranje privida da ih gradska vlast diskriminira i ne uvažava njihove zahtjeve.
Svim našim sugrađanima čestitamo nadolazeći praznik rada, a svima koji planiraju nastaviti širiti dezinformacije i dizati tenzije kako bi se kao bitan politički, nacionalni i vjerski faktor u Mostaru, poručujemo da ćemo na sve takve aktivnosti reagirati vrlo odlučno, ali i dostojanstveno o argumentirano”, poručio je gradonačelnik Kordić.