Goran Andrijanić: Thompson je posljednji hrvatski panker i ne trebaju mu nikakvi Porini

U svojoj izvrsnoj knjizi „Bunt na prodaju“ (u originalu „The Rebell Sell“, što je parafraza naslova hita „Rebell Yell“ konfekcijske punk zvijezde iz 1980-ih Billy Idola), kanadski znanstvenici Joseph Heath i Andrew Potter izlažu jednu zanimljivu tezu o današnjem položaju i ulozi fenomena kontrakulture“.

Kanađani, naime, tvrde kako je ono što nazivamo kontrakulturom i što je nastajalo u opreci s kulturološkim i političkim mainstreamom, već odavno postalo dijelom sustava protiv kojega se, navodno, bori. Filozof i sociolog, i sami nekada pripadnici lijevih subkultura, obrazlažu kako je alternativna kultura „pripitomljena“ od kapitalizma i mainstreama i kako njezini akteri svojim radom dodaju vjetar u jedra konzumerizma i društvene neravnopravnosti.

Sličnu tezu iznijela je i guru progresivne ljevice Naomi Klein u svom kultnom uratku „No Logo“. Pišući o grungeu, tom posljednjem autentičnom glazbenom subkulturnom pokretu, Klein pomalo razočarano izlaže kako je to bio moment „kada su velike korporacije ukrale identitet mladim alternativcima“, a ideja kreacije slobodne od utjecaja konzumerističkog kapitalizma pokazala se iluzijom. Kamere su bile okrenute prema tim alternativcima, nastavlja Klein, a sve što je svijet dobio bilo je „par antiestablishment psovki, nekoliko predoziranja i samoubojstvo Kurta Cobaina“.

Heath/Potter i Klein pisali su sve ovo negdje na početku XXI. stoljeća. U međuvremenu, nije se promijenilo apsolutno ništa, štoviše postalo je još i gore. Svijet popularne kulture jest nepodnošljivo uniformiran, estetski i politički predvidljiv i potpuno podložan diktaturi woke/cancel culture ideologije koju je poznati glazbenik Nick Cave nedavno nazvao „lošom religijom izvan svake kontrole“, nečime što „ubija duh kreativnosti“. Glazba je, jednostavno, bezopasna i „prodana“.

Maštani svijet ravnopravnosti i slobode, o kojemu je pjevao John Lennon u svojoj new-age himni „Imagine“, tako nije ostao bez religije kako je to sanjao Englez irskog podrijetla. S tim što je nova religija puno lošija i represivnija, ravnopravnosti i slobode nema nigdje na horizontu, a sada je i glazba postala jako dosadna.  

Slične procese možemo promatrati i na hrvatskoj sceni popularne kulture. Naravno, Hrvatska tu kao bivša komunistička država ima svoje specifičnosti. U nas glavnu riječ vode pankerski i hip-hop „buntovnici“ koje bezuvjetno podržava kulturni i politički postkomunistički i postjugoslavenski mainstream. Onaj koji u Hrvatskoj istodobno kontrolira distribuciju društvenog prestiža i većeg dijela društvenog bogatstva.

Tako nam se i događaju situacije u kojima, primjerice, TBF naprave konceptualni album u kojem kritiziraju svijet konzumerizma, a potom se pojavljuju u reklamama korporacija. Ili ona u kojoj su „buntovnici“ Mrle i Prlja iz Let 3 ili Urban živjeli po povlaštenim cijenama u riječkim gradskim stanovima koje im je ustupio postkomunistički lokalni šerif. Ili ona u kojoj „gajnički panker“ Mile Kekin dobiva povlašteno parkirno mjesto od drugog lokalnog šerifa, a istodobno piše ode političkoj i ljudskoj mržnji, pjesme koje zvuče kao „Računajte na nas“ za XXI. stoljeće (sjećate se one „Ja nisam vaš“, gdje pjeva kako su „njegovi pobijedili ’45-e“?).

Primjeri se množe. Onaj najaktualniji jest priča o „urbanoj“ radijskoj postaji Yammat u vlasništvu Emila Tedeschija, glavnog postkomunističkog oligarha suvremene Hrvatske. Unatoč tome što je vlasnik čovjek čiji se kapital (pustimo sada kontroverze o podrijetlu toga kapitala) mjeri u milijardama, taj radio dobiva subvencije od zagrebačkih gradskih vlasti koju nadzire stranka Možemo.  

Ta zatupljujuća spremnost da se vlastita umjetnost stavi u funkciju jedne ograničene i ideologizirane slike svijeta rezultirala je lošom umjetnošću. Kada se i dogodi da netko izdigne glavu iznad te žabokrečine, stvarajući nešto što se ne može uklopiti u te ograničene okvire, postkomunistički salon odmah reagira, smanjujući distribuciju prestiža u njegovu smjeru. To se dogodilo Damiru Avdiću, genijalnom bosanskohercegovačkom punk kantautoru, koji je svojim oštrim kritikama „lijevih“ i „desnih“, koje su uključivale i prijezir prema ideji postjugoslavenstva kao obnavljanju ciklusa mržnje i nasilja, rezultirale tome da je bio napadan, a njegova jasna glazbena kvaliteta osporavana.

Za taj lijevo-liberalni salon najveća je prijetnja i opasnost ipak – Marko Perković Thompson.

Čovjek čija je glazba, prije svega zbog svoje intrigantnosti, a potom i zbog čitavog niza društvenih i kulturnih okolnosti, postala neka vrsta subverzivnog kanala za izražavanje najdubljih i najplemenitijih emocija hrvatskog naroda. Postala je protivštinom hrvatskom establishmentu koji čini sve da te iz njegove perspektive opasne emocije zagluši i uništi.

Thompson je sve ono što lijevi salon i njegovi umjetnici nisu – autentičan, nekonformističan, predan svojoj kreativnoj viziji i – buntovan. Možemo imati različite estetske prosudbe o njegovom stvaralaštvu (iako mu i najzagriženiji protivnici ne mogu osporiti veliki napredak kroz vrijeme), ali nitko intelektualno pošten ne može negirati kako je Perković neka vrsta nacionalnog barda, a njegova glazba emanira ponos, ljubav prema domovini i bližnjemu, osjećaj odgovornosti prema njima i društvenu solidarnost.

Umjesto da na taj fenomen reagira s nekom autorefleksijom ili pokušajem analize poput one pokojnog Darka Glavana – koji je Thompsonovo stvaralaštvo svojedobno lucidno usporedio s Bruceom Springsteenom (vidjevši u njima glazbenike koji izražavaju duh puka i njegovu težnju za boljom budućnošću) – lijevi salon odgovara pogrdom i isključivošću.

Ili pokušava u duhu cancel culture delegitimizirati Thompsona, pokušavajući ga inkriminirati za nepostojeće političke krivnje, kao što je to uradila Mirela Priselac Remi pozivajući na bojkot Porina zbog Thompsona.

Ili odgovara napisima s tezama koje, jednostavno, gube svaki kontakt sa stvarnošću. Kao nedavni tekst kritičara Aleksandra Dragaša u kojem se on zlurado naslađivao nad činjenicom da Thompson nije dobio niti jedan od Porina. U njemu Dragaš piše kako Thompson „nije poznat po pjesmama u kojima bi se bavio teškom egzistencijom običnog hrvatskog građanina“. Kritičar tvrdi kako su se time „bavili Hladno pivo, TBF, Edo Maajka, Elemental i niz drugih izvođača“.

Istina je, međutim, upravo suprotna. Niti jedan od navedenih izvođača (uz iznimku Elementala u njegovoj prvoj fazi, kada im nije smetalo svirati na proslavama 1. svibnja u Maksmiru), nije se u svojoj poetici nikada pozabavio hrvatskim „malim čovjekom“ i njegovom sudbinom. Razlog je jednostavan – ta je poetika formirana pod utjecajem hrvatske ljevice za koju je karakterističan jugokomunistički prijezir prema malom čovjeku – tom „Rvatu” koji odlazi u Crkvu, glasa za pogrešne stranke i prepun je mržnje prema drugima.

Režimski umjetnici, zlatna djeca postkomunizma koja ne promaljaju nosem izvan svojih zona komfora, s hrvatskom stvarnošću imaju sve manje veze i sve manje znaju o njoj.

Tu stvarnost precizno ocrtava Thompson i njegovo stvaralaštvo. Njemu, jednostavno, ne trebaju Porini niti druge smiješne nagrade establishmenta kojima se udjeljuje prestiž, on je od njih važniji i veći.

U tom smislu, u smislu autentičnosti i neovisnosti od konstelacija političke i kulturne moći, Thompson je za mene jedan od malobrojnih glazbenika u Hrvatskoj koji njeguje „pankerski“ pristup.

I on na sve kritike protiv njega može odgovoriti ono isto što je rekao Johnny Rotten, pjevač legendarnih Sex Pistols, kada su ga svojedobno napadali jer je branio Donalda Trumpa:

„Nećete mi govoriti što ću misliti. Ja sam radničko dijete“.

Izvor: misao.hr

Najnovije

Marina Pendeš: Komšić ništa nije uradio za Hrvate

Izaslanica Doma naroda PSBiH Marina Pendeš (HDZ BiH) pojašnjava...

Glasinačka kolica motiv izdanja maraka HP Mostar „EUROPA 2025.“

Tradicionalno, izdanja EUROPA maraka imaju istu temu za sve...

Veleposlanik Švicarske u BiH Gabriele Derighetti održao predavanje o političkom inženjeringu

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru veleposlanik Švicarske u...

Hajduk Digital TV u HOME.TV ponudi

Od idućeg tjedna, HOME.TV postaje bogatiji za još jedan...

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar sudjelovao na 4.JUHU FEST-u u GP Jazavac u Banja Luci

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar nastupio  je na 4.  "JUHU...

Napretkov tjedan kulture započinje u ponedjeljak 7. travnja samostalnom izložbom slika akademskog slikara Marija Šunjića

Napretkov tjedan kulture (NTK) kojeg organizira HKD „Napredak“, Glavna...

Grude: U subotu panel rasprava naziva “Vidljivost žena u lokalnoj zajednici”

Inicijativa građanki/na Mostara organizira panel raspravu naziva “Vidljivost žena...

Privremena promjena prometa kod hotela Ero od subote

Privremena regulacija prometa bit će uspostavljena od subote na...