Politički savjetnik u stranci Alternativa za Njemačku (AfD), Filip Gašpar, izjavio je da se njemački politički establišment suočava s egzistencijalnom krizom u trenutku kada AfD bilježi vodstvo u anketama.
Gašpar ističe kako su dvije vodeće stranke – Kršćansko-demokratska unija (CDU) i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) – iznevjerile građane kojima bi trebale služiti. AfD se, po prvi put, nalazi na vrhu jednog njemačkog istraživanja javnog mnijenja, uz podršku četvrtine birača.
– Prije samo deset godina ova je stranka, osnovana kao izraz protesta protiv spašavanja južnoeuropskih zemalja u vrijeme krize eurozone, izgledala kao da je osuđena na nestanak. Na saveznim izborima 2013. osvojili su tek 4,7 posto glasova – nedovoljno za ulazak u Bundestag. No Njemačka se tada nepovratno promijenila. Kancelarka Angela Merkel otvorila je granice za milijune izbjeglica, a AfD se prometnuo u antiimigrantsku stranku i započeo svoj nevjerojatan uspon – rekao je Gašpar u analizi za agenciju Srna.
Podsjetio je kako je nova anketa objavljena istovremeno s viješću da su CDU i SPD postigli dogovor o formiranju zajedničke vlade.
– Predsjednik CDU-a Friedrich Merz obećao je osvajanje 40 posto glasova i prepolovljavanje podrške AfD-u. Umjesto toga, na izborima u veljači nisu uspjeli dosegnuti ni 30 posto. Kad bi se izbori održali danas, CDU i SPD zajedno ne bi imali dovoljno glasova za formiranje većine. Sami su za to odgovorni. Predugo je politički konsenzus u Njemačkoj trošio milijarde eura na borbu protiv klimatskih promjena, prihvat izbjeglica i širenje socijalne države – dok je infrastruktura propadala, visoke cijene energije slabile industriju, a kaznena djela povezana s izbjeglicama postajala sve učestalija – naglašava Gašpar.
Dodaje kako su kritički glasovi bili marginalizirani ili utišani, a CDU je ipak odlučio ući u savez sa SPD-om, unatoč njihovoj odgovornosti za prethodnu, kako tvrdi, katastrofalnu vladu. SPD je, kaže, nadmudrio CDU u pregovorima.
– Iako su birači u veljači jasno odbacili SPD, ta stranka sada ima čak sedam ministara u novoj vladi. CDU je, kako bi osigurao potrebna sredstva, posegnuo za upitnim potezima. Nakon izbora su reaktivirali stari saziv parlamenta kako bi ukinuli “kočnicu duga”, koja je dotad ograničavala državnu potrošnju. Nova vlada sada ima mogućnost trošiti stotine milijardi eura. Za dvotrećinsku većinu u odlazećem parlamentu morali su pridobiti Zelene. Obvezali su se na ulaganje od 100 milijardi eura u borbu protiv klimatskih promjena i ugradili obvezu klimatske neutralnosti u Ustav. Te će se odluke teško opozvati jer će potrebna većina biti sve teže dostižna – objašnjava Gašpar.
U trenutku kada nova vlada donosi strateške odluke, AfD iznosi snažnu kritiku dogovora CDU-a i SPD-a.
– Nazvali su ga “povelja kapitulacije Friedricha Merza”, optužujući CDU da se podredio zahtjevima SPD-a i Zelenih. Smatraju da sporazum nosi obilježja izbornog gubitnika SPD-a i da je prepun ustupaka Zelenima, koji će, prema njima, uvijek imati mjesto za stolom vlasti. Uvjereni su da dokument nastavlja staru politiku, bez odgovora na ključna pitanja budućnosti – dodaje Gašpar.
AfD je posebno kritičan prema klimatskoj i energetskoj politici nove vlade.
– Alice Weidel i Tino Chrupalla optužili su koaliciju za uvođenje “planirane ekonomije električnih vozila”, koja, kako tvrde, ugrožava njemačku industriju. Uvjereni su da u energetskoj politici nema stvarne promjene – nuklearna energija i jeftini plin i dalje su tabu teme o kojima se hitno treba raspravljati. Umjesto obećanih poreznih olakšica, sporazum nudi mješavinu subvencija, poticaja i nejasnih obećanja, što smatraju uvredom za porezne obveznike, radnike i mala poduzeća – ističe Gašpar.
Dodaje i kako je stranka izrazila zabrinutost zbog planova za ustavne promjene kojima bi se financirali budući projekti.
– Umjesto reforme poreznog sustava u korist građana, nova vlada poseže za zaduživanjem koje će, prema AfD-u, opteretiti buduće generacije. Upozorili su da bi četiri godine crno-crvene koalicije bile četiri izgubljene godine koje si Njemačka ne može priuštiti. Poručuju da građani žele stvarnu političku promjenu, a ne nastavak stare politike, te najavljuju dosljednu oporbenu djelatnost – kaže Gašpar.
Zaključno ističe kako nije iznenađenje da 52 posto Nijemaca ne vjeruje da će Friedrich Merz biti dobar kancelar, dok mu čak 70 posto uopće ne vjeruje.
– U očajničkom pokušaju da AfD drži izvan vlasti, Merz je osnažio svoje političke protivnike s ljevice i istodobno oslabio vlastitu sposobnost upravljanja. Njegova stranka neće dobiti priznanje za eventualne lijeve poteze, dok će joj prostor za provođenje desnih mjera biti znatno ograničen. To znači da će se malo koji njemački problem – ako ijedan – zaista riješiti. Nije čudno što se unutar CDU-a sve češće čuju pozivi za ukidanje zabrane suradnje s AfD-om, u nadi za formiranjem buduće desne koalicije – zaključio je Gašpar.
Poručio je da je AfD sada službena oporba i da će, kako kaže, nastaviti jačati u anketama, dok nova vlada nastavlja razočaravati njemačke građane.