Francuski biskupi reagirali: Na otvaranju Olimpijskih igara izrugivalo se kršćanima

U priopćenju objavljenom u subotu, 27. srpnja 2024., francuski biskupi oštro su kritizirali scenu na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu, objavio je Kathpress.

Biskupi su izrazili „najdublje žaljenje“ zbog jednog dijela četverosatne ceremonije, nazvavši ga „izrugivanjem i ponižavanjem kršćanstva“.

„Kršćani na svim kontinentima povrijeđeni su tom provokacijom i pretjerivanjem“, poručili su izražavajući zahvalnost predstavnicima drugih vjerskih skupina koji su nakon ceremonije izrazili solidarnost s kršćanima.

U spornom dijelu ceremonije, „drag kraljice“ zajedno s plesačima i drugim zabavljačima na mostu preko Seine očigledno su „odglumili“ Posljednju večeru kako ju je predočio Leonardo da Vinci. U parodiji su bili vidljivi elementi transseksualne zabave i modne revije. Najpoznatija sudionica bila je Nicky Doll, poznata kao voditeljica „Drag Race France“, koja je bila i jedna od nositeljica olimpijske baklje, javlja IKA.

Svima koji se osjećaju pogođeni tom predstavom, francuski biskupi su poručili da slavlje Olimpijskih igara seže daleko iznad ideološke pristranosti pojedinih umjetnika. „Sport je predivan čin, koji duboko dira srca sportaša i gledatelja te pritom posreduje važne vrijednosti i načela. Štoviše, Olimpijske igre mogu pridonijeti većemu jedinstvu, zajedništvu, miru i uzajamnom uvažavanju među ljudima“, poručili su.

„Mimo te sporne scene, ceremonija otvaranja ponudila je prekrasne trenutke ljepote, radosti i sreće“, naglasili su biskupi, dodavši da su mnogi s pravom hvalili osjećaje koji su pritom nastali.

Podsjetili su da se Crkva u Francuskoj aktivno uključila u Olimpijske igre, organiziravši „Svete igre“. Nakon trogodišnjih priprema, više od dvije tisuće volontera opsežnim kulturnim, sportskim i duhovnim pratećim programom podupire opće oduševljenje Olimpijskim igrama u Parizu. Uvodno u program „Svetih igara“, 19. srpnja u pariškoj crkvi sv. Magdalene je slavljena misa kojoj su nazočili predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach i 200 izaslanika iz cijeloga svijeta.

Najnovije

Imenovanje Žane Alpeze u Skupštinu Transparency Internationala

Žana  Alpeza od 2026. godine imenovana članicom Skupštine Transparency...

Specijalna projekcija filma „Planeta 7693“ u kinu Meeting Point

U kinu Meeting Point u Sarajevu u četvrtak, 22....

Kripta Franjevačke crkve: Tribina za mlade „EGZORCIZAM – Sotoni reci NE“

U srijedu 21. siječnja se nastavlja vjeronauk (tribine) za...

Zavod za javno zdravstvo FBiH poziva na imunizaciju protiv HPV-a

Siječanj je mjesec podizanja svijesti o raku vrata maternice...

Humanitarni malonogometni turnir Ultrasa u subotu na Bijelom Brijegu

U subotu, 24. siječnja, s početkom u 17:30 sati,...

Kolumna šefa Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Luigija Sorece

Krajem prošle godine, na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, prišao mi...

Prekrasan dar za svakoga – Filatelistička zbirka maraka 2025. Hrvatske pošte Mostar

Hrvatska pošta (HP) Mostar tiskala je Godišnju zbirku poštanskih...