Evanđelje dana i sjeme Lk 4,14-22a

Evanđelje dana Lk 4,14-22a

Danas se ispunilo ovo Pismo.

U ono vrijeme: Isus se u snazi Duha vrati u Galileju te glas o njemu puče po svoj okolici. I slavljen od sviju, naučavaše po njihovim sinagogama.

I dođe u Nazaret, gdje bijaše othranjen. I uđe po svom običaju na dan subotni u sinagogu te ustane čitati. Pružiše mu Knjigu proroka Izaije. On razvije knjigu i nađe mjesto gdje stoji napisano: ‘Duh Gospodnji na meni je jer me pomaza. On me posla blagovjesnikom biti siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene, proglasiti godinu milosti Gospodnje.’

Tada savi knjigu, vrati je poslužitelju i sjede. Oči sviju u sinagogi bijahu uprte u njega. On im progovori: »Danas se ispunilo ovo Pismo što vam još odzvanja u ušima.« I svi su mu povlađivali i divili se milini riječi koje su tekle iz njegovih usta.

Riječ Gospodnja.

Sjeme Lk 4,14-22a – O. Lorenzo Montecalvo

Kaže evanđelist da je iz Isusovih usta izlazila milina riječi. Milina riječi su riječi koje te miluju, po njima osjećaš pravu ljubav, hrabre te, tješe te, čine da se osjećaš ljubljen i blagoslovljen. Iz Isusovih usta je izlazila milina riječi jer je On u sinagogi rekao da je Duh Sveti na Njemu.

Što izlazi iz tvojih usta? Ako si pun Duha Svetoga iz tvojih usta ne izlaze riječi suda ili osude, nego riječi milosrđa.

Ne riječi srdžbe, nego krotkosti, ne vulgarne riječi, nego ljubazne; ne uzaludne riječi, nego riječi koje daju život.

Ako je Duh Sveti na tebi, govoriti ćeš u pravi čas, pravim riječima i pravim tonom. Nikada nećeš govoriti besmislice ili obmanjujućim riječima.

Ako je Duh Sveti na tebi iz tvojih usta će uvijek izlaziti riječi mudrosti, a ne riječi kao: glupane, kretenu, idiote.

Iz tvojih usta će izlaziti ono što je u tvome srcu.

Iz boce pune octa ne može se izliti dobro vino.

Ako je Duh Sveti na tebi kada budeš govorio Božje riječi, govorit ćeš srcu slušatelja. Kada se govori srcu zbora okupljenih, mogućnost onih koji se žele obratiti je velika.

Božji proroci nisu elokventni i rječiti u govoru, nego jednostavni, učinkoviti i istiniti, jer govore pod djelovanjem Duha Svetoga.

Neka Duh Sveti siđe posebno na nas svećenike kako bismo mogli govoriti s vlašću. Amen. Aleluja.

Sjeme od O. Lorenzo Montecalvo od Družbe Otaca Božanskih zvanja. S ljubaznim dopuštenjem Družbe Otaca Božanskih zvanja.

Najnovije

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...

Narodno pozorište RS-a s „Gospođom Olgom“ gostuje na Mostarskom proljeću

Već tradicionalni sudionik kazališnoga programa Mostarskoga proljeća, ansambl Narodnoga...