Erdoganovi protivnici vode na izborima u Turskoj

Djelomično prebrojavanje glasova na lokalnim izborima u Turskoj večeras je pokazalo da oporba u Istanbulu i Ankari ima povoljne izglede, objavili su službeni mediji, unatoč tome što je predsjednik Recep Tayyip Erdogan bio angažiran u kampanji svoje stranke AKP.

Od 33 posto prebrojanih glasova, gradonačelnik Istanbula u odlasku Ekrem Imamoglu, dobio je 49,7 posto glasova, a njegov glavni protivnik iz vladajuće stranke AKP 41,5 posto. I u Ankari, oporbeni gradonačelnik Mansur Yavas dobio je 56,3 posto glasova, a njegov protivnik 36,3 posto, nakon prebrojavanja 12,4 posto glasova.Erdogan je bio jako angažiran u kampanji, nije pomoglo

Erdogan, na vlasti već više od dva desetljeća, bio je angažiran u kampanji, posebno u Istanbulu, ekonomskom i kulturnom središtu zemlje, čiji je gradonačelnik bio 90-ih godina prošlog stoljeća. No, po prvim rezultatima, to njegovoj stranci nije pomoglo.

Kritičari kažu da je vlada predsjednika Recepa Tayyipa Erdoganova utišala neslaganje, srozala ljudska prava i kontrolira pravosuđe i druge državne institucije, što turski dužnosnici odbacuju. Ponovni izbor Imamoglua za čelnika najvećeg grada u zemlji lansirao bi ga u utrku za predsjedničke izbore 2028.

U ostatku zemlje, kandidati AKP-a očekivano vode utrku u nekoliko velikih gradova u Anadoliji i na Crnom moru koji su uporišta predsjednika Erdogana. Prokurdska stranka DEM vjerojatno će pobijediti u velikim gradovima na jugoistoku s kurdskom većinom, uključujući Diyarbakir.

Najnovije

Prof.dr.sc. Marko Ivanković: Hercegovina ima ogroman potencijal za razvoj maslinarstva i proizvodnju vrhunskog maslinova ulja

Hercegovina se posljednjih godina sve snažnije pozicionira kao područje...

Odgođen koncert “World’s Greatest Hits” Simfonijskog orkestra Mostar

Simfonijski orkestar Mostar obavijestio je javnost da se koncert...

Investicija vrijedna više od 10 milijuna KM: Vitez dobiva prvi Bingo hipermarket

Investicija vrijedna više od 10 milijuna KM donosi Vitezu...

Sv. Petar i Pavao u Franjevačkoj crkvi u Mostaru

Župa sv. Petra i Pavla u Mostaru za svoje...

Predsjednica Buhač otvorila Međunarodnu smotru dječjega folklora u Mostaru

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač otvorenom je sinoć...

Usvojen Dokument okvirnog proračuna Županije Zapadnohercegovačke 2027. – 2029. godine

Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila Dokument okvirnog proračuna...