dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je u Mostaru obilježen taj tjedan, u Princess dvorani Mepas Mall-a je održana jedno edukativno predavanje s brojim izlagačima, naravno najviše na temu samog dojenja, ali i prehrane dojilja i o tome kako pravilno držati dijete.

Organizatorice ovog događaja su dr. Tanja Krešić, ginekolog, i Rusmira Arapović, savjetnica za dojenje. U našem programu smo ugostili dr. Tanju Krešić koja nam je otkrila više detalja o dojenju i sinoćnjem druženju.

Ovo je deveta godina zaredom da organiziramo ovakvo druženje i sve je krenulo od čiste ljubavi i entuzijazma sestre Rusmire. I ja sam nekada dolazila na ta druženja kao gost a onda smo s vremenom razvile i počele širiti ovu priču oko dojenja. Odaziv je bio najveći ove godine. Baš sam zadovoljna i organizacijom i odazivom te dolaze samo poruke zahvale za organizaciju događaja.“, istaknula je dr. Tanja Krešić.

Zaključak sinoćnjeg druženja je da se ne zaboravi na podršku, da će se pojaviti sumnja u kvalitetu mlijeka, je li ono pojede koliko treba, je li ispravno držimo dijete, koliko je puta pelena promijenjena.. Sve su to izazovi koji umornu mamu zadese. Podrška obitelji je itekako važna, odustajanje od dojenja dolazi zbog mastitisa, ragada, problema s bradavicama ali je važno reći da se ti problemi mogu prevazići upravo dojenjem.“, ističe dr. Tanja Krešić.

Nalazimo se u podneblju kao da umiremo svaki dan od gladi, ako dijete plače nije uvijek signal da je dijete gladno. Dojenje nije smo način da se nahrani dijete, tako ih i utješimo. Veliki problem je da nemamo svijest da dijete doji u početku cijeli dan. Kada bi smo izbrojali podoje bilo bi ih 10-12 čak i više ali to je prirodno i normalno. Kasnije dolazi obročnost gdje podoji traju 15 minuta, ali u prvim mjesecima dojenje traje cijeli dan. Kako znamo da je dojenje uspješno, vidjet ćemo po broju mokrih pelena, i koliko je dijete zadovoljno i dobiva li na težini. Krizni dani su kada dijete ima skokove u razvoju.“, istaknula je dr. Tanja Krešić.

Dojenje je najzdraviji, najprirodniji i najekonomičniji način prehrane djeteta s kojim se ujedno razvija i emocionalna povezanost majke i djeteta.

Dojenje je važno za sve, bilo koju bolest dojenje može spriječiti. Imunološka uloga mlijeka je važna. To je prvi imunitet koji dijete dobiva, ništa se tome slično ne može proizvesti. Osim emotivne povezanosti uslijed umora i iscrpljenosti ističem kako dojenje smanjuje mogućnost nastanka ginekološkog karcinoma. Većina žena koja doji ne dobiva mjesečnicu tijekom tog razdoblja što nas štiti od karcinoma dojke, karcinoma endometrija i karcinoma jajnika.”, zaključila je dr. Tanja Krešić.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Marijana Zubac: Velik je interes za zdrav način života

Marijana Zubac, osnivačica Nutricentra Mostar je gostovala u programu...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Nedim Jukić: Da nije gljiva bili bi zatrpani organskim otpadom

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovaramo...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...