Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom uvodi sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), optužujući ga za “nezakonite i neutemeljene radnje protiv Amerike i Izraela”.
Uredbom se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a, kao i članovima njihovih najbližih obitelji. Također, zamrzava se sva imovina tih pojedinaca koja se nalazi u SAD-u.
Ova odluka dolazi nakon što je ICC izdao nalog za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta, zbog sumnje u ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene tijekom rata u Gazi.
Oštre reakcije iz SAD-a i Izraela
Američki republikanci, ali i mnogi demokrati, osudili su odluku ICC-a, dok je predsjednik Donald Trump u utorak primio Benjamina Netanyahua u Bijeloj kući.
Netanyahu je nalog ICC-a nazvao antisemitskim, dok je bivši američki predsjednik Joe Biden odluku suda nazvao “nečuvenom”.
ICC i prethodne odluke protiv svjetskih čelnika
Međunarodni kazneni sud već je 2023. izdao nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonite deportacije stotina djece iz Ukrajine. Kao odgovor, Rusija je zabranila ulazak glavnom tužitelju ICC-a Karimu Khanu i stavila njega i dvojicu sudaca ICC-a na tjeralicu.
Sjedinjene Države, Izrael i Rusija nisu članice ICC-a, koji je stalni međunarodni sud za procesuiranje genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.
Sankcije kao pritisak na rad ICC-a
Predsjednica ICC-a, sutkinja Tomoko Akane, upozorila je u prosincu da će sankcije ugroziti rad suda i njegovu neovisnost. Ovo nije prvi put da Washington koristi sankcije protiv suda – tijekom Trumpove administracije 2020., SAD je sankcionirao tadašnju tužiteljicu Fatou Bensoudu zbog istrage o navodnim ratnim zločinima američkih snaga u Afganistanu.
Osnovan 2002. godine sa sjedištem u Haagu, Nizozemska, Međunarodni kazneni sud trenutno ima 124 države članice.