Dodik: Onako kako su progonili Trumpa, sada progone i mene

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik u ponedjeljak je zaprijetio kako će uskratiti potporu europskom putu Bosne i Hercegovine, a vjeruje kako će ubuduće imati čvrstog saveznika u mađarskom premijeru Viktoru Orbanu i nada se da će mu novi američki predsjednik Donald Trump ukinuti sankcije.   

Dodik je pred novinarima u Banjoj Luci optužio Europsku uniju da vodi “kurvanjsku” politiku jer svoju financijsku potporu državama koje žele postati njenim članicama uvjetuje provedbom reformi.

Njegova je ocjena kako EU u odnosu prema BiH to radi samo kako bi Republika Srpska “izgubila svoj karakter” te je dodao kako sada više nema nikakvog razloga povinovati se zahtjevima koji dolaze iz Bruxellesa.

Dodik je to kazao komentirajući probleme s usvajanjem programa reformi koje bi BiH trebala provesti kako bi dobila pristup fondu od šest milijardi eura, osiguranog kroz plan rasta za zapadni Balkan.

Političari u BiH uspjeli su usuglasiti 110 od 113 mjera koje je od njih tražila EU. Vlasti u RS odbile su prihvatiti uvjet da popune Ustavni sud BiH dvojicom sudaca koji se biraju iz tog entiteta, a izbjegli su i dogovor o sjedištu Prizivnog odjela suda BiH.

Tu je činjenicu onda iskoristila oporbena Stranka demokratske akcije (SDA) kako bi, kroz mehanizam koordinacije odnosa sa EU, zahvaljujući glasovima iz županija u kojima je ta stranka na vlasti, blokirala cijeli paket dok RS ne pristane na sve zahtjeve, pa se država sada vrti u začaranom krugu prebacivanja odgovornosti za blokade.

Zbog toga u BiH nije usvojen niti jedan zakon koji je nužan za formalno otvaranje pristupnih pregovora s EU, što je Europsko vijeće odobrilo još u ožujku.

Dodik kaže kako on, odnosno RS, nije nije za što kriv, nego da je odgovornost na SDA, ali dodaje i da u mu je dosta uvjetovanja iz Bruxellesa.

– Mi ćemo se vrlo brzo dogovoriti da nećemo više podržavati europski proces, zaprijetio je.

Kaže i kako mu je sada lakše to reći i učiniti jer vjeruje da će se sve promijeniti izbornom Trumpa za predsjednika SAD.

– Sada mogu kazati da mi je dosta lakše. Kako su njega proganjali u Americi tako i mene proganjaju ovdje, kaže Dodik i dodaje kako ima velika očekivanja. Zna da mu sankcije neće biti odmah ukinute, no dodaje kako se ima pravo nadati.

Kaže i kako je ponosan jer je Viktor Orban ustrajao u svojoj politici pa sada, na krilima pobjede Donalda Trumpa, očekuje da će politika mađarskog premijera postati dominantna u Uniji.

Najnovije

Julien Brulard stiže u Borsu – Mostar na karti svjetskog judo putovanja

U Judo klub Borsa stiže Julien Brulard, međunarodno priznati judo trener i...

Grad Mostar podržao prestižni sportski događaj – Tour of Bosnia and Herzegovina

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić potpisao je danas s...

Na Mostarskoj Buni niče prvi pčelinjak za osobe s invaliditetom

Predstavnici Udruge OSI MEN Hercegovine Oliver Soldo i Ilija...

Potpisan Memorandum o suradnji na organizaciji biciklističke utrke kroz BiH

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač potpisala je danas...

Turneja “Doživjeti stotu” nastavlja slavljenički niz velikih koncerata!

Dugmići 17. veljače u Areni Stožice u Ljubljani Bijelo dugme...

Održana 88. sjednica Vlade ŽZH

U utorak 20. siječnja 2026. godine, pod predsjedavanjem predsjednika...

16. put u Gorici – Noć muzeja

U petak, 30. siječnja 2026., od 19 do 23...