Delegacija iz Bosne i Hercegovine (BiH) sudjelovala je u studijskoj posjeti Sloveniji u sklopu projekta financiranog od strane Europske unije „Podrška EU reformi zdravstvenog sektora u Bosni i Hercegovini – Ostvarivanje potencijala reformi zdravstvenog sustava u Bosni i Hercegovini vođenih primarnom zdravstvenom zaštitom.“ Inicijativu provodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u Bosni i Hercegovini.
Posjeta je imala za cilj pružiti ključnim akterima iz oblasti zdravstva, uključujući predstavnicima Ministarstva zdravstva Federacije BiH, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Odjela za zdravstvo i druge usluge Brčko distrikta BiH izravan uvid u sustav primarne zdravstvene zaštite Republike Slovenije. Delegaciju su dočekali državni sekretar Slovenije Iztok Kos i dr Kerstin Vesna Petrič, šefica Ureda za suradnju sa SZO-om.

Najznačajniji dio posjete je uključivao posjetu nedavno uspostavljenom Suradničkom centru SZO-a za primarnu zdravstvenu zaštitu u Ljubljani. Ovaj centar se fokusira na integraciju zdravstvenih usluga s naglaskom na primarnu zdravstvenu zaštitu i javno zdravstvo. Njegov pristup, implementiran kroz Centre za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, blisko je usklađen sa tekućim naporima zdravstvenih vlasti u BiH da uspostavi slične centre, što je ključni cilj buduće Strateške mape za unapređenje primarne zdravstvene zaštite u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.
Tijekom posjete, predstavnici bh. delegacije su razgovarali s visokim službenicima u nekoliko ključnih institucija, uključujući domove zdravlja u Ljubljani i Domžalama, Zavod za zdravstveno osiguranje Slovenije, Nacionalni institut za javno zdravstvo, Centar za mentalno zdravlje u zajednici, Odjel za porodičnu medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, te Udruženje medicinskih sestara i babica Slovenije. Ove interakcije pružile su vrijedne uvide u praktičnu implementaciju modela primarne zdravstvene zaštite Slovenije na različitim razinama pružanja usluga.

Diskusije su obuhvatile ključne aspekte organizacije primarne zdravstvene zaštite, uključujući uloge liječnika opće prakse i medicinskih sestara, sustav upućivanja pacijenata na i s razina sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, suradnju između različitih medicinskih disciplina i specijalista, povezanost sa školskim zdravstvenim programima, te integraciju pružanja usluga za kućnu njegu. Sudionici su također saznali više o zdravstvenim programima prevencije u Sloveniji, dostupnosti usluge primarne zdravstvene zaštite 24/7, kao i digitalizaciji zdravstvene zaštite (uključujući Centralni registar podataka o pacijentima i primjenu eHealth rješenja).
Ova studijska posjeta označila je značajan iskorak u razvoju Strateških mapa za unapređenje primarne zdravstvene zaštite u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, te ojačala opredjeljenje BiH za unapređenje sustava primarne zdravstvene zaštite za bolje zdravstvene ishode.