Predsjednik HDZ-a 1990, Ilija Cvitanović, smatra kako Izborni zakon Bosne i Hercegovine mora biti usvojen. Istaknuo je kako zamjera predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću što izmjene nije predložio prije 15 godina.
Naglasio je i kako HDZ 1990 ne podržava aktivnosti predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika.
– Podržavamo rad institucija, pa i više od toga – smatramo kako je za Hrvate u Bosni i Hercegovini ustavno domoljublje temelj konstitutivnosti. Za to se zalažemo i na toj ćemo osnovi dugoročno graditi svoje političko djelovanje – poručio je Cvitanović.
Komentirao je i stav premijera Republike Hrvatske, Andreja Plenkovića, kazavši da ne podržava separatizam.
– Smatram da je gospodin Plenković osudio ponašanje Milorada Dodika, ali i da je vrlo jasno podržao potpuno legitimne zahtjeve. Ne želim reći zahtjeve HDZ-a, jer se u javnosti to pokušava prikazati kao isključivo stranačko pitanje, dok se zapravo radi o pitanju položaja hrvatskog naroda u BiH, što se najbolje očituje kroz potrebu izmjena Izbornog zakona. Retorika u kojoj se premijera Republike Hrvatske pokušava prikazati kao podržavatelja nečega što on ni po svom habitusu ni po opredjeljenju nije, neprihvatljiva je. On se jasno zalaže za europski put Bosne i Hercegovine – rekao je Cvitanović.
Na pitanje zašto se upravo sada potencira pitanje Izbornog zakona, iako to nije tema koja trenutačno gori, odgovorio je:
– Ne znam zašto je Čović baš sada odlučio pokrenuti to pitanje. Kritiziram ga jer to nije učinio ranije, prije 10 ili 15 godina. Međutim, nikada nije nepogodan trenutak za razgovor o Izbornom zakonu ako postoji politička volja. Rasprava o tom zakonu ni na koji način ne šteti borbi za jačanje državnih institucija, koje su jedine sposobne odgovoriti na izazove vezane za Milorada Dodika i stanje u entitetu Republika Srpska. U ovakvoj krizi, izmjene Izbornog zakona mogu predstavljati novu priliku za stabilizaciju odnosa unutar Federacije, čime bi se dodatno ojačala Bosna i Hercegovina – naglasio je Cvitanović.
Osvrnuo se i na protivljenje prijedlogu izmjena Izbornog zakona od strane tzv. probosanskih stranaka.
– Nema tu ni probosanskih, ni bilo kojih drugih – riječ je o strankama koje slijede vlastite dnevno-političke interese. U Sarajevu se mora pojaviti netko tko je spreman politički preuzeti odgovornost, tko je svjestan važnosti obnove povjerenja između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji. Bez toga nećemo daleko stići. Javnosti se pokušava nametnuti narativ da se Hrvatima nešto poklanja kroz izmjene Izbornog zakona, no to nije točno. Nikome se ništa ne poklanja. Ovo je naša zajednička država i zajednička domovina. Zajedno moramo odgovoriti na izazove koji dolaze iz pravca separatizma. Istodobno, mora se prepoznati trenutak u kojem i Hrvati imaju pravo jasno artikulirati svoj stav – poručio je.
Na kraju je izrazio nadu da će Izborni zakon ipak biti usvojen.
– On ima svojih manjkavosti i treba ga dodatno proširiti. Potrebne su tehničke izmjene koje će onemogućiti izborne prijevare i situacije u kojima se pojedinci, bez stvarne potpore, predstavljaju kao ekskluzivni predstavnici naroda. Vjerujem da će kroz ozbiljne razgovore i uključivanje Europske unije zakon na kraju dobiti zeleno svjetlo – zaključio je Cvitanović.