Čović i Soreca u Mostaru razgovarali o reformama, EU putu i Izbornom zakonu BiH

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović održao je u Domu HDZ-a BiH radni sastanak s posebnim predstavnikom Europske unije u BiH i šefom Delegacije EU-a, veleposlanikom Luigijem Sorecom.

Dužnosnici su na sastanku razgovarali o aktualnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, važnosti stabilnog političkog dijaloga kao i koracima na europskom putu.

Poseban naglasak stavljen je na važnost ubrzanja reformskih procesa ususret sastanku predstavnika političkih stranaka na razini Bosne i Hercegovine koji će se održati u Mostaru idući ponedjeljak kako bi se, bez odlaganja, postiglo snažno napredovanje Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji do konca tekuće godine.

Dr. Čović je istaknuo posvećenost HDZ-a BiH europskom putu BiH kao i važnost provedbe reformi koje će osigurati opću stabilnost i napredak BiH na dobrobit svih žitelja. Naglasio je kako će HDZ BiH nastaviti predvoditi napore kako bi se ispunili svi potrebni uvjeti za približavanje Europskoj uniji. Istaknuo je i kako će se u predstojećem razdoblju aktualizirati razgovori o Izbornom zakonu BiH čije će rješavanje zaštititi i individualna i Ustavom pripadajuća prava tri konstitutivna naroda.

Šef Delegacije EU-a i posebni predstavnik EU-a Soreca ovom je prilikom naglasio kako su potrebni konkretni i ubrzani koraci kako bi se iskoristile prilike koje se pružaju Bosni i Hercegovini. Istaknuo je i važnost dovršavanja priprema za otvaranje pregovora o članstvu, kao i donošenje sveobuhvatnog programa za prilagodbu zakonodavstva EU-a. 

Izražena je spremnost za daljnju suradnju i usklađeno djelovanje kako bi Bosna i Hercegovina u što skorijem roku ostvarila novi napredak u procesu integracija. Ovaj sastanak, kako je istaknuto, još jednom je potvrdio važnost partnerstva i zajedničke posvećenosti europskoj budućnosti BiH.

Najnovije

Predsjednica Buhač na prezentaciji o financijskim mehanizmima Fonda za zaštitu okoliša FBiH

Fond za zaštitu okoliša FBiH organizirao je, u sklopu...

„Mitovi i flora 2025. – Žalosna vrba i mačići“ najljepša poštanska marka!

Proglašena je najljepša poštanska marka Hrvatske pošte Mostar, a...

Čović: HDZ je ponudio kandidata, a na drugima je da se postave odgovorno

„Imamo izvrsnog kandidata koji može povezati generacije i artikulirati...

Marija Buhač dočekala sudionike biciklističke utrke kroz BiH u završnici mostarske etape

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, osobno je danas...

MoBizz 2026 otvara novu eru regionalnog razvoja: SUM postaje ključni akademski partner konferencije

Poslovna konferencija MoBizz 2026, koja će se održati 10....

Predsjednik HKD Napredak dr. sc. Nikola Čiča sudjelovao na okruglom stolu u Travniku

Predsjednik Hrvatskoga kulturnog društva Napredak dr. sc. Nikola Čiča sudjelovao je...

2. Regionalna kontroling konferencija u BiH: Digitalna transformacija i umjetna inteligencija u fokusu modernog kontrolinga

U organizaciji poslovnog portala Financa.ba, 23.4.2026. u Hotelu Buna...

Grad Mostar: Mobing nad službenicima utemeljen na neistinitim navodima je neprihvatljiv

S obzirom na pojedine javne istupe i pokušaje podizanja...