Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica dvije međunarodno priznate mreže za održivo financiranje

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) postala je članica dvije međunarodno priznate mreže – Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreže za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN).

Članstvo u ovim mrežama omogućit će unapređenje poslovnih standarda u oblasti centralnog bankarstva kroz primjenu najboljih praksi u međunarodnom okruženju, s ciljem očuvanja životne sredine i smanjenja klimatskih rizika, što je jedan od najvećih izazova današnjice.

„Veliko mi je zadovoljstvo što je Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava i Mreže za održivo bankarstvo i financije. Članstvo CBBiH doprinijet će kvalitetnijem i efikasnijem upravljanju rizicima, njihovoj analizi, identifikaciji i proaktivnom donošenju odluka. Time će se osigurati doprinos financijskom sustavu prema održivoj ekonomiji, u skladu s najboljim praksama i iskustvima drugih centralnih banaka. CBBiH je posvećena osiguravanju otpornosti na financijske rizike povezane s klimom i nastavku implementacije standarda održivog poslovanja, prihvaćajući globalne ciljeve uspostavljene Pariškim sporazumom,“ izjavila je ovim povodom guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović.

Mrežu za ozelenjavanje financijskog sustava (NGFS) čini 141 centralna banka i regulator bankarskog sektora iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, kao i 21 međunarodna organizacija u ulozi promatrača. Mrežu za održivo bankarstvo i financije (SBFN) čine 94 organizacije iz 72 zemlje, obuhvaćajući najmanje 92% bankarske aktive u zemljama koje se smatraju tržištima u razvoju.

Kao ravnopravna članica, CBBiH će također doprinositi ciljevima i radu ovih mreža angažiranjem u različitim radnim grupama koje će doprinijeti ostvarenju klimatskih ciljeva i standarda održivog poslovanja u financijskom sektoru.

Prateći standarde održivog poslovanja CBBiH je tijekom protekle godine započela proces investiranja dijela portfolija deviznih rezervi u zelene obveznice, čija su emitirana sredstva namijenjena financiranju zelenih, društveno odgovornih i održivih projekata. Istovremeno, CBBiH primjenjuje dobre prakse štednje i očuvanja okoline kroz doprinos politikama i aktivnostima u oblasti upravljanja resursima, digitalizacije i podizanja svijesti o ekološki prihvatljivom načinu života i rada.

Više informacija o Mreži za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreži za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN) dostupno je na linkovima: https://www.ngfs.net/en i https://www.sbfnetwork.org/.

Najnovije

Završen projekat „Odvažne i Hrabre“: dodijeljeno 60.000 KM najboljim poduzetnicama

Kompanija Bingo i ove godine nastavila je s podrškom...

“Sarajevo jeste muslimanski grad, a ima tu i poneki vjernik, ostali ne znaju šta to znači”

Naglasila je Tomik-Levy kako su učenici divljački i bez...

Učenici i djelatnici SSŠ Široki Brijeg darovali 28 doza krvi

U prostorijama Prve osnovne škole Široki Brijeg u četvrtak,...

Preporuka za vinogradare

Na sortama vinove loze koje su krenule i izboji...

Biskup Schneider: Ne možemo biti naivni. Cilj useljavanja muslimana u Europu je uništenje naše civilizacije

U razgovoru za LifeSiteNews biskup Schneider je istaknuo da, iako u...

Prva regionalna kontroling konferencija u BiH: Kontroling – preduvjet učinkovitog upravljanja

1. Regionalna kontroling konferencija u BiH pod nazivom  “Kontroling...

Rašeta: Razgovor s razlogom

Morana Kasapović pozvala je u goste sjajnog Ivana Lovrenovića, koji...

Mlada reprezentacija BiH na trening kampu u Čapljini

Ovaj tjedan Čapljina je domaćin mladoj biciklističkoj reprezentaciji Bosne...