Vojarne u Požegi, Sinju, Puli i Bjelovaru mogle bi postati centri u kojima će se provoditi obvezna vojna obuka, rekao je državni tajnik u Ministarstvu obrane Branko Hrg za HRT. Ukupno se razmatra desetak potencijalnih centara u kojima će mladi stjecati temeljne vojne vještine i još se bruse svi detalji odabranog modela vojne obuke koja bi trebala trajati tri mjeseca.
Vojna obuka tri mjeseca
– Kao što je već ministar sam komunicirao s javnošću, tri mjeseca su optimalno vrijeme u kojem bi se moglo zadovoljiti potrebe vojnog obučavanja, a što se tiče lokacija, one četiri koje se spominju po medijima jesu među desetak lokacija koje se razmatraju. Znači, nisu izdvojene i određene i nije još definirano do kraja, rekao je Hrg.
Ročnicima novčana nagrada
Potvrdio je i da će ročnici mjesečno dobivati novčanu naknadu, a ona trenutačno iznosi 700 eura. Nama je cilj da ročnici, kao što je i sada na dragovoljnom vojnom osposobljavanju, dobivaju naknadu. Ona sada iznosi toliko, pa se onda barata s tom brojkom. Nadamo se da će ona biti i veća i da će rasti. U svakom slučaju, bila bi naknada svakako. Trebao bi period proveden na vojnoj obuci ići i u radni staž. To su u principu većinom pričuvnici. Ti svi ljudi koji završe temeljnu vojnu obuku kasnije se raspoređuju u pričuvni sastav kao i sada. Svi ročnici, sve osobe starije od 18 do 55 godina muškog spola su vojni obveznici i danas, ističe Hrg.
‘Prijedlog nije u konačnici definiran’
– On se još razrađuje, još se razmatra. Ministarstvo obrane zajedno s glavnim Stožerom, gdje se također, u sklopu Ministarstva obrane, na dnevnoj bazi raspravlja o ovoj materiji, analizira se sve što je potrebno i kada dođe trenutak za to, ići će se prema Vladi Republike Hrvatske. Dakle, Vlada je ta koja dalje pokreće tu priču, rekao je.